Gün geçmiyor ki CHP ye sataşmasınlar. Son yumurtladıkları ise İsmet İnönü döneminde İkinci Dünya Savaşında Türkiye savaşan ülkelerden Almanya’ya krom satmış. Krom silah sanayisinde çok önemli bir maddedir. Dünyanın en büyük krom madeni üreticisiyiz. Rivayete göre Türkiye krom ihracatını durduracak olursa dünya ağır sanayisi durmak zorunda kalır. Peki, İkinci Dünya Savaşının sürdüğü kritik bir dönemde CHP hükümet krom satmalı mıydı? Bunun yanıtını doğru olarak verebilmek için savaş yıllarını çok iyi bilmek gerekir.

Dünya bir ateş çemberi içindeydi. Türkiye birbiriyle savaşan iki grubun arasında kalmıştı. İki grup da Türkiye’nin kendi saflarında savaşa girmesini istiyordu. İsmet İnönü Almanların kullandıkları ağır silahlar karşısında tutunmanın çok zor olduğunu, buna rağmen savaş cephelerini çok genişletmiş olması yüzünden Almanların Birinci Dünya Savaşındaki duruma düşebileceğini görebiliyordu. Hani bir söz vardır. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık diye. Türkiye için durum aynıydı. En iyisi savaşa katılmamak için elden gelen her şeyin yapılmasıydı.

Önce Almanlara bir muhtıra verildi. Sınırlarımıza kırk kilometreden daha faza yaklaşırsanız bunu SAVAŞ İLANI OLARAK KABUL EDECEĞİZ. Bu muhtıra etkili olmuş ve Alman orduları kırk kilometre sınırını hiç aşmamıştır. Buna rağmen olası bir Alman saldırısına karşı Trakya’da yüzlerce korugan yaptırılmıştı. Hem de kendi çimentomuzu yapamadığımız, ithal etmek zorunda olduğumuz bir durumdayken. Bu durumda savaşa katıl baskılarına ikili oynayarak dayanılması gerekiyordu.

Savaşan ülkelere çok büyük gereksinimleri olan malzemeleri satmak en akıllıca yoldu. Kimi ülkelere maden, kimi ülkelere ise gıda maddeleri satıldı. Son olarak savaşa katılma şartlarını görüşmek üzere Adana’da masaya oturuldu. Türkiye müttefiklerin safında yüz bin asker ile katılacaktı. Çok önemli bir şartla. Cepheye sürülecek yüz bin askerimizin yanında yüz bin de safkan İngiliz askerleri olacaktı. Türk ordusuna en modern silahlar yeteri kadar verilecekti. İngilizler bu ağır şartı kabul etmemelerine rağmen Türkiye’ye silah yardımı yapmayı sürdürdüler.

Alman orduları yenilmeye başladığında Türkiye müttefiklerin safında yer alarak Almanlara savaş ilan etti. Eğer bu savaşa katılmış olsa idik ne olurdu? Alman orduları sahip oldukları ağır silahlar ve mekanize araçları ile Yunanistan’ı ezdikleri gibi Türkiye’yi de ezecekti. Sonuç olarak Almanlar yenildiğinde Türkiye’de yenilmiş sayılacak, müttefiklerin en ağır şartlarını kabul etmek zorunda kalacaktı. Türkiye’nin batılıların iştahını kabartan bazı bölgeleri işgal edilip Türkiye’den koparılacaktı. İsmet İnönü bu cehennemi savaşa katılmamakla ülkemizi büyük bir badireden kurtarmıştır.

Kurtuluş Savaşımızın ve cumhuriyetimizin iki numaralı kahramanına yapılan saldırılar bu kadar mı? İnönü Manisa’ya gittiğinde sekiz yaşındaki bir kız çocuğun eline bir ekmek ve karne günlerinden kalma bir karneyi vererek çocuğun İnönü’ye seslenmesini sağlamışlardı. Çocuk gücünün yettiğince haykırmıştı. Paşa, Paşa sen bize ekmeği karne ile yedirdin der. İnönü EVET KIZIM. BEN SİZE EKMEĞİ KARNE İLE YEDİRDİM AMA SİZİ BABASIZ BIRAKMADIM der.

Bir temelsiz saldırı da Demokrat partililere göre İsmet İnönü çok korkak olduğundan on iki adayı alamamıştı. Oysa İtalyanlar adaları terk ederken güya İsmet İnönü’ye biz gidiyoruz. Adaları siz alın demişler. İnönü’de korkaklığından bunu kabul etmemiş. Gerçekleri nasıl bu kadar onursuzca saptırıyorlar. İtalyanların terk ettikleri adaları işgal etmek Türkiye’nin Almanların safında savaşa katılması demekti. Bu katılım Türkiye’yi felakete sürüklemekten başka hiçbir işe yaramazdı. Türkiye’nin müttefiklere karşı savaş açması müttefiklerin karşısında savaşı kaybeden Almanlar ile aynı kefeye konmamıza neden olacaktı. Bu da Türkiye’nin parçalanmasına hatta yok olmasına neden olacaktı.

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 3, toplamda 254 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.