Mucize Meyve Nar

Ülkemizde nar ağacını meyvesinin kalp sağlığı için çok yararlı olduğu bilindiği halde tüketimi az olan bir meyve türüdür. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda narın kalp koruyucu ve besleyici özelliği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Televizyon programlarında bu bilimsel araştırmanın sonucu açıklandığında nar en çok aranan ve fiyatı en çok artan meyve olmuştu.

nar

Nar bahçesi bilinçli olarak düzenlenirse ağacı kısa zamanda gelişir ve ürün vermeye başlar. Nar bahçesi nasıl hazırlanmalıdır? Öncelikle bilinmesi gereken narın mısır gibi birbirine dayanarak döllendiğidir. Bunun için ağaçların araları üç metre, sıra aralığının ise dört metre olması gerekir. Dikim yapıldıktan sonra araları hiçbir şekilde işlenmemelidir. Özellikle meyve verdiğinde altındaki otlar temizlenmemelidir.

Nar bahçesi
Nar bahçesi

Nar üreticilerinin en şikâyetçi oldukları durum meyvesinin çatlamasıdır. Zira çatlayan narın tanelerini kuşlar büyük bir hızla tüketirler. Geriye yalnızca kabuğu kalır. Kuşlar tüketmese bile Pazar değeri çok düşük olur. Akla şöyle bir soru gelebilir. Nar niçin çatlar? Cinsi bozuk olduğu için mi? Hayır. Nar türleri içinde çatlayan bir tür yoktur. Nar iki nedenle çatlar. Çok sudan ve az sudan. Dibinde uzun süre kalan su narın çatlamasına neden olur. Bir de nar ağacı yeteri kadar su bulamazsa bu yüzden de meyvesi çatlar. Çatlamaması için nar ağacının dibi otlarla örtülü olmalıdır. Sulandığında otlar fazla suyu emer. Gölgesi ile de toprağın tavının kaçmasını önler. Bu sayede narın kökleri sudan düzenli olarak yararlanır.

Nar türleri içinde ağaç başına ürün en çok sıkmalık olanlar verirler. Bu türler Avrupa’dan en çok talep alan türlerdir. Yetişmiş ağaçlardan dekar başına altı ton nar alınabilir. En çok talep alan ve hiç bekletilmeden satılan tür ise çekirdeksiz olanlardır. En çok çekirdeksiz nar Menemen’in Emiralem beldesinde yetiştirilmektedir. Bu narları almak için pastaneciler Emiralem’de sıraya girerler. Ve çok yüksek fiyat vererek satın alırlar. Bu nedenle pazarlarda rastlamak pek olası değildir. Ancak çatlamış ve zedelenmiş olanlar pazara verilir. Bu tür nar ağacı, ağaç başına atmış beş kilo nar verir. Kadı narları ise ağaç başına yüz elli kilo verse de çok büyüdüğü ve sert çekirdekli olduğu için, meyvesi çok lezzetli olduğu halde pek tutulmaz. En iyi özelliği uygun bir şekilde kasalandığında üç aydan fazla bozulmadan saklanılıp tüketime sunulabilmesidir. Lefon adı verilen az ekşi türlerinin ağaçları da kadı narının özelliğini taşırlar.

İlaç sanayisi gelişmeden önce ekşi nar meyveleri sıkılıp kaynatıldıktan sonra kavanozlara doldurulur ve ishal kesici ilaç olarak raflardaki yerini alırdı.

Nar bahçesi oluşturmak için ne yapmalıyız? Özellikle çekirdeksiz nar fidanları Ödemiş’in Bademli köyündeki fidancılar tarafından yetiştirilmektedir. Her ne kadar oradan temin edilebilse de fiyatı oldukça yüksektir. Bir dönüm araziye seksen fidan dikildiği için maliyeti yüksek olur. Sıkmalık nar fidanları ise Antalya’da yetiştirilmektedir. Gerekli bilgi Antalya Narenciye Araştırma enstitüsü müdürlüğünden alınabilir. Mali durumu iyi olanlar köklü fidan alarak dikim yaptıklarında ürün almaya en az iki yıl erken başlarlar. Maddi durumu iyi olmayanlar ise nar ağcı bahçelerinden çok ucuza çelik alıp dikime başlayabilirler. On iki dönüm nar bahçesi yaptığımda fidan için neredeyse hiç para harcamamıştım. Emiralemli bir baba dostuna, iyi bildiği ağaçlardan bana nar çeliği bulmasını rica etmiştim. İki yöğmiye karşılığında tam beş yüz atmış çelik getirmişti. Kalan dört yüz çeliği de ben dost bahçelerinden sağlamıştım. Çelikten diktiğim ve arasında tarım yapmayı sürdürdüğüm için de ancak altıncı yıl ürün almaya başlayabildim. Eğer tarım yapmasaydım ürün almaya iki yıl önce başlayabilirdim.

Nar bahçesinin bakımı ne kadar kolay ise hasat zamanı meyvesini toplayıp kasalamak da o kadar zordur. Ağacı dikenli olduğundan her tarım işçisi nar toplamakta nazlanır. Fazladan verilecek ücretle bu sorun çözülebiliyor. Bir dekardan beş ton nar alınabileceğini göz önüne alırsak işçiye iki katı ücret ödense de bahçe sahibine koymaz.

Nar evlerin bahçesine dikildiğinde mayıs ayında çiçek açtığında olağanüstü bir güzellik sergiler. Narçiçekleri en güzel kırmızıya isim olmuştur. Narçiçeği diye. Nar ağacı çiçekleri ile göze çok hoş görünür. meyvesi ile de sağlığımıza katkıda bulunur.

Nar

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 2, toplamda 6.889 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.