Aldatılanlar Ve Anlatılanlar

Aldatılanlar Ve Anlatılanlar
Arabama gaz aldığımda depo yüz üç liraya dolmuştu. Pompacıya vay be bu depo altı liraya doluyordu. Bu kadarı da olmaz dedim. Pompacının yanındaki diğer çalışan CHP olmuş olsaydı on misli olurdu dediğinde vay be nasıl hesapladın bunu dedim. CHP zamdan başka bu ülkede ne yaptı ki dedi? Ne mi yaptı? AKP nin sata, sata bitiremediği o dev fabrikaları ve demiryollarını yaptı. Ya sizin sağ partiler bu güne kadar ne yapabildi? Satıp savmaktan başka. Ne zaman yapmış diye sorduğunda araştırırsanız öğrenirsiniz dedim ve arabama binip uzaklaştım.
Nasıl bir siyasi anlayıştır ki bu, insanları aldatarak oy almışlar ve iktidar olmayı başarmışlar. Yalanla peynir gemisi yürümez diyorlar ama bal gibi de yürüyor. Hey gidi günler hey. Demokrat Parti milletvekili adayı kalabalığa hitaben üstüne basa, basa bakınız arkadaşlar CHP size bu sigaranın paketini yirmi kuruşa içiriyor. Biz iktidara geldiğimizde beş kuruşa içireceğiz diyor. Ortalık alkıştan inim, inim inliyor. Kimse tütün yetiştiricilerinin de ekmek parası kazanmak zorunda olduğunu düşünmüyor. İşin en ilginç yanı alkışlayanların içinde tütün ekicileri de var. Arzuladıkları oldu ve Demokrat Parti iktidar oldu. Kısa bir süre sonra beş kuruşa içireceğiz dedikleri sigaraya üst üste yapılan zamlarla paketi beş kuruş olmadı ama tanesi beş kuruş oldu.
Sağ partiler lafla peynir gemisini yürütmeyi çok iyi başardıklarından CHP yi halkın dini duygularını istismar ederek vurdular. Yalanların bini para. Neymiş efendim? CHP döneminde insanlar ibadetlerini serbestçe yapamadıkları gibi mevlit bile okutamıyorlarmış. Oysa bizim evimizde her yıl mevlit okunurdu. Komşumuz Osman amca her gün camiye gidip beş vakit namazını kılardı.
Bir de CHP yi camilere saman doldurmakla karalıyorlardı. O yıllarda komşu ülkelerde Alman ordularının tankları altında ezilen ve açlıktan ölen komşularımızın başlarına gelenleri düşünmeden. İkinci Dünya Savaşının çıkacağını çok önceden sezen askeri deha İsmet İnönü, çıkacak olan savaşın en az on yıl süreceğini hesap etmişti. Bu nedenle başta ayakta kalmış olan kiliselerle ve bazı camiler askeri mühimmat ve erzak deposu haline getirilmişti. O yıllarda Menemen’de dört cami ve üç de kilise vardı. Kiliseler depolamada yetersiz kalınca camilerden birini de askeri mühimmat ve erzak ile doldurdular. Eğer Amerika beklenmedik bir şekilde savaşa taraf olmasaydı ve yüz bin kişilik bir orduyla savaşa katılmasaydı İkinci Dünya Savaşı belki de on yıldan bile daha fazla sürebilirdi.
Savaş süresince askeri dehasıyla ülkemizi bu savaş cehenneminden uzak kalmasını başarmıştı. İsmet İnönü yönetimi ekmekte kıtlık yaşanmaması için ekmeği karneye bağlamıştı. Büyüklere beş yüz, çocuklara ise iki yüz elli gram ekmek veriliyordu. Ekmek karneyle verilmişti ama ülkemizde komşumuz Yunanistan’da olduğu gibi hiçbir kimse açlıktan ölmemişti. CHP yönetimi insanları açlıktan ölen Yunanistan’a üç gemi dolusu yiyecek göndererek büyük bir insanlık örneği vermişti.
CHP yi suçlayanlara sormak gerekir. Türkiye savaşa girseydi ne olurdu? Güçlü olan Almanya’nın yanında savaşa girerdi ve savaşı kaybeden ülke olacağından elinde ne doğu, ne Ege ve ne de boğazlar kalırdı.
CHP bir de Birleşmiş Milletlere ve NATO ya üye olduğu için suçlanmaktadır. Havaya konuşmak çok kolay. Oysa gerçekler çok acıdır. Rusya zafer sarhoşu olarak ilk işi Türkiye’den Kars ve Ardahan’ı istemek olmuştu. İsmet İnönü’nün yanıtı kesindi. GEL DE AL. Zafer sarhoşu Rusya Türkiye’nin başına bela olacaktı. Bu belayı başımızdan def etmek için NATO ve birleşmiş milletler güvenilir bir sığınaktı.
Bu yazımda CHP nin ülkemize hangi dev eserleri, fabrikaları kazandırdığını yazmaya gerek görmüyorum. Zira yazsam da o kesimden pek anlayan olmaz.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 55 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.