Asın Şu İtfaiyeceleri

Asın Şu İtfaiyecileri
Ne zaman bir yerde yangın çıksa itfaiyecilere söylemedik söz bırakmazlar. Genelde geç kalmakla suçlarlar. Hiç kimse yangının çıkmasına neden olanı suçlamaz. Yol durumunu bile düşünmez. Oysa genelde yollardaki sağlı sollu park eden arabalar yüzünden itfaiyeler yangın yerine gitmekte çok zorlanırlar. Sağlı sollu olarak park etmiş arabaların sahiplerini bulup yolu açtırmak çok zaman alabilir. O gecikme yüzünden yangın yerine yangın iyice büyüdükten sonra ulaşabilen itfaiyeciler yangını söndürmekte çok zorlanırlar.
Gelelim yangın çıkmasının nedenlerine. Genelde yangın çıkan evde yaşayanlar bu yangından sorumludurlar. Zira yangınlar dikkatsizlikten ve tedbirsizlikten çıkar. Evlerde sigorta attığında gidip yenisini almaktansa atan sigortaya tel sararak sigortayı yerine takarlar. Sigortanın görevinin ne olduğunu düşünmezler bile. Oysa sigortalar elektrik tesisatında yangına neden olacak bir durum olduğunda sigortanın içindeki incecik tel yanar ve elektriği keser. Sigortanın tesisatta sağladığı güvenliği tel sarılmış sigortalar sağlayamazlar. Çocuklu evlerde orta yerde bırakılan çakmaklar, kibritler çocukların oyuncak olarak algılamaları yüzünden evlerde yangın çıkmasına neden olmaktadır. Yangınlara neden olacak tüm etmenlere karşı alınacak önlemler vardır. Her evde mutlaka en az iki kiloluk bir yangın söndürücüsü bulunması gerekir. Benim evimde ve arabamda her zaman birer tane iki kiloluk yangın söndürücü vardır. Çok şükür bu güne kadar ne evimde ne de arabamda kullanma gereği duymadım ama başka gerek duyanların işlerine çok yardı.
Kozbeyli köyünde (Yenifoça Gencelli) eşim, kız kardeşim ve eşiyle oturup Şakir’in dibek kahvesini yudumlarken hemen beş metre ötemizde bir motor sıklet alev aldı. Motor sıkletin sahibi motor sıkletine rüzgâra ters yönde yatıracağına tam aksini yaptı. En kısa zamanda gereken müdahale yapılmazsa benzin deposu patlayabilirdi. Patladığı takdirde hepimiz zarar görebilirdik. Hemen arabama gidip yangın söndürücüsünü aldım ve püskürtme tetiğine bastım. Fışkıran köpük anında yangını söndürdü.
Menemen’de üç ana cadde üzerindeki evimin önünde bir arkadaşımla sohbet ederken tam Tarhan eczanesinin önünde kaputunun altından alevler fışkıran bir araba durdu. Sürücü aşağı inerek kaputu açtı. Araçlarda bulundurulması zorunlu olan işe yaramaz yangın tüpüyle alevleri söndürmeye çalıştı. Durumu gören başka araba sürücüleri arabalarındaki yangın söndürücüleri alıp yangını söndürmeye koştular ama olmadı. Hemen bodrum kattaki dükkânıma inip iki kiloluk yangın söndürücüsünü alıp arabanın yanına gittim. Tek sıkışta alevler sönmüştü. Anlattıklarımdan anlaşılacağı gibi evlerde ve araçlarda mutlaka en az iki kiloluk yangın tüpleri bulundurulmalıdır. Zira yangına kısa zamanda müdahale çok önemlidir. Üstelik iki kiloluk bir yangın söndürücüsünün bedeli neredeyse üç paket sigara değerindedir. Sigarayı niye örnek gösterdiğimi de açıklayayım. Bir gün çocuğu öğrenci olan bir arkadaşımla konuşurken bana senin çocukların okulda neden bu kadar başarılı diye sormuştu. Ben de evimde çocuklarımın yararlanabileceği her türlü ansiklopedi ve yardımcı kitaplar var. O yüzdendir dedim. Tabi senin paran var her türlü kitabı ve ansiklopediyi alabiliyorsun dedi. Gömleğinin cebindeki sigara paketini çekip aldım. Her gün bu sigaraya ne kadar ödüyorsun diye sordum? Ne yani çocuklarıma kitap almak için sigara içmeyeyim mi dedi. Ben de eğer çocuklarının başarılı olmasını istiyorsan içme dedim. Dedim ama dediğim boşa gitmişti. Zira birkaç gün sonra karşılaştığımda sigarasının dumanını keyifle sürdürüyordu.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozccannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 35 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.