AKŞAMDAN SONRA AKŞAMINIZ HAYROLSUN

AKŞAMDAN SONRA AKŞAMIN HAYROLSUN
Yıllardan beri bu cezalarla ve ceza indirimleriyle suç işlemeye yatkın olanların önü kesilemez diye. Ne yazık ki bu güne kadar parmağını dahi oynatan olmadı. Zira milletvekillerimizin bir daha seçilmesi liderlerinin iki dudağı arasındadır. Bu nedenle yıllardır peş peşe işlenmekte olan cinayetler için hiçbir milletvekilinin konu ile ilgili öneri verdiğine tanık olanımız var mı? Ben öyle bir önerge verildiğini hiç anımsamıyorum. Son olarak bir kadınımızın eski eşi tarafından sekiz yerinden bıçaklanmış olmasına rağmen, bıçaklayan eski koca hakkında bir tutuklama kararı verilmemiş olması başbakanımızı bile çileden çıkardı. Sayın başbakan böyle adalet olmaz diyor. Diyor ama bakalım gerisi gelecek mi? İnşallah bu söyledikleri sözde kalmaz. Sözde kalırsa halkımızın tepkisini frenlemek için söylenilmiş bir söz olmaktan öteye gidemez. Başbakanımız benzer sözleri Silivri’de yatanlar için de söylemişti ama henüz bu konuda hiçbir hareket olmadı. Mecliste yeterli çoğunluğa sahip olan iktidar istese bir günde gerekli olan yasa düzenlemelerini yapar.
Siyasi partiler seçim çalışmalarına her zaman olduğu gibi parti liderleriyle başladılar. Siyasi partilerin ağır topları sayılacak parti meclisi üyeleriyle milletvekillerinin seçim çalışmalarını halkın içine girerek yapması gerekirken ortalıkta bir kaç isimden başkası görülmüyor. Bir zamanlar muhalefetin en güçlü sesi ve tek ismi Tunceli Milletvekili Kamer Genç idi. Sağlığı nedeniyle olsa gerek, artık eskisi kadar etkili muhalefet yapamıyor. Son zamanda Muharrem İnce onun yerini fazlasıyla doldurmuş oluyor. Şu sırada onun ismi Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı için anılır oldu. Bana kalırsa Sayın Muharrem İnce’yi gaza getirmeye çalışıyor. Zira bu günlerde CHP nin başında kimin olmasını istersiniz diye bir anket yapılsa, ankette ya Muharrem İnce, ya da Mustafa Sarıgül birinci olur. Mustafa Sarıgül parti üyesi olmadığı sürece CHP genel Başkanlığına aday olamaz. O nedenle kurultayda mevcut genel başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olamaz. Muharrem İnce ise oldukça güçlü bir genel başkan adayı olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nun karşısına dikilebilir. Eğer Muharrem İnce belediye başkanlığına aday gösterilirse genel başkan için tehlike olmaktan çıkar.
CHP nin İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazanabilmesi için halkın sesine kulak vermesi gerekir. İstanbul için bırakınız Sayın Muharrem İnce’yi, yönettiği Eskişehir’i dünyanın en modern şehirlerinden biri olmasını sağlayan Sayın Yılmaz Büyükerşen’i aday gösterseler o bile seçimi kazanamaz. Zira İstanbullular için Mustafa Sarıgül çok değerli ve çok tanınan bir isimdir. CHP nin iç hesaplaşmalarını bırakıp gerçeği görmesi ve adımlarını ona göre atması gerekir. Aksi halde İstanbul’da yenilgi kaçınılmaz olur.
Menemen’de CHP ilçe yönetimine aday olduğumda yirmi dört yaşında CHP nin genç bir gençlik kolu yöneticisiydim. Adım hiçbir listede olmamasına rağmen bazıları için tehlikeli bir adaydım. Divan oluşturulurken kâtipliğe en çok delegenin önerisiyle seçilmiştim. Bu durum oldukça hoşuma gitmişti. Zira böylesine büyük bir ilgi ilçe yönetim kurulu seçiminde iyi bir sonuç alacağımın göstergesi olduğunu zannetmiştim. Aday olarak söz almak istediğimde kongre divan başkanı siz kâtip üyesiniz. Bu nedenle size söz veremem deyince adaylığıma verilen büyük desteğin nedenini hemen anlamıştım. Ayağa kalkıp, kâtiplikten istifa ettiğimi söyledim. Bu sayede konuşma hakkını kazandım. O günlerde soyadımız Şenoğlu idi. Kimi delegeler oyunu Özcan Şenoğlu, kimi delegeler ise sülale lakabımız olan Nevres’i soyadım olarak algıladıklarından Özcan Nevres diye yazmışlar. İki Özcan’ın aldığı oy sayısı en fazla oy alanı geçtiği halde İlçe Seçim Kurulu seçilmeme onay vermemişti. İlk işimiz soyadımızı Nevres olarak değiştirmek olmuştu. Ertesi yıl yapılan seçimde sıkıntısız olarak seçilmiştim. Beş yıl sonra kendi isteğimle yönetimden ayrılmıştım. Gençlik kolu yöneticiliğimle birlikte yöneticiliğim sekiz yıl sürmüştü.
Başarılı insanların önü her zaman ayak oyunları ile kesilmek istenir. Sayın Muharrem İnce’nin bu ayak oyunlarına düşmemesi ve oldukça başarılı olduğu milletvekilliğinde kalması hem kendisi için, hem de ülkemiz için çok daha yararlı olur.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 86 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.