Allah Bir Kapıyı Kapatırsa

Allah Bir Kapıyı Kapatırsa
Atalarımız Allah bir kapıyı kaparsa bir başka kapıyı açar demişler. Televizyon kanallarında üç sahte balın reklamı yasaklandı ama diğer aldatıcı reklamlar tam gaz devam ediyor. Şimdi de dikkatimi bir ayakkabı reklamı çekti. Güya ayakkabının fiyatı yüz kırk dokuz liraymış ama ellerinde ihraç fazlası ürünler olduğu için kırk dokuz liraya satıyorlarmış. Pazarladıkları ayakkabılar nubuk ve plastik tabanlı. Görebildiğim kadarı ile bu tanıtımı yapılan ayakkabıların aynısı ŞOK mağazasında yirmi lira. Bu konuda okurlarıma bir öneride bulunacağım. Hiçbir şekilde televizyonlarda yapılan pazarlama reklamlara aldanmayın. Değeri güya yüz kırk dokuz lira olan bir ayakkabının kırk dokuz liraya satılması olası mı? +
Birçok bitkisel ilaç üretmiş olan ve halen üretmeye devam eden bir hekimimiz ile bir televizyon kanalında güya röportaj yapılıyor. Oysa yapılan röportaj değil reklamdır. Yazılı basında o şekilde yapılan bir tanıtımın altına bir not konulur. Bu bir reklamdır diye. Ne hikmetse o televizyon kanalı böyle bir not koymuyor. Dinleyenler de bunu gerçek bir röportaj zannediyor. Hekimimiz diyor ki bizim yüz yetmişi aşan üretimimiz var. Başkaları da otuz tür ilaç üretsin. İki yüzü aşan ilaçlarımızla Avrupa pazarlarına girelim. Dahası ne yazık ki beni Ziya Özel’in durumuna düşürüyorlar diyor. Vay be, ne büyük haksızlık değil mi? Gerçi Ziya Özel ile tıpa tıp bir benzerlikleri var. İkisi de ilaç diye satışa sundukları bitkisellere Sağlık Bakanlığından ruhsat alamıyorlar. Tarım Bakanı kendisi açıkladı. Bize gıda takviyesi adı altında geliyorlar. Bizden gıda takviyesi olarak ruhsat alıyorlar. Bir de bakıyoruz ruhsatını aldıkları ürünü ilaç diye pazarlıyorlar. Bu tür ruhsatları mercek altına aldık. Halkı aldatmalarına izin vermeyeceğiz diyor. Sayın bakana şunu anımsatmak gerekir. Geç gelen adalet nasıl ki adalet değilse bitkisel ürünler hakkında geç alınacak kararlar da halkımızın zararına olacaktır. Bu nedenle tümünün en kısa zamanda yasaklanması gerekir.
İnternet bilgi amaçlı kullanıldığında çok yararlıdır. Ne yazık ki kötü amaçlı kullananlar da var. Bir süredir çok uygunsuz mesajlar alıyorum. Mesajlarda gencecik kızların fotoğrafları var. Fotoğrafların altında da bir şeyler yaz diye bir yazı var. Ne yazayım ki? Bunun bir tuzak olduğunu anlamayacak kadar aptal biri miyim? Gelen mesajları hemen siliyorum. Tamam, İnternet ortamında her şey özgürce yapılmalı ama bu kadarı da fazla. Bu yolda bazı insanlarımızın tuzağa düşürüldüğünü birçoğumuz biliyor ama bilmeyenler daha çoğunlukta. Okurlarımı uyarmak isterim. Bu tür mesajları önemsemeyin. Yapmanız gereken tek şey o mesajları silmek olmalıdır.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 91 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.