Günaydın RÜTÜK

Günaydın RÜTÜK
Aylardır televizyon ekranlarında boy göstermekte olan yanıltıcı reklamlar için RÜTÜK nerede diye soruyordum. En sonunda RÜTÜK geç de olsa uyandı ve üç balın reklamını yasakladı. Peki, diğer yanıltıcı reklamlara sıra ne zaman gelecek? Yanıltıcı reklamlarla genelde umutsuz hastaları aldatanların reklamlarını keselerini iyice doldurduktan sonra mı yasaklanacak? Sağlık Bakanlığının toplatma kararı almış olduğu PANAX adlı ürünün reklamı televizyon kanallarında halen sürüyor. Hiçbir tıbbi değeri olmadığı halde gıda takviyesi adı altında pazarlanan ve reklamı yapılan ürünler, umutsuz hastalar tarafından ilaç gibi algılanarak bol, bol tüketiliyor. Birçok hasta bu sözde bitkisellere umut bağlayıp tıbbi tedaviden vazgeçerek kendilerini zamansız bir ölümün kucağına atmaktadırlar. Bu ürünler insan sağlığı için sahte ballardan çok daha ölümcüldür. Bu nedenle gıda takviyesi yalanıyla insanları kandıran reklamların da en kısa zamanda yasaklanması gerekir. Bir eczane sahibinin allayıp pullayarak bana sattığı iki bitkisel takviye ürünü yüzünden neredeyse yaşamımı yitirecektim. Nar veya üzüm çekirdeği kapsülüne ne gerek vardı ki ben o iki ürünü satın alacak kadar aptalca davrandığımı halen anlayamıyorum. Yurdumuzda bol, bol tüketebileceğimiz nar mı yok? Yoksa kara üzüm mü? Sağlığımız için narın çok yararlı olduğunu bildiğim için evimin bahçesine beş adet çekirdeksiz nar fidanı diktim. Nar beş altı senede meyve vermeye başlar. Üç yılı doldu. Görünen o ki, iki yıl sonra nar türlerinin en lezzetlisi olan çekirdeksiz narlardan bol, bol yemeye başlayacağız. Evimin bahçesi biraz daha büyük olmuş olsaydı kadı narı da diker bütün kış nar yememizi sağlardım. Nar ağacı yetiştirmek isteyenler, yetiştirme konusunda benden istedikleri zaman bilgi alabilirler. 05355197577 no lu telefonumdan bana ulaşabilirler.
Sahte balların getirisi yüksek olunca yerden biten mantar gibi birçok pazarlamacı ekranlarda boy göstermeye başladı. Bunların pazarlamada başarılı olmalarının en geçerli nedeni insanların kolaycı olmalarından kaynaklanıyor. Örneğin zayıflama bitkiselleri. Bazı bünyelerde kilo vermek çok zor oluyor. Bu tür bünyelere sahip olanların hem sıkı bir rejim yapmaları ve hem de çok hareket yapmaları gerekiyor. Hem yediğinden kısacak, hem de oturup keyif çatacakken saatlerce yol yürümeleri, dahası beden hareketleri yapacak olması kolay mı? Kolay olmadığı için aldatıcı reklamlara itibar ederek kendi sağlıklarına zarar veriyorlar. Benim gibi şişman olanlar zayıflamak için hiçbir şekilde aceleci olmamalıdırlar. Zira uzmanlar zayıflamak isteyenler haftada en fazla bir kilo versinler diyorlar. Kanser uzmanları ise hızlı zayıflamanın kansere davetiye olduğunu söylüyorlar. Midemdeki bir sorun yüzünden iç hastalıkları doktoruna gittiğimde doktorun ilk sorduğu yakında kilo verdiniz mi oldu? On kilo verdiğimi söyleyince isteyerek mi yoksa kendiliğinden mi verdin dedi? Bir yılık çabadan sonra deyince o zaman sorun yok dedi. Ben de bilirim bitkilerle zayıflamanın kurallarını. Hem de o reklamlardaki ürünlerin hiç birini kullanmadan. Soyumda dört kanserden ölüm oluğu için kansere neden olan her türlü beslenmeden uzak durmamı gerektiriyor. Aksine kanseri önleyen sebze ve meyvelerle beslenmem gerekir.
RÜTÜK sahte bal reklamlarını yasaklamakla görevini gerektiği gibi yapmıştır. RÜTÜK ün bu kadarla yetinmemesi gerekir. Hani derler ya, eteri gider beteri gelir diye. Televizyonlarda yığınla gıda takviyesi, zayıflama ve güzelleşme ürün reklamları devam etmektedir. İşin en kötü yanı bu ürünlerin ruhsatlarının Sağlık Bakanlığından değil de Tarım Bakanlığından alınmış olmaları. Ne yazık ki bu ürünlerden zarar görenler yargıya başvurarak dava açmıyorlar.
Özcan Nevres

Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 200 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.