Ben Yaptım Oldu

Ben Yaptım Oldu
Nedense günümüz yöneticileri önünü ardını incelemeden hemen kararlarını veriyorlar. Aldıkları kararların uygulanıp uygulanmayacağı hiç sorun olmaz. İşte bunlardan bir yenisi daha. Yetkililer tüm ticari araçlarda kar lastiği takılmasını zorunlu kıldı. Karara uymayanlara üç yüz yirmi beş lira ceza uygulanacak. Cezaya rağmen yine kar lastiği takılmazsa ceza iki katı olarak uygulanacak. Araçlara kar lastiği takma süresi çok kısa olduğundan lastik fabrikaları ve ithalatçıları kar lastiği yetiştiremez oldular. Her yıl arabama bu mevsim geldiğinde kar lastiği takarım. Arabam önden çekişli olduğu için yalnızca önlere takarım. Buna rağmen arabamdan yaz kış kar zincirini eksik etmem. Bunun nedeni ise bir ağustos günü, yaz sıcakları tepemizi cayır, cayır yakarken Bursa’da bir trafik kontrolüne takıldım. Ceza yazacak hiçbir kusur bulamayınca kar zincirin nerede diye sordular. Bu mevsimde kar zinciri ne işe yarar dediğimde yasa kar zinciri bulunduracaksın diyor. Yalnızca kış aylarında bulunduracaksın demiyor dediler ve cezayı yazdılar. Yapabileceğim başka bir şey yoktu. Çaresiz cezayı ödedim. O günden bu yana da kar zincirlerini arabamın bagajından hiç çıkarmam.
Kazaya uğrayan arabamı sattıktan sonra halen kullanmakta olduğum arabayı aldım. Bu nedenle elimde kar lastiği yoktu. İki lastik alıp lastikçiye gittiğimde kamyonet sahipleri telaş içinde kar lastiği arıyorlardı. Lastik bayisi ne yapayım. Günlerdir lastik istiyorum. Stokta malımız yok diyorlar. Bu durumda ne yapabilirim diyor. Piyasada bulamadığı lastiği kamyonetine takamadığı için kamyonet sahipleri ceza yerlerse hiç şaşmam. Oysa kar lastiği takma zorunluluğu kararı alındığında lastik üretici ve ithalatçıları uyarılmalıydılar. Eğer uyarılmadılarsa kar lastiği takma zorunluluğu bir süre uygulanmamalıdır. Ağır bir geçim sıkıntısı içinde olan ticari araç sahiplerine bir darbe de kar lastiği yüzünden vurulmamalıdır.
Kış günlerinde karda ve buzda normal lastikler çok kayarlar. Kaymayı önlemek için zincir takma zorunluluğu vardır. Zincir takma işi hem zor hem de yolları bozarlar. Bu nedenle bazı belediyeler kar zincirini yasaklama kararı aldılar. Bu durumda artık trafik ekiplerinin arabaya kar lastiği takılmışsa zincir sormamaları gerekir. Zira geçtiğimiz yıl kar lastiği takmış olanların dan da kar zinciri bulundurmalarını istiyorlardı. Kar zinciri olmayanlara neden yok cezası yazıyorlardı.
****
Makas meraklılarına, makas atanlara çok tatsız bir haber. Başka sürücülerin can güvenliklerini hiçe sayarak deli gibi araba sürenler önlerindeki her araca makas atmakta çekinmemektedirler. Bu uğurda emniyet şeritlerini bile babalarının malı gibi kullanmaktadırlar. Her hangi bir araç arızalandığında araç sürücüsünün yapabileceği tek bir şey vardır. Aracını emniyet şeridine çekmektir. Araç sürücüsü aracını emniyet şeridine çektiğinde güvende olacak mı? Ne gezer? Trafik magandasının biri önündeki araçlara makas atayım derken gider emniyet şeridindeki araca çarpar. Bu magandalar yüzünden emniyet şeridinde nice insanımız can verdi. Karayollarının birçok kesimi kameralarla kontrol altında tutulmaktadır. Atmış beş lira cezayı ödemek bu magandalara belli ki çok kolay geliyordu. Yeni kararnameyle bu ceza altı yüz elli liraya yükseltildi. Kanımca bu ceza makas atma meraklısı magandalara da ağır gelecek. İnşallah hız delisi trafik magandalarının neden olduğu ölümcül kazalar sona erecektir. Haberlerde okuyor veya dinliyoruz. Aşırı hız yüzünden direksiyon hâkimiyetini kaybeden sürücünün arabası takla attı veya bariyerlere çarptı. Sürücü hayatını kaybetti veya ağır yaralandı diye. Yedi yaşında bisiklet kullanmaya başladım. Yani tam yetmiş yıldır araç kullanıyorum. Ben hiçbir zaman direksiyon hâkimiyetini kaybetmedim. Bunun tek bir nedeni var. Hızımı her zaman yolun durumuna göre ayarladım. Aşırı hızla viraja girmek ve hatalı sollamak belki insana biraz zaman kazandırabilir ama daha çok zamansız ölüme neden olur.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 104 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.