Bu Cehalet Bitmeyecek mi?

Bu Cehalet Bitmeyecek mi?
Yine bir maganda kurşunu henüz yaşamının baharında olan bir çocuğun ölümüne neden oldu. Şimdi o kurşunu sıkan maganda hiç mi vicdan azabı çekmiyor? Çekmediği kesin. Zira vicdan azabı duysaydı o kurşunu sıkar mıydı? Anlayamadığım bir şey var. Olur, olmaz bahanelerle havaya kurşun sıkanlar neyi amaçlıyorlar? Silahı olduğunu herkese duyurmak ve göstermek için mi? Yoksa sıradan bir gösteriş için mi? Havaya kurşun sıkanlara kimse iyi gözle bakmaz. Aksine lanet okurlar. O halde niye bu kurşunlar sıkılıyor? Nasıl olsa ruhsatı olmadığı için kurşunu sıkanı bulamazlar diye mi? Diyelim ki bulamadılar. Günahsız bir insanın ölümüne veya sakat kalmasına neden olmasının azabını ömür boyu çekmeyecek mi? Böyle birini halk eline geçirse acaba ne yapar? Öldürmeseler bile yediği dayağı ömür boyu unutamaz. Bu konuda hükümetin umursamazlığını terk etmesi gerekir. Ruhsatsız silahların toplatılması için eğer yeni bir yasa çıkarılması gerekiyorsa ivedilikle çıkarılmalıdır. Bu tür olaylara neden olanlara en ağır cezalar verilmelidir.
Yine bir şofben olayı. Yine gencecik bir kızın zamansız ölümü. Kaç defa yazdım ama yine yazacağım. Eğer o banyoda otuz kırk liralık bir gaz kaçağı alarm cihazı olmuş olsaydı o gencecik kız halen hayatta olurdu. Geride bıraktıklarına o zamansız ölümün acısını yaşatmazdı. Bu şofben zehirlenmelerinde anlayamadığım bir durum var. Bildiğim kadarıyla şofbenlerde çifte emniyet vardır. Baca herhangi bir nedenle çekmediğinde cihazdaki sensor anında gazı keser ve şofbeni kapatır. Eğer cihazın kendisinde gaz kaçağı varsa yine gazı keserek şofbeni kapatır. Eğer cihazın dışında bir kaçak varsa uzak bir olasılık olsa da sensor algılayamaya bilir. Bu nedenle bağlantı yerlerinin arada bir köpükle kontrol edilmesi gerekir. Köpükle kontrol çok basit ve kolay bir işlemdir. Kaçınmayı gerektirecek bir zorluğu yoktur. Bir kap için biraz su, biraz da deterjan konulur. Bir sünger parçasıyla iyice köpürtülerek ek yerlerine ve ara boruya sürülür. Kaçak varsa kaçağı çıkan balonlar gösterir.
Fransa’daki suikast kafaları iyice karıştırdı. Bu vahşi cinayetler hangi amaçla işlenilmişti? İç hesaplaşma mı? Yoksa hükümetin Kürt açılımını protesto etmek için mi? Ne olursa olsun. İnsanlara cezayı ancak yargı verir. Hiç kimsenin hiçbir kimseyi kendi kafasına göre cezalandırmaya hakkı yoktur.
Bursalı mermerciler yüz beş milyar dolar değerinde mermer rezervi bulduklarını muştuladılar. Mermer çıkarılması da işlenmesi de çok zor olan bir türdür. Bir de doğaya vereceği zararı da düşünmek gerekir. Ne hikmetse dünyanın en kaliteli ve en büyük rezerve sahip olan bor madeninden hiç söz edilmemektedir. Oysa tüm dünyadaki bor madeninin yüzde yetmişinden fazlası Türkiye’dedir. Bor madeni işlenerek dış ülkelere satılacak olsa Türkiye petrol zengini ülkelerden bile daha zengin olur. Bir gün Milas Güllük’te limanın kılavuz kaptanı ile konuşuyorduk. Kaptan şu işe bak dedi. Bir gemi zımpara taşı gönderiyoruz. Karşılığında bir kasa zımpara alabiliyoruz. Koçmanların işlettikleri krom yataklarından elde edilen krom madeni de yok pahasına ihraç edilmiyor mu? Bir zamanlar Yenifoça ile Foça arasında çıkarılan işlenmesi kolay Foça taşları Avrupa ülkelerine pazarlanılıyordu. Dünyaca ünlü Foça değirmen taşları o taşlardan imal ediliyordu. Artık yıllardan beri Foça taşının yüzüne bakan bile yok. Buna neden olan ise bu taşların yerini alan yapay malzemelerdir. Yenifoça’daki şaphane dağındaki şap maden ocakları da yıllardan beri atıl durumda bulunmaktadır. Borç batağına saplanmış olan ülkemizin artık tarımda, sanayide ve madencilikte atılım yapması gerekir. Üretim hızlandırılmadıkça ve değerlendirilmedikçe borç batağında boğulmamız kaçınılmaz olur.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 54 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.