Değerli Okurlarım

Değerli Okurlarım
Ağır bir açık kalp ameliyatı geçirdiğim için bu satırları yazmayı gerekli gördüm. İki yıldan beri en az on defa kalp doktorlarına gittim. Hiç biri bende kalp rahatsızlığı göremediler. Nasıl görsünler ki? Kalp elektrom her defasında sağlıklı çıkıyordu. On beş gün önce eşimle yürüyüşe çıkmıştık. Dört yüz metre kadar yürüdüğümüzde göğsümde bir yanma oldu ve tüm vücuduma ter bastı.. Kalp krizinde sol kolda ve sırtta ağrı olur. Bende bu ağrılar yoktu. Bu yüzden yaşadığım durumu önemsemeyecektim ama eşim çok ısrar ettiğinden ertesi günü göğüs hastalıkları uzmanına gittim. Göğüs film ve elektrom şekilde alınan kan örneği dahil hiçbir anormal durum yoktu. Göğüs hastalıkları uzmanı ben yine de seni kalp ve damar hastalıkları uzmanın görmesini istiyorum dedi ve beni uzmana gönderdi. Uzmanın yaptığı aletli muayenede kalp kapakçığının ve ana arterin sorunlu olduğunu gözlemledi. Bunun üzerine bana anjiyo olmamı önerdi ve nerede yaptırabileceğimi söyledi. Anjiyo olmam gerektiğini gösteren belgeyi de verdi.
Pazar günü özel Gaziosmanpaşa Hastanesine gitmek üzere Gaziosmanpaşa’ya gittik. Bu arada baldızım anjiyo için gereken randevuyu da almıştı. Pazartesi günü Hastaneye gittik. Çekilen elektroda yine sapa sağlamdım. Bunun üzerine ultrasona götürüldüm. Kalp damarlarımın yüzde doksan beşe yakın tıkalı olduğu belirlendi. Oradan da anjiyo için gerekenler yapıldı. Anjiyo çekiminde dört damarımın kapalı olduğu açık, açık belli olmuştu. Çok acil olarak ameliyat olmam gerektiği için hemen ameliyata alınmam istenildi ama kabul etmedim. Bana ölümümden sorumlu olmadıklarına dair bir belge imzalattıktan sonra eve geri döndük. Başta torunumun, eşimin ve baldızlarımın yoğun ısrarıyla ameliyat olmaya razı oldum. Oldum ama hangi hastanede olacağım. Bunu en iyi Profesör Sümer Yamaner’den öğrenebilirdim. Telefon açıp sordum. Bana kalp ameliyatlarında Gaziosmanpaşa hastanesinin çok iyi olduğunu söyledi. Bunun üzerine hastaneyi arayıp ameliyat olacağımı söyledim. Ertesi sabah ameliyat edildim.
Şu an bilgisayar başında bulunmam yasak ama okurlarımı aydınlatmak için riskleri göze alarak bu satırları yazmış bulunuyorum. Her yıl bir gününüzü lütfen sağlığınız için kalbinize ayırın.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 57 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.