Değerli Okuyucularım

Değerli Okuyucularım
Bin dokuz yüz elli sekizden bu yana amatör olarak gazetecilik yapmaktayım. Aldığım profesyonellik önerilerini hiçbir şekilde kabul etmedim. Sol eğilimli ve sosyal demokrat biri olarak bir patron emrinde çalışmayı asla içime sindiremedim. Örneğin Demokrat İzmir gazetesinin patroniçesi Sayın Ayten Düvenci Muğla’ya kadar gelerek, İlhan Esen’i görevlendirerek adıma bir büro açmayı önerdiğinde açık kapı bırakmayarak hemen reddettim. Gazetecilerin duayeni Rahmetli Ömer Lütfü Aksungur’un ortak gazete çıkarma önerisini çok ısrar etmesine rağmen reddettim. Anlaşılacağı gibi hep amatör kalmayı yeğledim.
Silivri’ye yerleştikten sonra katıldığım bir şiir gecesinde Sayın Yavuz Kaynarca’nın önerisiyle genel yayın müdürlüğü yapmakta olduğu Manşet gazetesinde yaklaşık beş yıl köşe yazarlığı yaptım. Yavuz Kaynarca’nın yerine genel yayın müdürü olan Sayın Ali Tarakçı ile ters düştüğümde Sayın Ali Tarakçı’yı eleştiren ağır bir yazı yazarak köşe yazarlığına veda ettim. İlginçtir, Sayın Ali tarakçı eleştirimin tek kelimesine dahi dokunmadan gazetesinde yayınladığı gibi, aylarca evime Manşet gazetesini göndermeyi sürdürmüştü.
Manşet gazetesinden önce Muğla’da yayınlanmakta olan Devrim Gazetesinde yazmayı sürdürüyordum. O yıllarda Devrim gazetesi köşe yazarı sıkıntısı çekiyordu. Devrim gazetesinde Bağımsız Aday Deli Osman başlıklı öyküm yayınlanmaya başladığında gazetenin sahibinin söylediğine göre ilk defa gazete binasının önünde gazeteyi satın almak isteyenler tarafından kuyruk oluşturulmuş. Zamanla gazetede köşe yazarları çoğalınca gazete sahibinin okuyucularım Muğla haberleri okumak istiyor deyince bir daha gazeteye ne köşe yazısı, ne şiir ve ne de öykü göndermedim.
Yaklaşık beş yıldan beri Menemenin Sesi gazetesinde yazılarım yayınlanıyordu. Baypas ameliyatı olduğumda Üç göller bölgesinde yayın yapmakta olan Haberdar gazetesi baypas ameliyatı olduğumu, ameliyatımın başarılı geçtiğini, sağlığımın iyi olduğunu okurlarıma geniş bir şekilde duyurmuştu. Yıllardan beri yazılarımın yayınlanmakta olduğu Menemenin Sesi gazetesinde ameliyatımla ilgili tek bir satır yazı çıkmadı. Son günlerde ise göndermiş olduğum yazılarım da yayınlanmaz oldu. Bunun üzerine gazeteye artık yazılarımı göndermiyorum. Yazılarım Haberdar, Silivri Haber, Efesten Haberler ile Antalya günlüğü gazetelerinde ve www.ozcannevres.com başlıklı sitemde yayınlanmaktadır. Artık sosyal demokrat olmayan Menemenin Sesi gazetesinde yazılarımın yayınlanmaması benim için şaşırtıcı olmadı. Benzer bir olayı Muğla’da da yaşamıştım. İlk Adım gazetesinde yazılarım ve şiirlerim yayınlanıyordu. Yazdıklarım Adalet Partilileri çok fena kızdırıyordu. Gazetenin patronunun ekonomik sıkıntı çekmesinden yararlanarak gazetenin yazı işleri müdürlüğüne kendi adamlarından birini yerleştirerek yazılarımın o gazetede yayınlanmasını engellemiş oldular.
Değerli okurlarım, yakında Menemen’de yeni bir gazete yayın hayatına girecek. Girdiğinde yazılarımı o gazetede okumayı sürdürebileceksiniz. Halamın oğlu Avukat Hasan Karagöl’ün bana söylediği bir söz vardı. Menemenli olup Menemen’den ayrıldıktan sonra adını Menemen’de yaşatan tek kişi sensin demişti. Doğup büyüdüğüm yer Olan Menemen’i ve Menemenlileri çok seviyorum. Yazılarımla Menemenlilerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım yakın bir zamanda yine Menemenli okuyucularımla birlikte olacağım.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 110 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.