Yalnızca bilinen beş yüz bin kişi kaçak elektrik kullanıyor. Bu rakamı kim açıklıyor. Bu konudaki yetkililer. Zor olan ne? Kaçak elektrik kullananları tespit etmek. Peki kolay olanı ne? Elektriğe zam yapmak.

Açıkçası elektriği kaçak kullanan ahlaksızın kullandığı elektriğin bedelini namuslu insanların sırtına yüklemek. Derler ki vatandaş kaçak elektrik kullananları ihbar etsin. Hadi buyurun cenaze namazına. Endeks memuru sayaca film sokulduğunu gördüğünde gürlemeye başlıyor. Hah diyoruz ahlaksız elektrik hırsızı belasını buldu.

Bekliyoruz elektrik hırsızının elektriği kesilecek ve hakkında yasal işlem başlatılacak. Hiç biri olmuyor. Zira alan razı, veren razı kuralı işliyor. Ve kahramanımız karnını kaşıya kaşıya dört rezistanlı sobalarını her odada rahatça çalıştırıyor ve sizden bizden daha iyi ısınarak kış keyfinin tadını çıkarıyor.

Oturmuş elektriğe şimdilik yapılacak olan yüzde sekizlik zam ile doğalgaza doymak bilmeyen üst üste eklenen zamlara yeni eklenecek yüzde yirmi zammın hesabını yapıyorum. Bu yapılacak olan zamla geçen yıla göre yüzde elli daha fazla ödeyerek evimi ısıtacağım.

Kombi dedikleri aletin saatte ortalama yüz yetmiş vat elektrik sarfiyatı var. Aydınlanmada kullandığımız florisant lambanın sarf ettiğinin beş buçuk katı. Evime her çıkışımda gözüme komşumun merdiven boşluğuna koyduğu ve üzerinde kavanoz içinde yapma çiçekler olan soba ilişiyor. Hem doğalgaza yapılan zamları protesto etmek hem de daha ucuza ısınmak için sobaya dönüş yapsam mı? diyorum.

Yılın son ayında gelecek yıl için karanlık tablolar çiziliyor. Doğalgaz aldığımız ülkeler kazık fiyata bize sattıkları doğal gaza zam yapabilirlermiş. El insaf. Dolar tepe takla gidişini sürdürüyor. Gaz alımında geçerli olan Türk lirası değil dolardır. O halde alınan doğalgaza neden zam yapılsın.?

Başımızın üstünden her gün yüz milyon dolar değerinde rüzgar uçup gidiyor. Trakya’da bulunan zengin doğalgazdan kapak kaldıran yok. Nedeni ise almayı garantilediğimiz gazın tamamını tüketemiyor olmamız. Barajlarımızdaki elektrik üretiminin bir kısmı devre dışı bırakılacak. Nedeni ise yap işlet devret formülüyle yaptırılan gaz dönüşümlü elektrik santralarındaki elektrik üretimini hükümet almadığı halde, anlaşma gereği bedelinin ödeniyor olması. Ne yazık ki ucuz elektriğe paydos, pahalı elektriğe ise tam gaz üretim komutu veriliyor. Ve bu nedenle de elektriğe zam kaçınılmaz oluyor.

Vergiler zamlar. Vergiler zamlar. Memura, emekliye, çalışanlara esirgenen zamlar tüketilenlere ve kullanılanlara zamlar tam gaz gidiyor. Üç seneyi dolduran millet vekillerine iki buçuk milyar lira emekli maaşı bağlanıyor. Telefon bedava. Meclis lokantasında yedikleri bedavaya yakın. Oturdukları evlerin kirası da devlet babadan.

Ey!!! asiller. Vekillerinizin hali bu. Ya senin halin nice. Ev kiranı ödemekte zorlanıyor musun? Kışlık yakacağını stokladın mı? Evinde ısınma kombi ile ise kombiyi ısınacak kadar açabiliyor musun. Eğer tüm bunlara hayır diyorsan vekillerine bak ve kendinden utan.

Vekilinin bir eli balda bir eli yağda. Senin yerin ise sefaletin tam ortasında. Böyle gelmiş böyle gider bu dünya. Birde başımızı gömdüğümüz kumdan bir çıkarabilsek. Her yapılan zammın haksızlığına isyan edebilsek. Düzen mutlaka değişir bir gün.

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 65 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.