Mortgage Nedir

Mortgage (morgiç) son günlerde gündemden düşmüyor. Amerika’da uygulanan bu harika sistem çok yakında Türkiye’ye gelecek. Kira öder gibi taksitler ödeyen dar gelirliler ev sahibi olacaklar ve kira derdinden kurtulmuş olacaklar. Aslında bu bir ütopya değil. Amerika’da başarı ile kullanılan bir sistem. Başarısı nereden kaynaklanıyor? Sistem yıllarca önce rayına oturmuş. Bu yüzden ev veya villa sahibi olmak isteyen bu konuda uzman olan emlakçıya gidiyor. Emlakçı başvuru sahibinin gelir durumunu inceleyip belgeledikten sonra müşterisi adına bankaya gerekli bilgileri veriyor ve gerekli uzun vadeli krediyi anında çıkarıyor. Müşterinin alacağı ev ya da villa hazırdır. Eğer hazır değil ise en fazla üç ayda istediği bütçesine uygun konuta sahip oluyor. Hemen evine ya da villasına yerleşerek kira sorunu yaşamıyor. Öyle yıllarca kirada oturacak, hem kira hem de alacağı konut için taksit ödeyecek diye bir durum söz konusu değil. Kızım Amerikan üniversitelerinde araştırma görevlisi. O da o sistemden yararlanarak ev sahibi oldu.

Türkiye’de bu sistem iş görür mü? Bence görmez. Bu sistem dar gelirlilerin değil, orta gelirlilerin işine yarar. Şayet uygulama ortamı yarata bilinirse. Zira ancak orta gelirliler hem kira hem taksit ödeyebilir. Asgari ücretle çalışan birinin hem kira, hem de ev taksidi ödeyebilmesi olası mı? Üstelik sistem öyle bir şekilde tanıtıldı ki, emlak piyasasında yaprak oynamıyor. Şimdi rağbet kira evlere. Her ne kadar kiralar el yakıyor olsa da. Ev almak isteyenler beklemede. Ola ki bu sistem sayesinde, kıyıda köşede bulunan paralarına dokunmadan bir ev sahibi olabilirler. Bu konuda ortalıkta ne arsa var ne de gerekli olan alt yapı. Jet Fadıl bile bu sisteme yakın bir sistemle başladığı inşaat işinden paçasını kurtarmak için yurt dışına kaçmıştı. İnşaat para işidir. Az para ile dönecek bir iş değil. Eğer az para ile dönebilseydi kooperatiflerin yaptıkları inşaatlar yıllarca sürüncemede kalmazdı.

***

Silahlı magandaların düğünlerde ve eğlence yerlerinde açtıkları ateş yüzünden can kayıpları büyüyor. İnsanlarımız haklı olarak bu magandalara karşı tepkililer. Bu iş böyle yürümez. Bakın Belçikalı bir turist yaşadıklarımıza nasıl tepki gösteriyor. �Bizde yalnızca poliste silah vardır. Ne evlerde ne de kişilerde silah yoktur.� Bu silahlanma deliliğine mutlaka bir son vermek gerekir. Olur olmaz yerlerde silahını çekip ateş edenlerin ellerinden yalnızca ruhsatını almak yeterli olmaz. Silahı da alınmalı ve kendisine caydırıcı olacak ağırlıkta bir ceza verilmelidir.

Geçmişte halka açık yerlerde çok sık silah ve uyuşturucu madde araması yapılırdı. Üstelik bıçak taşımanın cezası altı aydan, ateşli silah taşımanın cezası ise üç yıldan başlardı. Yıllar önce yakalanan bir silah kaçakçısının verdiği bilgiler yüzünden Menemen’de onlarca kişi ruhsatsız silah bulundurmaktan tutuklanıp yargılanarak ağır cezalar almışlardı. Bir çok kişi bu yüzden yıllarca ceza evinde yatmıştı. Bu korku yüzünden pis kanala ve kör kuyulara nice tabanca atılıp yok edilmişti.

***

Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da söylediği �Kürt sorunu vardır� sözleri semeresini vermeye başladı. Öldürülmüş bir vatan haini PKK’lının cenazesi yüzünden çıkan olayları ibretle izlememiz gerekir. Bölücüler eylemlerini polis araçlarına saldıracak ve molotof kokteyli atacak kadar ileri götürdüler. Polisin elinde vur emri olmaması yüzünden polis çaresiz. Olayları kendi canını hiçe sayarak yatıştırmaya ve önlemeye çalışıyor. Bu gidiş hayra alamet değil. Bir an önce yeni terör yasası çıkarılmalı ve polisimizin can güvenliği sağlanmalıdır. Ok yaydan çıktıktan sonra iş oluruna kalır. Terör ve bölücülük oluruna bırakılacak bir olay değildir. Bir an önce gerekli yaslar çıkarılarak bu çirkin olayların sona erdirilmesi sağlanılmalıdır.

Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 62 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.