Uzman hekimlerin yaşı ilerlemiş olanlara önerileri sağlıklı bir yaşam için altı ayda bir tam bir sağlık kontrolü yaptırmaları. Önermesi kolay ama ya yaptırmak?

Bir buçuk yıl oldu tahlillerimi yaptırmayalı. Dün Büyükçekmece Devlet Hastanesine sabahın sekizinde gittim. Yoğun bir kalabalık ve kuyruklar var. İki hanım hastane kapısından söylenerek çıkıyorlardı. Genç olanı “daha sırada yüz dokuz kişi var” diyordu. Her birinin işlemleri birer dakika sürse yaklaşık iki saat eder.

Kuyruktaki hasta sıranın kendisine gelmesi için saatlerce bekleyecek. Vezne kuyruğunda sıranın kendisine gelmesini bekledikten sonra, bir de doktor kuyruğunda bekleyecek. Ve bunun adı sağlık olacak. Nasıl bir sağlıksa? Ve bu sağlık anlayışı özel hastaneleri para basan bir matbaa durumuna getirmiş. Öylesine çok kazanıyorlar.

Torunum can Maxi hastasıdır. Geldiğinden beri tutturdu dede beni Maxi’ye götürmeyecek misin? diye. Torun isteği reddedilebilir mi? Çaresiz düştük yola.

Silivri çıkışında yıllardır hastane yapılmak üzere bekleyen bir bina var. Sahibi kendisi için yaptırdığı bu binayı nedense hastane yapmaktan vaz geçmiş ve satılığa çıkarmıştı. Devlet Hastanesinde görevli doktorların özel muayenehanelerine uzak olduğu için ilgi görmemişti.

Nedense SSK da bu binayı satın almak istememişti. Belki de nedenler aynıydı. Dün Maxi’ye giderken binaya kocaman bir bez afiş asılı olduğunu gördük. Afişte Bu bina Millet Hastanesinin malıdır yazıyordu. Hani bir söz vardır. Deli atar akıllı kapar diye. Devlet Hastanesinin ve SSK nın beğenmediği bu konumu çok güzel binayı Millet Hastanesi kapmıştı bile.

Peki bu özel hastaneler yeterince denetleniyor mu? Sanmıyorum. Kardeşime Antalya’da rektum kanseri teşhisi konulmuş ve hemen ameliyat edilmesi gerektiği söylenmiş. Bu acı durumu Internet’te Sağlık Grubuna taşıdım. Bakın bir genel cerrahtan nasıl bir tepki geldi.

Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Rektum kanseri kalın barsağın anüse yakın en son kesiminin kanseridir. Tümörün anüse olan mesafesine göre bazı durumlarda anüsün de alınması ve hastanın ömür boyu kolostomi (torba) ile yaşaması gerekebilir. Ancak günümüzde rektum kanseri ile spesifik olarak uğraşan ekiplerde “torba” oranı belirgin olarak düşmüştür.

Rektum kanseri, cerrahi girişim kalitesinin sağ kalım ve nükslere ciddi olarak etki ettiği nadir kanserlerdendir (birçok kanser, ne yaparsanız yapın bildiğini okur ama rektum kanserinde iyi cerrahi iyi sonuca yol açabilir). Ayrıca hastaya mutlaka endorektal (makattan) ultrason yapılarak evresi belirlenmeli ve gerekiyorsa ameliyattan önce kemo – radyoterapi yapılmalıdır.

Bunlar yapılmadan direkt ameliyat öneriliyorsa oradan hemen uzaklaşmalısınız. Aman dikkat Başka bir sorunuz varsa memnuniyetle yanıtlamaya çalışırım. Tekrar geçmiş olsun.

Bir de hastalıkla ilgili bir profesörün gönderdiği maile bakalım.

Sayın Nevres,

Buradan takip ediyorsunuz, hastaları kendime yönlendirmeyi çok doğru bulmuyorum açıkçası. Ancak bu durum özel bir durum. Çünkü rektum kanserinde rektal ultrasonografi yapan tek ekip biziz İstanbul’da. Diğer ekipler, ellerinde bu alet olmadığı ve yapmayı bilmedikleri için, gerek olmadığı iddiasıyla hastaları ameliyat etmeyi tercih ediyorlar. Burada en önemli kaygıları, hastayı radyoterapiye gönderip “ellerinden kaçırmak” ne yazık ki.

Ulusal Konsensus Toplantısında alınmış olan karar gereğince, tüm rektum kanseri olguları, ameliyat öncesi endorektal ultrason ya da MR ile tam olarak evrelenip, belirli özellikleri taşıyanlar ameliyat edilmeden önce kemoterapi ve radyoterapiye verilmelidirler. Bu tedavinin bitiminden 6-8 hafta sonra da ameliyat yapılmalıdır. Bela bir hastalık olan rektum kanseri için günümüzde bilinen en iyi yaklaşım budur. Eğer görmemi istiyorsanız benimle temasa geçebilirler.

Bana verilen bilgiler bunlar. Ya bu bilgileri alamasaydık ne olurdu bilemiyorum. Belki de kardeşim ömür boyu bir torba ile yaşayacaktı.

Sayın okurlar, yazıma pamuk ipliğine bağlı sağlık adını koymakta haklı değil miyim? Bu tip araştırmalara sahip olmayanları düşünüyorum da Vay başlarına gelenlere.

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 82 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.