Seçim Anketleri

Seçim Anketleri
Oldum olası şu seçim anketlerine inanmam. Zira genelde gerçeği yansıtmazlar. Menemen’de belediye başkanlığına aday olduğumda bölgenin en yüksek tirajlı Yeni Asır gazetesi yaptığı ankette bana yüzde sıfır yetmiş beş oy çıkacağını yazmıştı. Yani yüzde bir bile değil. Bu seçim tahminindeki rakamın tam on iki katı oy almıştım. En gerçekçi anketlerde bile yüzde ona kadar bir yanılma payı olabilir ama yüzde dokuz yüz gibi çok büyük bir fark olamaz. Yaşamış olduğum bu durum anketlere inanmamamda beni haklı çıkarmaktadır. Eğer CHP ve MHP iyi bir propaganda uygulaya bilirse çıkacak sonucu hiçbir anket firması doğru olarak tahmin edemez.. Yaptıkları anketler fiyasko ile sonuçlanır. Bin dokuz yüz seksen yedi yılında yapılmış olan seçimde tüm anketler seçimin galibinin DSP olacağı sonucunu çıkarmıştı. DSP ye iktidar olma yolu görünmüştü ama olmadı. Sayın Rahşan Ecevit’in iktidar olduğumuzda genel af çıkaracağız sözleri DSP ye en az yüzde on oy kaybettirdi. Her seçimde anket firmalarını bile şaşırtan sürprizler olabilir. Nitekim bin dokuz yüz seksen üç seçimlerinde tüm anketlerde Halkçı Partiye hiç şans tanınmıyordu. Bölgede en büyük sürprizi Menemen, Ödemiş, Tire ve Kiraz yapmıştı. Ödemiş, Tire ve Kiraz’ın içinde bulunduğu bölgenin çıkaracağı üç milletvekilliğinin üçünü de Halkçı Parti kazanmıştı. Sonuç hepimizi de şaşırtmıştı. Zira Halkçı partinin İzmir ve ilçelerindeki parti yöneticileri uzaktan yakından siyasetle hiç ilgileri olmayan kişilerden oluşuyordu. Koskoca İzmir’ de geçmişte siyasi parti yöneticiliği yapmış olan iki kişi vardı. Biri ben, ikincisi ise Turan Altıok idi. Ödemiş, Tire ve Kiraz efeler diyarıdır. Bu yüzden köprüyü sattırmam diyerek masayı yumruklayan Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp’ın bu davranışı yüzünden oylarını Halkçı Partiye vermişlerdi. Anlaşılacağı gibi seçim atmosferine girildiğinde çok basit görülen hareketler bile oylar üzerinde büyük etki yapar.
Büyükçekmece’nin yıllanmış belediye başkanı Sayın Hasan Akgün’ün suyu ısınmış gibi. Görünen o ki önümüzdeki yerel seçimde CHP den aday gösterilmeyecek. Bu durumda Sayın Hasan Akgün’ün önümüzdeki seçimde aday olmayıp dinlenmeye çekilmesi gerekir. Gelen gideni aratır derler. Gelen başarılı olamazsa kendisine başkanlık yolu yine açılır. Yeter ki Dikili’nin başarılı belediye başkanı Sayın Osman Özgüven’in başına gelenler onun da başına gelmesin.
Dikili belediye başkanı Osman Özgüven başarılı çalışmalarına rağmen bir dönem seçimi kaybetmişti. Nedeni ise rakiplerinin onun komünist olduğuna dair iddiaları ve bu tarzda yapılan propagandalar etkili olmuş ve aslı astarı olmayan bu iddia yüzünden seçimi kaybetmişti. Gerçi o propagandayla yıkılmazdı ama rakibinin tam seçim arifesinde kızının intihar etmesi seçmen üzerinde bir acıma duygusu oluşturmuştu. Kızını kaybetti, bari seçimi kaybetmesin diye düşünenler oylarını Özgüven’in rakibine vermişlerdi. O bir dönem, Dikili için büyük kayıp olmuştu. Bu yüzden daha sonraki seçimlerde ipi göğüsleyen Osman Özgüven olmuştu. Ne yazık ki bu başarılı belediye başkanı ihaleye fesat karıştırmakla suçlanarak hakkında açılan davada sekiz buçuk yıla mahkûm olduğundan hem görevden alındı. Hem de bu cezayı aldığı için bir daha aday olamayacak.
Siyaset zemini her zaman oynaktır. Bu nedenle seçim tahminleri herkesi yanıltabilir. Kimse anket sonuçlarına aldanmasın.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 116 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.