Sigorta Ücretlerine Zammmmm

Sigorta Ücretlerine Zammmmmmmmmmmm
Sigorta ücretlerine yüzde elli zam yapılacağı açıklandı. Hani tüm zamlar enflasyona göre ayarlanıyor diyen sakın olmasın. Zira açıklanan en yüksek enflasyon oranı yüzde sekizi geçmiyor. O halde bu oldukça yüksek olan zammın nedeni ne? Gayet basit birkaç nedeni var. Ama en başta geleni trafik magandaları. Hız tutkunları, makasçılar ve kural tanımayanlardır.
Yirmi gün kadar önceydi. İstanbul’a gitmek üzere yola çıkmıştık. Trafik öyle bir tıkandı ki adeta adım, adım gitmek zorunda kalmıştık. Baypas ameliyatı olduğum için kendimi fazla yormak istemediğimden arabamı yol kenarındaki parka çekerek trafikteki yoğunluğun azalmasını bekledim. Bir ara yoğunluk azalır gibi oldu. Yoğunluk sanki bizim yola çıkmamızı bekliyordu. Adım, adım ilerleyerek gişelere kadar vardık. Daha öteye gidecek halim kalmamıştı. Gişelerin çıkışında sağa çekilip durdum. Bir araba daha gelip yanı başımda durdu. Arabanın kaputundan duman fışkırıyordu. Belli ki araba su kaynatmıştı. Az sonra çağırdıkları çekici gelip arabayı yükleyip götürdü. Kim bilir bizim görmediğimiz kaç araba adım, adım ilerlemeye dayanamayıp su kaynatmıştı. Arabalar su kaynatmakla kalsa iyi ama çoğu segman da kaynatıyor. Araç sahibine bir yığın masraf çıkarıyor. Onca arabanın arızalanmasına mı yanarsın? Yoksa yakılan yakıta mı?
Gece karanlığı başladığında yol durumunu bildiren radyo kanalından olumlu bir haber almadığımız halde yola çıkmak zorunda kaldık. Zira o soğukta gece yarısına kadar bekleyemezdik. Yağmurun göz açtırmadığı bir ortamda ağır, ağır ilerliyoruz ama makasçı magandalar yağmurdan ve karanlıktan çok daha tehlikeli. Radyo aralıksız kaza haberleri ve kaza nedeniyle tıkanan yolların durumunu bildiriyor ama magandaların umurunda bile değil. Kazasız belasız Küçükköy’deki evimize vardık ama direksiyonu sımsıkı tutan ellerimde oluşan ağrıya dayanacak halim kalmamıştı.
Trafiğin tıkanmasına neden olan magandaların ve hız tutkunlarının neden olduğu kazaların ceremesini araçlarını adam gibi kullananlar neden çeksinler. O makasçılar ve magandaların neden olduğu hasarların bedelini neden ödesinler? Sigorta şirketleri KASKO bedellerini ödemekte zorlandıkları için poliçelerine zam yapmak zorundalar. Sigorta şirketlerinin bu olumsuzluklardan kurtulmaları için sigorta sözleşmelerine yeni kurallar koymaları gerekir. Örneğin aşırı hız yüzünden direksiyon hâkimiyetini kaybeden sürücünün neden olduğu hasarları KASKO niye ödesin? Hele, hele hız tutkunlarının üst üste yaptıkları kazalardan sigorta şirketleri niye sorumlu olsun?
Yıllar önceydi. İzmir’de Kadastro Müdürlüğünde çalışan arkadaşımı arabama aldım. Karşıyaka’ya gitmek üzere yola çıktık. Pasaport meydanında soldan, kesinlikle çıkılmaması gereken yerden bir araba caddeye adeta fırladı. Frene bastım ve çarpışmayı önlemek için sağa kaçtıysam da araç tüm hızıyla arabama çarptı. O anda arkamızdan acı bir fren sesi geldi. Ses belediye otobüsünün fren sesiydi. Eğer otobüsün frenleri iyi tutmuyor olsaydı bu gün hayatta olamazdım. Arabamın asfalt üzerindeki izi yedi metreydi. Diğer arabada ise hiç fren izi yoktu. Trafik polisi geldi. Kaza raporunu hazırladı. Pazartesi günü savcılıktan raporunuzu alırsınız dedi. Pazartesi günü raporu aldık. Bende kusur sıfır, arabama çarpanda ise kusur yüzde yüz. Hasar tespiti için sigortanın anlaşmalı olduğu servise gideceğiz. Bizimle beraber gelecek olan sigorta elemanını benim arabama çarpan arabanın sürücüsü arabasına davet ettiğinde, sigorta elemanı aman, aman benden uzak dur. Senin araban netameli bir araba. Haftanın iki günü kaza yapan bir arabaya binmek benim işim değil dedi. Eleman benim arabama binmeyi yeğledi. Söz konusu olan bu araba bir hukukçununmuş. Arabayı kullanan ise eniştesi. Peki, bu araba bu kadar çok kazalara neden oluyorsa, o araç sahibine caydırıcı bir ceza uygulanamaz mı? Uygulanamıyor ki, kaza yapmayı sevenler aşırı hız yapmakta ve makas atmakta hiçbir sakınca görmüyorlar. Kendilerine acımıyorlarsa, bari zarar verdikleri insanlara acısınlar.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 108 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.