Suyumuz normlara uygunmuş

İSKİ’nin su kullanımı hesap bildirgesinin arkasında suyumuz Avrupa Birliği ve diğer standartlara uygundur diye yazmaktadır. Nasıl bir uygunluksa anlayan beri gelsin. Zaman zaman musluklarımızdan bulanık sular akmaktadır. Geçen hafta Perşembe günü Akalan köyüne su almaya giderken musluklarımıza pompalanan Büyükçekmece gölünün suyunun yeşil olduğunu gördüğümde hiç şaşırmadım. Zira gölün çevresinde gölü kirleten bir çok etkenin olduğunu biliyoruz. Bu etkenler ortadan kaldırılmadan İSKİ suyunun temiz ve sağlıklı olduğunu hiçbir kimse iddia edemez. Bu olumsuzluğun en kısa zamanda giderilip halkımıza daha sağlıklı su verilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca eskiden şehir içlerinde bulunan ve memba suyu akan kurumuş çeşmelerin kuruma nedenlerinin araştırılıp tekrar akmalarının sağlanmasında büyük yarar vardır.

Manşet gazetesinin Silivri temsilcisi temsilcisi sayın İrfan Ermiş’in özel hastaneler hakkında yazdıklarına ben de bazı eklemeler yapmak istiyorum. Ücretsiz kulak,boğaz kontrolü yapan bir özel hastaneye gittim. Kulak boğaz mütehassısı bilgisayarla boğaz ve kulaklarımı inceledikten sonra kulaklarımda ve boğazımda hiçbir sorun olmadığını, sorunun alt çenemdeki metal protezden kaynaklandığını ve diş hekimine görünmem gerektiğini söyledi. Aynı hastanenin diş bölümüne ücretini ödeyerek gittim. Diş hekimi bayan alt çenemdeki protezde bulunan Metelin tükürük kanallarına basınç yaptığını ve protezin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Ücreti sordum. Dört yüz milyon dedi. Daha sonra Menemen’e gittiğimde protezlerimi yapan diş hekimi Hayrullah Ercan’a gittim. Özel hastanedeki diş doktorunun söylediğini ilettim. Güldürme beni ağabey dedi. Metal parça tükürük kanallarının dışında kalır. Bir antibiyotik yazdı. Antobiyitiği kullandıktan sonra hiçbir sorunum kalmadı.

Şimdilerde bir diş taşı ve diş kaplaması sorunumuz var. Devlet hastanesinden daha önce muayene olduğum özel hastaneye sevk ettiler. Hastane yetkilisine yapılan iş karşılığında katkı payı istiyor musunuz? Diye sordum. Evet dedi. Bir miktar katkı payı alıyoruz. Bu konuyu diş doktoru ile görüştük. Yalnızca diş taşı temizliği için kırk milyon alıyoruz dedi. Önümüzdeki günlerde özel diş hekimleri ile konuşup diş taşlarını kaça temizlediklerini öğreneceğim. Aldığım duyuma göre kırk milyona temizliyorlar. O zaman bizim devlet hastanesinden sevk işimiz neye yarıyor? Eğer özel kliniklerde gerçekten kırk milyona temizleniliyorsa bu özel hastanenin adını açıklamakta hiçbir sakınca görmeyeceğim.

Diş sağlığı en büyük sağlık sorunu olduğu halde nedense önemsenmiyor. Mısır Firavunu İkinci Ramses bile diş apsesi sonucunda yaşamını yitirmiş. Kim bilir diş tedavisinde var olan güçlükler yüzünden nice canlar gidiyor. Çene cerrahisi profesörü olan İstanbul İl Sağlık Müdürünün bu konuya neden gerektiği şekilde eğilmediğini anlamak olası değil. Çok mu zor bir büyük dükkan ve ya bir apartmanın girişini kiralayıp devlete ait diş klinikleri açmak? Çene ameliyatlarının dışında kalan tüm tedaviler ve protez işleri rahatlıkla bu kliniklerde yapılabilir. Bahçelievler’den Tekirdağ’a kadar olan geniş alanlardaki yoğun nüfusa diş konusunda çektirilen azap niye?

Özcan Nevres

Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 67 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.