Vefa Duygusu

Halkçı Parti İle SODEP birleştikten sonra, birleşmeye karşı olduğum için yeni oluşturulan SHP ye üye olmadım. Üyelik kaydımı DSP ye yaptırdım. Yaptırdım ama işin içine girince de bin pişman oldum. Ne hikmetse genel merkeze hiçbir yönetim beğendirilemiyor. Tepeden inme oluşturulan yönetim kurullarının ömrü altı ay sürmüyor. İl başkanı ve yöneticiler yukarıdan gelen emirle Menemen’e yine yönetim değiştirmeye geldiler. Yeni yönetimi oluşturmak için beni önerdiler. Kabul etmeyeceğimi kesin bir dille ifade etmeme rağmen ısrarla üzerime geldiler. Kağıt kalem istedim. Hemen partiden istifa ettiğimi yazarak eski ilçe başkanının önüne koydum. Almak istemedi. Görevden alınmış olsan da yerine yenisi atanmadığı sürece başkan sensin diyerek ilçe merkezini terk ettim.

Niye SHP ye gelmiyorsun diye sitem edenlere, benim sayın Bülent Ecevit’e vefa borcum var. Kıbrıs için yıllarca meydanlarda nefesimiz tükeninceye, sesimiz kısılıncaya dek Kıbrıs bizimdir diye haykırdık.Her olumsuzlukta onursuzca geri adım atılmıştı. Kırılan onurumuzu sayın Bülent Ecevit Kıbrıs çıkartmasıyla tamir etmişti. Bu nedenle ona vefa borcum var. DSP den istifa ettiğim halde oyum yine DSP ye olacaktır. Ta ki, CHP nin yeniden kurulmasına izin verilinceye kadar. Eğer CHP yeniden kurulursa, nasıl olsa hepimizin gideceği yer orası diyordum.

SODEP lileri çok uyarmıştım. Seçime partiniz katılamayacağı için ya tak tak yapacağız, ya da oyumuzu ANAP a vereceğiz diyorsunuz. Eğer tak tak yapar veya ANAP a oylarınızı verir ve verdirirseniz, ANAP a oy verecek olanların orada yerleşip kalmayacaklarının garantisi var mı? Üstelik bu davranışınız iki parti arasında kan davasına dönüşür ve bir daha barışı sağlayamazsınız. Halkçı Partiyi yeteri kadar Sosyal Demokrat olarak algılamaya bilirsiniz. Ehveni şer diye bir deyim vardır. Halkçı parti şer bile olsa diğer seçime katılan partilere göre ehveni şer olduğu için desteklemelisiniz. En azından önünü kesmeyin demiştim. Dinlemediler ve olanlar oldu. Bu gün soldaki dağınıklığın nedeni SODEP lilerin ve sayın Bülent Ecevit’in o günlerdeki yanlış tutumlarıdır.

Sayın Murat Karayalçın yeniden SHP yi kurarak Türk solunu arkadan vurdu. Şimdilerde solun kendi partisinde toplanmasını istiyor. Sayın Murat Karayalçın’ın gözlerinde bozukluk olduğunu sanmıyorum. Nedense Sayın İsmail Cem’in kurduğu YTP yi göremedi. Amaç bölünmek değil ise niye YTP ye gitmedi. Ne yazık ki bütün sol partilerde hizip kazanları fokur fokur kaynamaya devam ediyor. Dün YTP yi en demokratik sol ilan edenler, bu gün büyük gürültülerle YTP den istifa etmelerinin nedeni YTP ile fikirleri mi ters düştü, yoksa çıkarları mı? İstifa edenlerin gidecekleri adresin CHP olacağını sanmıyorum ama burası Türkiye, burada olmaz olmaz diye bir kavram yoktur. Çok yakında bombaları patlar.

Murat Karayalçın çok büyük bir misyon yüklendi. Solun neredeyse tüm fraksiyonlarını bir araya getirerek!!!!! seçime katılmayı başardı. Tümünün toplam oylarının yüzde on barajını aşabileceğini sanmıyorum. Her ne kadar yaklaşan yerel seçimin favorisi olarak kendilerini görüyorlarsa da aday nedeniyle ancak bazı yerlerde seçim kazanabileceklerdir. Sayın Murat Karayalçın aday olduğu Ankara’da ise adaylığı AKP adayının ekmeğine yağ sürecektir. Sosyal demokratların ise payına yine hüsran düşecektir.

Nedense bazı insanlarda vefa duygusu olmuyor. Mimarsinan’da üç dönem, yani on beş yıl CHP den başkan seçilen Nail bey, tekrar aday gösterilmeyince tası tarağı toplayıp YTP saflarına katılmış. Bu gün Mimaroba’daki CHP seçim bürosu önünden geçtim. Binada CHP den hiçbir iz kalmamış. Her taraf YTP afişleri ve bayraklarıyla donatılmış. Tam da işte politika bu dedirtecek bir yapılanma olmuş. Yine de Nail beyi bu davranışından ötürü kutlamak isterim. Gidip de el etek öperek başka bir partiden aday olmaya çalışmamış.

Türk solu bu yerel seçimde hak ettiği dersi alacaktır. Yapılan tüm yanlışların bedelini yine sosyal demokratlar ödeyeceklerdir. Sayın Murat Karayalçın da HADEP le DEHAP la seçim kazanılamayacağını öğrenecektir. Hasbel kader birkaç yerde seçim alsalar bile kazanılanların solun yararına olacağına inanmıyorum. Bu da iyice tükenmiş olan sayın Murat Karayalçın’ın siyaset sahnesinden tamamen silinmesine neden olacaktır.

Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 99 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.