Yanlış Bilinenler

İnternet’te ve günlük yaşantımızda çok sık karşılaştığım bir konu var. Derler ki telefonun en ücra yerlere kadar girmesi ve bu günkü modernliği Turgut Özal’ın sayesinde başarıldı. Oysa telefon olayında tüm gelişmeleri sağlayan Servet paşaydı. 12 eylül 1980 darbesinden sonra PTT Genel Müdürlüğüne Servet paşa getirilmişti. Servet paşa Foça gezisinde kendisine iletilen bazı sorunları Ankara ile görüşmek üzere PTT Foça şubesine görüşeceği numarayı yazdırır. Saatler geçer, görüşme gerçekleşmez. Santralı bizzat arar ve PTT Genel Müdürü olduğunu söyler. Santral memuresi hatların çok yüklü olduğunu, yıldırım arama ile bile aranılan numaraya ulaşılamadığını söyler. O arada İzmir Gümrüğüne Türkiye’de denenmesi için sipariş edilmiş bir dijital santral bulunmaktadır. Paşa o santralın hemen Foça’ya kurulmasını ve deneme çalışmalarının Foça’da başlatılmasını emreder. Santral hemen kurulur. İlk denemelerde santralın harika bir cihaz olduğu anlaşılır. Yeni santralar sipariş edilir ve tüm Türkiye bu modern santralar ile donatılır. Bu sayede telefon alabilmek için yıllarca bekleme çilesi sona erer. Özal iktidara geldiğinde ilk işi bu başarılı generali görevden almak olur. Onun başarısı ne hikmetse Turgut Özal’a mal edilir. Bu açıklamam ile yanlış bilinen bir gerçeği ortaya çıkardığıma inanıyorum. Ayrıca Servet paşa görevden alınmasaydı Türk Telefonunun çok daha ileri bir noktada olacağına inanıyorum. Ne yazık ki bu fırsat Turgut Özal’ın dahliyle elden kaçırılmış oldu.

Bazen başarılı işlere imza atmış olanlara göstertilen vefasızlığa isyan ediyorum. Örneğin Menemen ovasını sulayan kanalların Menemen’in Helvacı köyünden çıkmış olan Profesör Şevket Raşit Hatipoğlu tarafından Menemen ovasına kazandırıldığını kaç kişi biliyor? Kanal olayını bize şöyle açıklamıştı. Ulaştırma Bakanı Kılıç Ali Paşaya Menemen ovasını gezdirdim. Maltepe ovasını gördüğünde bir hayli şaşırmıştı. Menemen ovasına hayran olmuştu. Türkiye’de başlatılacak olan sulama çalışmalarının ilk defa Menemen’de başlatılmasına karar verdik. Şevket Raşit Hatipoğlu’nun Menemen’e kazandırdığı yalnızca sulama kanalları mı? Halk Eğitim Merkezi binasını da bu değerli profesörümüze, yani hemşerimize borçluyuz.

Menemen Belediyesi önüne Devrim Şehidi Kubilay’ın büstü konulmuş. Dikkatimi çektiği gibi hoşuma da gitti. Belediye Başkanı Sayın Tahir Şahin’i ziyaretimde büstün yanı başındaki boşluğa da Fodulaki Mustafa Efenin büstünün konulmasını önerdim. O an aklıma gelmemişti. Kubilay büstünün yanında değerli profesörümüz rahmetle andığımız Şevket Raşit Hatipoğlu’nun büstünün de yer alması gerekir. Menemen’e büyük hizmetleri dokunmuş kişilerin büstlerini meydanlara koymak vefa borcu gereğidir. Görüşmemiz sırasında Fodulaki Mustafa Efenin büstü konusuna değindiğimde başkan, Kurtuluş Savaşı’na büyük hizmeti geçmiş olan efemizin büstünü değil heykelini yaptırıp kentimizin en görünen yerine dikeriz dedi. Fodulaki Mustafa Efenin heykelinin yapılması için gerekli resmini yeğenim Avukat Hasan Karagöl’ün bulabileceğini düşünüyorum.

Memleketine değerli hizmetler yapmış olan kişilerin adlarını ölümsüzleştirmek vefa borcu gereğidir. Koskoca Menemen’de Menemen için değerli hizmetler vermiş olan Profesör Şevket Raşit Hatipoğlu’nun adı bırakınız caddeyi, bir sokağa bile verilmemiş. Umarım belediye meclisi en kısa zamanda bu eksikliği giderir.

Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 57 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.