Yağmur Duası

Yağmur Duası
Silivri bölgesinde yağmur duasına çıkılacakmış. Yağmur duasında medet umanlara söylenecek sözlerim var. Bir kere yağmur bir doğa olayıdır. Yağış şartları oluşursa yağmur yağar. Yağış şartları oluşmuyorsa yağmuru yağdırmak için bulutlara soğutucu gaz püskürtmek gerekir. Geçmişte İstanbul belediyesinin yaptığı gibi. Yağmura neden olan iki tür bulut vardır. Stratus kümülüs, yani yürüyen bulutlar. Diğeri ise kümülüs mümbüs bulutlarıdır. Yağış geçişlerine neden olan stratus kümülüs bulutlarıdır. Bulutlar gökyüzünde yoğunlaşmıyorsa ve yağışa neden olacak kadar soğumuyorsa yağmurun yağmasını beklemek hayal olur. Eğer bu şartlar oluşmadan dua ile yağmur yağdırmak mümkün olsaydı dünyada çöl kalmazdı.
Babam koyun sürüsü sahibiydi. Çobanlar gibi babam da çok iyi hava tahmini yapardı. Hava tahmininin nasıl yapıldığını bana da öğretmişti. Daha dört gün önce ayın etrafındaki haleyi gördüğümde eşime hava yağmura dönecek demiştim. İki gün sonra da meteoroloji benim söylediğimi doğrulamıştı. Bir gün sonrasının hava tahminini yapmak çok kolaydır. Sabah güneş kızıl olarak doğuyorsa, akşam kızıl olmadan batıyorsa yağmur yağacağına delildir. Eğer güneş kızıl olarak batmışsa, ertesi gün hava güzel olacak demektir. Ayın etrafında geniş bir hale varsa fırtınaya, çok parlaksa soğuğa delildir. Yağmur yağarken yağmur taneleri düştüğü yerde balon yapıyorsa dolu yağma olasılığı çok yüksektir.
Faruk Nafiz Çamlıbel’in Canavar adlı nefis bir piyesi vardır. Eseri öğrenciler müsamerelerde oynasınlar diye yazmıştır. Kitabın bir bölümünde yağmur duasını bakınız nasıl anlatıyor. Bir tarafta kuzular meliyor me, me diye. Bir tarafta çocuklar ağlıyor meme diye. Eğer yağmur Allah’ın gözyaşları olsaydı. Bir anda ortalığı sele boğmak kolaydı. Yağmurun dua ile yağmayacağını bundan daha güzel anlatılması olası mı?
Muğla’da yaşadığım yıllarda bir gün yağmur çiseliyordu. Nedense hocalar halkı böyle bir havada yağmur duasına çıkarırlar. Gazete bayisinden gazetelerimi alıp çıktığımda biri, koca usta hadi yağmur duasına gidelim dedi. Ben de git o hocaya söyle bu hava yağmur havası değil. Yağmur yağmayacak dedim. Oda bana de ula koca usta bunu sahibi bilir dedi. Koşarcasına gidip duaya gidenlerin arasına katıldı. Şemsiyeleri açık olarak duaya gidenler günlük güneşlik bir havada geri döndüler.
On beş gün kadar geçmişti. Batıda olabildiğince yoğun bulutlar vardı. Rüzgâr batıdan serin, serin esiyordu. Rüzgâr adeta yağacak olan yağmurun habercisiydi. Aynı adamla karşılaştığımda git hocaya söyle bu gün yağmur yağacak dedim. Gökyüzüne baktı. Delimin sen dedi. Bu havada yağmur mu yağar? Aradan ancak iki saat kadar geçmişti. Öyle bir yağmur yağmaya başladı ki göz açtırmıyor. Yoğun yağmur yüzünden oluşan selde Basmacı deresi taşmış ve iki küçük çocuğu sel suları alıp götürmüştü. Birkaç gün sonra adamımla yine karşılaştığımda bana yağmurun yağıp yağmayacağını nasıl bildiğimi sorduğunda uzun, uzun anlatmaya gerek görmedim. Anlatsam da anlayacağını sanmıyordum. Bu nedenle bana sahibi bildiriyor diye kestirip attım.
Meteoroloji yağmur ve sel uyarısı yapıyor ve yağışlı havanın on gün kadar sürebileceğini söylüyor. Bahar yağmurları kış yağmurları gibi sürekli olmaz. Çoğunlukla geçişlerle yağar. Eğer yağmuru Istranca dağları çekmezse yağmura çok gereksinim duyan orman fakiri bölgemize de inşallah yağar.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 232 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.