Aklımızda Bulunsun

Aklımızda Bulunsun
Değerli okuyucularım. Günlük yaşamımızda bilmemiz gereken birçok konular vardır. Bu konulardan biri yeni almış olduğunuz cihazları açmadan önce mutlaka cihazın gövdesine elinizin tersiyle dokunun. Eğer cihazda elektrik kaçağı var ise kaçakların çoğu yaşamsal önem taşımaktadır. Örneğin evimize bir elektrikli cihaz aldık. Firmanın teknisyeni gelip cihazın kurulumunu yapıp gitti. Kurulan cihazı ilk kez kullanacağınız için cihazı kullanmaya başlamadan önce, bir güvenirlilik testi yapın. Kurulumu tamamlanmış olan cihaza elinizin tersiyle dokununuz. Eğer cihazda elektrik kaçağı varsa eliniz sert bir refleksle savrulacaktır. Bu cihazı tutacak yerinden elinizle tuttuğunuzda refleksle elleriniz kasılacağından cihaza yapışıp kalacaktır. Bunun sonu ölüm olabilir. Pratik bilgilerle nazari bilgiler arasında çok fark vardır. Bu nedenle deneyimlerin kazandırdığı bilgilere önem vermek gerekir. Bu pratik bilgilerinin önemini yaşadığım bir olaydan örnek vererek belirteyim. Dükkanımın sahibinin oğlu elektrik mühendisiydi. Bir gün morali çok bozuk olarak yanıma geldi. Abi bir pano monte edeceğim ama parçaların hiç biri yerine uymuyor Ona bir bakar mısın dedi. Tamam, bakayım dedim. Dükkanına gittim. Panoya ve şemaya baktıktan sonra sizi üniversiteden nasıl mezun etmişler? Neden bu şemanın matbaada ters basılmış olabileceğini düşünmüyorsun dedim? Öyle şey olur mu be abi dedi. Ben de bu şemayı cama daya Çıkan çizgilerin üzerinden kalemle geç. Eğer çizdiğin şema yine uymuyorsa bana yine gel dedim. Aradan iki saat kadar geçtiğinde mühendisimiz elinde bir paket çay ve bir paket de kesme şeker ile geldi. Yakınımızda çay getirtebileceğimiz bir yer olmadığı için çayımızı kendimiz demleyip içiyorduk. Keyfi oldukça yerine gelmiş görünüyordu. Karşımdaki korluğa oturduğunda, sana çok önemli bazı öğretilerde bulunacak olsam kızmazsın değil mi diye sordum? Hiç kızar mıyım be abi dedi? O halde iyi dinle ve belleğine söylediklerimi iyice yaz dedim. Öncelikle sol elini unutacaksın. Sürekli tek elle, yani sağ elinle çalışmaya alışacaksın. Kösele tabanlı ayakkabı giymeyeceksin. Sürekli elektrik ile temas halinde olacağın için daima kaliteli pense, yan keski ve kargaburnu kullanacaksın. Tümünün de sapları lastik kaplama olacaktır. Şunu hiçbir zaman aklından çıkarma. Kalbin üzerinden atmış beş mili amper akım geçerse ölüm kaçınılmaz olur. Kalp solda olduğu için sağ el ile çalışmaya alışmak yaşamının sigortası olur. Eğer elektrik akımına kapılacak olursan bağırarak gerilen sinirlerini yumuşatmaya çalış. Bu şekilde hem yaşama şansını arttırır, hem de etrafta bulunanların yardımına gelmelerini sağlarsın.
Yaklaşık beş yıl sonra Ortaca’dan geçerken o mühendis arkadaşımın yanına uğradım. Berbat bir durumdaydı. Ne olduğunu sorduğumda sayende hayattayım ağabey dedi. Eğer bana söylediklerin olmasaydı şimdi hayatta olamazdım. Beni ayağımdaki lastik tabanlı ayakkabılar kurtardı dedi. Kurtulmuştu ama yine de vücudunun bir bölümünde kısmi bir felç vardı. Elektrik konusunda bilen de konuşuyor bilmeyen de. Biri tahta sandalyenin üzerine tavuk gibi tünemiş. Birinin elinde bir elektrik kontrol kalemi, tünemekte olan kişinin neresine dokundursa kontrol lambası yanıyor. O gösteriyi izleyenlerin kaçı elektriğin tek devre ile etkili olamayacağını bilir. Vat ile voltu, volt ile amperi birbirinden ayıramayanlar mı? Kuşların yüksek voltajlı tellerin üzerine konduklarında bile etkilenmemeleri, elektrik devreyi tamamlamadığı içindir.. Bu gösteriyi izleyenlerden aynı gösteriyi yapmaya kalkışanlar olabilir. İşte öyle bir gösteri gösteriyi yapanın hayatına mal olur.
Televizyonlarda bol, bol elektrik ve yakıt tasarruf cihazlarının tanıtımı var. Kesinlikle belirteyim. Bu cihazların hiç biri işe yarayacak ürünler değil. Tümü de aldatmacadır. Aldandığımdan değil, okuyucularıma güvenli bilgi verebilmek için bir tane satın aldım. Üzerinde bir arıza durumunda kesinlikle cihazı açmayın. Servisine götürün diyor. Diyor ama her hangi bir servis kaydı yok. Üstelik cihazın açılacak bir durumu da yok. Kırarak açtım. Cihazın elektrik tasarrufuyla ilgili uzaktan ve yakından hiçbir ilgisi yok. Cihaz basit bir parazit giderici bir cihazdı. Üstelik en kalitesiz malzemelerle imal edilmişti. Belli ki imal eden de nasıl olsa işe yaramayacak diye en kalitesiz malzemeyi kullanmıştı. Bu günlerde yakıt tasarruf cihazı kampanyası var. Fiyatını yüz doksan dokuz liradan doksan dokuz liraya düşürmüşler. İki mıknatıs parçasını bir kutuya koy. İşe yaramayacağını bile, bile doksan dokuz liraya pazarla. İki parça mıknatısla yakıt tasarrufu sağlanacak olsaydı üretici firmalar o iki parça mıknatısı koymaktan kaçınmazlardı.
Değerli okuyucularım. Hiçbir şekilde bu aldatıcı reklamlara aldanmayın. Evinize yeni aldığınız elektrikli cihazları elinizin tersiyle kontrol etmeden kullanmaya başlamayın.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 85 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.