Değerli okurlarım. CHP Lideri Sayın Deniz Baykal şu sözleriyle Amasya’nın düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamış:

“Amasya Valisi Valilik Makamına, Amasya,”
“Amasya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88.yıl dönümü nedeniyle Amasyalı vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyor, coşkunuzu yürekten paylaşıyorum. Şahsınızda tüm Amasyalıları kutluyor, sevgiler ve saygılar sunuyorum.”

Deniz Baykal CHP Genel Başkanı

Bir de Sayın Deniz Baykal’ı bu kutlamasından dolayı nasıl kınıyorlar. Bu, bir telgraf… Gördüğünüz gibi, Bay Deniz Baykal, Amasya Valiliği’ne göndermiş.

Ve yine gördüğünüz gibi, “Amasya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88.yıl dönümü”nü kutlamış! Diyeceksiniz ki, “gariplik” bunun neresinde?

Gariplik şurada ki, Amasya, “hiç düşman işgaline uğramayan” şehirlerimizden birisidir! O halde, Baykal’ın bu “kutlama telgrafı” neyin nesi? Valla orasını bilemem. Bildiğim şu ki, Bay Baykal, sadece “Cumhur”dan değil, “Cumhuriyet”ten de kopuk!

Eğer kopuk olmasaydı, Amasya’nın hiç işgale uğramadığını bilir ve “kurtuluş günü”nü kutlamazdı! Selamlar

Yusuf Abaz

Peki, kim bu Yusuf Abaz İnternet’te haber gruplarında işi gücü Baykal’a ve CHP ye çatmak ve AKP yi ölümüne desteklemek. Onun incilerini okumaya devam edelim. Her zaman söylüyorum zaten. “AKP’nin selameti ve daha da büyümesi için Allah Baykal’ı CHP’nin başından ve muhalefetten ayırmasın” Şahsen ben Baykal’ın CHP’den ayrılmasını kesinlikle istemiyorum. Kim bilir belki o ayrıldığı zaman partiyi biraz olsun toparlayabilme becerisini gösterebilecek bir “solcu” çıkar!

Şimdi de Amasya tarihi ile ilgili şu satırlara bir göz atalım. Amasya, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlayan Kurtuluş Savaşı’nın (Milli Mücadele’nin) ilk adımı, Milli Mücadele 12 Haziran 1919 tarihinde Mustafa Kemal’in Amasya’ya gelmesiyle devam etmiştir.

Kurtuluş mücadelesinin planları hazırlanmış, Erzurum Kongresi ve Sivas Kongresi ‘nin toplanmasına burada karar verilmiş, 22 Haziran 1919 tarihinde yayınlanan “Amasya Genelgesi” ile “Milletin İstiklâlini, Yine Milletin Azim ve Kararı Kurtaracaktır” denilerek Milli Mücadele burada fiiliyata geçirilmiştir. Bu itibarla, Amasya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da ilk önemli adımın atıldığı yer olmuştur.

Amasya
Amasya Genelgesi, ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olması nedeniyle Türk tarihinde önemli yeri olan bir metindir.
Resim: Amasya, Cobija adlı kullanıcının kendi çalışması, CC BY-SA 4.0, Link

Ben de soruyorum. Kurtuluş Savaşımızda çok önemli yeri olan Amasya’nın düşman işgaline uğramamış olsa dahi düşmanın o bölgeden defolup gittiği günü kurtuluş günü olarak kutlayamazlar mı? Eğer kutlamak suç ise ben de sevgili Amasyalıların bu gününü kurtuluş günü olarak kutluyorum. CHP ve Baykal düşmanlığı bazı insanların gözünü öylesine kör etmiş ki doğruları bile görmesine engel oluyor. Üstelik yukarıdaki satırları yazan kişi yalnız değil. Zaten o da başka köşe yazarlarından kopyalamış.

Ben de Sayın Baykal’ın siyasetten ve genel başkanlıktan çekilmesini isteyenlerdenim. Ve şunu açıkça söylemekten de çekinmiyorum. Ben CHP de yeni yüzleri yönetimlerde görmek istiyorum. Önümüzdeki yerel seçimlere CHP bu yıpranmış isimlerle seçime giderse ne benden ne de yakınlarımdan kesinlikle oy alamayacaktır. Buna rağmen başta Sayın Baykal olmak üzere hiçbir eski veya yeni yöneticilere çamur atmam. Atanlara da karşı çıkarım.

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 1.483 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.