Anadolu Partisi

Anadolu Partisi

Sayın Emine Ülker Tarhan’ın ve arkadaşlarının kurduğu Anadolu partisi hiç de sürpriz olmadı. Bu karar beklenen bir karardı. CHP den haklı nedenlerle kopan bu değerli insana en çok CHP kanadından olumsuz mesajlar verilmektedir. CHP dışındakilerde de bir kuşku hakim. Hani derler ya ummadığın taş baş yarar. Ya bu parti çok hızlı gelişip AKP nin tek başına iktidar olmasını engellerse? O zaman onlara bedava kömürleri ve makarnaları kim verecek? Oysa hangi parti iktidar olursa olsun bu sistemi sürdürmek zorundadır. Bu sistemin kaldırılması için ülkemizde büyük bir tarım ve sanayi hamlesinin yapılması zorunludur. İşsizliğin kökünü kazıyacak olan herkese iş olanağı sağlamaktan geçer. İşsizliğin yüzde on beş civarında olduğu bir ülkede hiçbir zaman kalkınmadan söz edilemez. Yıllardan beri uygulanmakta olan sıcak para ekonomisi artık kilitlenme durumuna gelmiştir. Bu yıl yüz atmış sekiz milyar dolar borç ödenmesi gerektiğini her okuyan insan çok iyi bilir. Sıcak para akışı durduğuna göre bu borç nasıl ödenecek? Bekleyip göreceğiz. Geçmişte Demokrat Parti döneminde de böyle bir süreç yaşamıştık. Miras yedi savrukluğuyla yönetilen ülkemizde CHP nin dolu olarak bıraktığı hazine dört senede boşaltılmış, dış itibar bozuk para gibi harcanmış, dış ülkelerde çalışmakta olan görevlilere bile maaşları ödenemez olmuştu. Fiyat artışlarının önü alınamaz olmuştu. Kilosu otuz beş kuruş olan fasulyenin fiyatı yedi buçuk liraya fırlayınca hükümet halkın milli kurutma kanunu dediği milli korunma kanununu çıkarmak zorunda kalmıştı. O yasa yüzünden binlerce küçük esnaf sattığı ürünü üç beş kuruş fazlasıyla sattığı, daha doğrusu satmak zorunda kaldığı için birkaç yıl ceza evlerinde yatmak zorunda kalmışlardı. Değerli okuyucularım. Marketlerdeki fiyatları geçen yılki fiyatlarla kıyaslayın. Ülke ekonomisinin nereye gittiğini anlarsınız. Emeklilerin, işçilerin maaşlarına yüzde altı civarında zam yapılırken, tükettiklerimizde zamların ardı arkası kesilmiyor.

***

Caddelerde araçların hızını kesmek için yükseltiler yapılmış. Kural tanımaz magandaların ceremesini minibüs sahipleri çekiyorlar. Park sorunu yüzünden genellikle çarşıya minibüs ile gider gelirim. Çarşı dönüşünde minibüsün sürücüsü aracına binmiş olan sürücü arkadaşıyla yükseltileri konuşmaya başladılar. Meğer minibüs sahipleri araçlarının yükseltilerden daha yumuşak geçmeleri için kendi paralarıyla aldıkları asfaltı yükseltilerin iki tarafına döküyorlarmış. Çoktandır o dökülen asfaltı görüyorum ama o asfaltı belediyenin döktüğünü zannediyordum. Böylece kaynağını öğrenmiş oldum. Yıllar önce Amerika üniversitelerinde öğretim üyesi olan kızım beni görmeye gelmişti. Ona arabam ile bir şehir turu yaptırdığımda yükseltiler dikkatini çekmişti. Bu yükseltiler araçların hızını kesmek için mi diye sorduğunda evet öyle demiştim. Hayret bir şey dedi. Benim ülkem halen kameraları keşfedememiş mi? Amerika’da haddine düşmüşse trafik kurallarını ihlal et. Hemen kameralar ihlali tespit eder ve ceza makbuzunu evinize gönderir demişti. Ben de yıllardan beri aynı şeyi söylemekteyim. Özellikle ana caddelere konulacak olan kameralar çok kısa zamanda kendilerini amorti ederler. Böylece trafik magandaların çanına ot tıkanmış olur. Tanık olduğum bir durumu da yazmadan edemeyeceğim. İsmetpaşa mahallesindeki yükseltiden yaşlı bir sürücü hızla geçerken sürücünün başı aracın tavanına çarptı. Sürücü çok korkuştu ki başparmağıyla damağını çekti. Peki, bu neden olmuştu? Bu yükseltilerin kolayca görülmesini sağlayacak şekilde boyanmamış olması belki de o adamın yaralanmasına veya kaza yapmasına neden olabilirdi. Böyle olayların yaşanmaması için o setler ya tamamen kaldırılmalı, ya da yüksekliği en az yarıya indirilmelidir. Üzerleri çarpıcı renkler ile boyanmalıdır.

Özcan Nevres     ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 42 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.