Bahçeli Evlerde Kuş Beslenemez mi

Halkçı Parti ilçe başkanı iken aynı zamanda partimizin belediye başkan adayı idim. En büyük destekçim ise Veteriner Profesör Mahmut Akkılıç idi. Mahmut Beyin en büyük destekçisi ise hayvancılıkla da ilgilenen çok büyük bir holdingdi. Bir sohbetimizde köylerde köylüleri gurk tavuk derdinden kurtaracak olan kuluçka makineleri üretmeyi düşündüğümü söylediğimde aman yapma bunu dedi. Salgın tavuk hastalıklarına neden olan köylerde yetiştirilen tavuklardır. Biz o tavukların kökünü kazmak istiyoruz. Söyledikleri pek inandırıcı gelmedi ama yine de inanmak zorunda kalmıştım. Hani derler ya, ak köpeğin pamuk tarlalarına zararı vardır. Meğer bu tavuk yetiştirmeyi önlemek işi tavuk çiftliklerine daha iyi bir getirim sağlamak içinmiş. Mahmut Beyin çabalamalarıyla evlerde kümes hayvanı beslemek yasaklanmıştı. Yasaklanmıştı ama yasak yalnızca kâğıt üzerinde kaldı.
Geçtiğimiz yıllarda tavuk gribi adını verdikleri bir salgın hastalık türemişti. O salgın hastalık yüzünden birçok tavuk çiftliğindeki tavuklar açılan derin çukurlara diri, diri gömüldüler. Tavuk çiftliklerinde salgın hastalığı önlemek için milyonlarca tavuk katledilirken bırakınız köyleri, şehir içindeki tavuklara dahi dokunan olmadı. İşin en ilginç yanı ise köylerde ve şehir içinde beslenmekte olan tavukların hiç birinde tavuk gribi hastalığı görülmedi.
Sağlık uzmanları sürekli hormonsuz gıda tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Yaklaşık kırk yıl önce bir Fransız Profesör sağlıklı et yiyebilmek için evlerimizin balkonunda veya bodrumunda tavşan beslememiz gerekir demişti. Doğrudur. Zira yediğini ete en iyi çeviren hayvan domuzdan sonra tavşandır. Profesör doğru söylemiş ama ne yazık ki evlerde hayvan beslemek hiçbir ayırım yapmadan belediyelerce yasaklanmıştır. Yasaklara karşı saygılıyım ama adil olarak uygulanırsa. Bana yasak olan başkasına yasak değilse işte bunu kabul edemem. Bu nedenle belediyeye verdiğim dilekçeye bu gün yanıt geldi. Evim yerleşim alanı içinde olduğu için hayvan besleyemezmişim. Oysa çevremde birçok bahçeli evlerde tavuk, kaz, ördek ve köpek beslenilmektedir. Ne hikmetse onlara yasak uygulayan yok. Derler ya, tutulan kısrak harman döver. Bana uygulanan da öyle olmuş. Herkes evinin bahçesinde tavuk da besler köpekte. Bana gelince sen besleyemezsin diyorlar. Çünkü beni komşum şikâyet etmiş de ondan. Oysa bir konuda yasak varsa bu herkese eşit olarak uygulanır. Yasaklar şikâyet varsa uygulanır yoksa uygulanmaz diye bir kural olamaz. Gelişmiş ülkelerde de kümes hayvanı beslemek yasaktır. Buna rağmen çoğaltma amaçlı olmayan kümes hayvanları beslenmesine izin verilir. Yumurtası ve eti için tavuk beslenebilir. Yeter ki aralarında horoz olmasın.
Ne yazık ki ben sağlıklı et yiyebilmek için evimin terasında veya balkonunda ne tavuk, ne bıldırcın ve ne de tavşan besleyemeyeceğim. Bunun bir tek nedeni var. O da komşumun şikâyet etmesi. Komşuma sormaları gerekirdi. Komşunun terasında veya bodrumunda bıldırcın beslemesinin ne zararı var diye. Ama sormadılar. Bir zabıta ordusuyla evime gelip zabıt tuttular. Zabıt tutarlarken komşumun kayısı ağacının dallarının yarısının bahçeme sarkmış olduğunu görmediler bile.
Yasağa rağmen evimde dört tane keklik yavrusu besliyorum. Komşum şikâyet etse bile ben onları beslemeye devam edeceğim. Ya bu yasak tüm Silivri’de uygulanır.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 2, toplamda 231 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.