Tatile Doğru

Salı günü torunum Can Nevres’in kep giyme töreninde bulunmak üzere Zonguldak’a gittik. Torunum üstün başarı ve takdir belgeleriyle süslediği sekiz yıllık ilköğrenimini tamamlamış oldu. Artık onun önünde daha zorlu bir süreç var. Lise ve üniversite yılları. Bakalım o yıllarda da sekiz yıllık eğitiminde olduğu gibi eğitimini takdirnamelerle ve üstün başarı belgeleriyle süsleyerek tamamlayabilecek mi? Halasının gösterdiği başarıyı onun da göstereceğinden eminim.

Torunum Can'ın Diploma Töreni
Torunum Can'ın Diploma Töreni için Zonguldak'a gittik.

Can-Diploma-Toreni-02

Bu yıl torunum Ege Nevres’te ilköğrenime başlayacak. Önümüzdeki yıllarda onun da başarılarını sitemde yayınlayacağımı ümit etmekteyim. Ömrüm yeterse neden olmasın? Bu arada eğitime yeni başlamış ve eğitimlerini sürdürmekte olan tüm öğrencilere başarılar dilerim. Geçtiğimiz yıllarda altı yaş uygulamasında büyük zorluklar yaşanmıştı. Beş yaş uygulamasının çok daha büyük sorunlar yaşatacağından eminim. Zira beş yaş grubu için hiçbir hazırlık yapılmamıştır. Beş yıl uygulaması için okullardaki sınıf sayılarını artırmak bile yetmez. Daha çok okul inşa etmek ve daha çok öğretmen sayısını arttırmak gerekir.
Durakta minibüs beklerken gözüm küçük çocuğa takıldı. Yaşını tahmin etmiş olmama rağmen annesine sordum. Küçük kız ilgimi çekmişti. Zira kıvır, kıvır saçlarıyla kızıma benziyordu. Dahası çocukta üstün zekâ belirtileri vardı. Annesi şu an dördü bitirip beşe girdi dedi. Demek ki önümüzdeki eğitim yılında o da okullu olacak dedim ve ekledim. Biz yedi yaşındaki torunumuzu tam dört yıl okula götürüp getirdik. Henüz beş yaşındaki çocuk okula nasıl gidip gelir anlamakta zorluk çekiyorum dedim. Çocuğun annesi biz de ne yapacağımızı bilemiyoruz dedi. Bilmemekte de haklıdır.
Çocuklarını fazlaca zeki bulup küçük yaşta okula gönderen aileler genelde hüsrana uğramışlardır. Zira sınıf arkadaşlarından küçük olması onların psikolojilerini olumsuz etkilemiştir. Oğullarım Özgür ile Barış daha ilkokul birinci sınıftayken okumayı kısa zamanda söktükleri için bir üst sınıfa almak istemişlerdi. Kabul etmedim ve bırakınız onları akranlarıyla okusunlar dedim. Okul yaşamında sürdürdükleri başarılar ne kadar haklı olduğumu göstermektedir. Üstün zekâlı çocuklar için özel sınıflar açılmış olsaydı bir üst sınıflara çocuklarımı göndermekte hiçbir sakınca görmezdim.
Yaşam bazı tutkularla güzelleşir. Bu tutkuların en başında çocuklarımızın ve torunlarımızın başarılarını izlemek gelir. Bu nedenle değil mi bu yaşımda Silivri’den çıkıp Zonguldak’a kep giyme töreninde bulunmak üzere gittim. Gittiğime de değdi. Çektiğim fotoğraflarla ve videolarla güzel anılarıma yenilerini kattım.
Torunum Can Nevres’in takdirnameleri ve başarı belgeleri ailelerin büyük ilgisini çektiği için sitemde en çok tıklanan torunum Can’ın fotoğraflar ve belgeleri oluyor. Her geçen gün tıklama sayısı artıyor. Dileğim tüm çocuklarımızın eğitimlerini takdirnamelerle ve üstün başarı belgeleri ile süslemeleridir.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 90 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.