Beş Milyon Ağaç Fidanı

Beş Milyon Ağaç Fidanı
Sayın başbakan beş bin ağaç fidanı dikileceğini açıkladı. Şayet gerçekten dikilecekse olağan üstü güzel bir haber. Ama… Bu söylem akla birçok sorular getiriyor. Beş milyon fidan çok büyük bir rakam. Bu kadar ağaç fidanı ne zaman ve nerede yetiştirilmiş? Beş milyon fidanın dikileceği alan hazır mı? Eğer dikilecek fidanlar çam fidanı ise diğer orman ağaçlarına göre daha az yer gerektirir. Zira yetişecek olan çam ağaçlarının yanlara fazla kol atmadan dik olarak uzaması kaliteli çam kerestesi için çok gereklidir. Bunun en güzel örneği Bolu ormanlarıdır. Bu durumda dekar başına ortalama yüz elli fidan dikilmesi gerekiyor. Bu hesaba göre yaklaşık üç bin beş yüz dekar arazi gerekmektedir. Yani üç milyon beş yüz bin metre kare. Eğer bu kadar geniş alana beş milyon fidanı bu yıl dikeceğiz diyorlarsa buna tek kelimelik bir yanıt verilir. Olanaksız. Zira bunlar köklü fidanlar. Her biri için ayrı, ayrı çukur açılır. Teraslama yapılması gereken yerlerde teraslama yapılır. Bu fidanlar kurak mevsimlerde sulanmayacağı için toprağın iyi su tutmasını sağlamak için mutlaka teraslama yapılmalıdır. Aksi halde bütün emekler ve masraflar boşa gider.
Dün kara kış geleceğinin haberini vermişti. Gelmesi uzun sürmedi. Kara kış birden bastırdı. Isınmak için temiz ve ucuz diye herkes doğalgaza dönüş yaptı. En kaliteli ve en pahalı sobalar bile evde kalabalık yapmasın diye ya satıldı, ya da hurdaya verildi. (Ben de o elden çıkaranlardan biriyim.) Ucuz yakıt diye çoğumuz borçlanarak da olsa evimize doğalgaz ve kombi tesisatları döşettirdik. Hani gelen gideni aratır derler ya, doğalgaz işi de aynı oldu. Ucuz diye bağlandığımız doğalgaz cebimizi kombilerimizden daha fazla yakar oldu. Kömür ve odun sobalarını arar olduk. Yaşamakta olduğum villamız yazlık olarak inşa edildiği için kömür sobası kurup ateşin keyfini yaşamamıza olanak vermiyor. Salondaki şömine bize bakıyor, biz de şömineye. Zira şöminede yakılacak odunlarla ısınmanın olanaksız olduğunu biliyorum. Önümüz yanarken sırtımız buz tutar. Babaannemin kışlık evinde mutfak fırın ile yan yanaydı. Nedeni de fırında ekmek pişirildikten sonra közler mutfaktaki ocağa kolayca taşınsın diye. Köy ve kasabalarda yaşamamış olanlar için bu ocak denilen şeyi kısaca tanıtayım. Hani sosyetik şöminelerimiz var ya ona benzer bir şey. Aynı şömineler gibi duvar içinden giden bacası vardır. Şöminelerden biraz daha dar ve daha basıktır. Kimilerinde tencereyi ve tavayı oturtmak için on beş yirmi santim yüksekliğinde tuğladan veya taş ve topraktan yapılma iki duvar vardır. Kimileri is duvar yerine sacayağını kullanmayı yeğler. Sacayağında ateş yanlara dağıldığı için daha çok çalı çırpı veya odun yakılmasına neden olur ama duvarlı olana göre mutfağın içini tam olarak ısıtamasa da az da olsa havanın soğukluğunu kırar. Dedem yüz elli dönüm bağını ve zeytin ağaçlarını budattıktan sonra çıkan çalıları ve odunları evinin geniş avlusuna yığardı. Avluda çalılardan ve odunlardan küçük bir tepe oluşurdu. Babaannem o tepeden kucak dolusu çalı çeker, çalıları kırıp, kırıp ocağa atarak alevinde toprak güvecinde yemeğini pişirirdi. Ocağın başında önü iyice ısınsa da, çalılardan çıkan alev yüzünü yalasa da sırtının ısınması olası değildi. Zira mutfağın kapısı çakma kapı idi. Her tarafından içeriye soğuk hava giriyordu. Belki bu yüzden bende şömineyle ısınamam diye bir ön yargı var. Bir de hava bozuk olduğunda, rüzgâr bacayı bastırıp tütmeye neden olduğunda her taraf is olur ve salonun her yıl badana edilmesine neden olur. Böyle çilelere katlanmamak için doğalgazı kullanmaya zorunlu değil mahkûmuz. Gelelim madalyonun öteki yüzüne. Doğalgaz niye bu kadar pahalandı? Neden sekiz milyar liraya mal olan doğalgaz tüketicilere elli beş milyar liraya mal oluyor. Bunun nedenini ben biliyorum. Bir de her türlü zamma karşı gıkı dahi çıkmayan AKP yanlıları da bilseler işte o zaman fiyatlar aşağı çekilmeye başlar. Bu yıl doğalgaza zam olur diye kimse korkmasın. Zira önümüzde yerel seçimler var. Bir de genel seçimler atlatıldı mı işte o zaman göreceğiz yapılacak zamların ne menem şey olduklarını.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 2, toplamda 61 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.