Biraz İnsaf

Biraz İnsaf
Bakan Sayın Taner Yıldız diyor ki; doğalgaz geçen yıldan daha ucuz. Gerekçesinde ise doğalgaz fiyatının geçen yıl ile bu yılın maaşlarına göre çok düşük olmasıymış. Geçen yıl asgari ücret beş yüz lira iken bu yıl yedi yüz atmış lira olmuş. Sayın bakanın diğer zamlardan galiba haberi yok. Milletvekili maaşları ile asgari ücretlilerin maaşları arasındaki farkı da bir dile getirse ya. Getiremez. Zira ikisinin arasında çok büyük bir uçurum var. İnternet’ten edindiğimiz bilgiye göre kömür sobalarının satışlarında büyük patlama olmuş. Peki, kömür fiyatları yerinde duruyor mu? Ne gezer? Rusya’dan ithal edilen kömür yüzde elli zamlanmış. Bu durumda doğalgaz kullanmaktansa kömürü yeğleyenler hüsrana uğrayacaklar.
Günlerdir biz de hesap üzerine hesap yapıyoruz. Üç katlı villamızı nasıl en iyi ve daha az para ile ısıtabiliriz diye. Hani derler ya mızrak çuvala sığmıyor diye. Bizim mızrak da çuvala sığmıyor. Yapacağımız tek bir şey var. O da tek bir odaya sığınmak. Aksi halde ne doğalgaza, ne de kömüre para yetiştiremeyiz.
Siyaset büyük bir sanattır. Nasıl ki bir tiyatro sanatçısı sahnede hata yapamazsa siyasetçinin de hata yapmaması gerekir. CHP ne zaman iktidara bir adım yanaşacak olsa mutlaka bir hata yapar ve iktidara giden yolu kendi söylemleriyle kapatır. Her gün cinayet haberleriyle sarsılıyoruz. İnsanlar sokağa çıkmaya korkar oldular. Bu durumdan iktidarın da haberi olmuş ki Sayın Başbakan idam cezasının geri getirilmesinden söz etmeye başladı. MHP idam cezasını desteklerken CHP hemen karşı çıktı. Sayın CHP yöneticileri halkın içine girip bir nabız yoklaması yapsınlar bakalım halk ne diyor? Kiminle konuşsam bu kötü gidişe ancak idam cezasının geri getirilmesi ile son verilebileceğini söylüyorlar. Bu durum kulağımıza küpe olsun. Bakalım ilk seçimde idam konusunda hangi parti karlı çıkacak. İdamı destekleyen MHP mi, yoksa idama karşı olan CHP mi? Görünen köy kılavuz istemez. Karlı çıkacak olan mutlaka MHP olacaktır.
Kanser uzmanlarının süreklim uyarılarına rağmen gıda satıcıları bildiklerini okumaya devam ediyorlar. Bir ara kahvaltılık zeytinlerde siyah boya ve demir oksit kullanımı rezaleti ayyuka çıkmıştı. Zeytine siyah renk kazandırmak için zeytinin içine yatırıldığı tuzlu suya demir parçaları atarak demirin paslanması sayesinde zeytine albeni kazandırıyorlardı. Bu durum açıklandığında zeytin pazarlamacıları bir süre boya ve demir oksit içeren zeytinleri saklamışlardı. Korku geçtikten sonra zeytin satıcıları yine bildiklerini okumaya başladılar. Bu uygulamada zeytin üreticilerinin hiçbir suçu yoktur. Onlar zeytinlerini toplayıp tüccara satarlar. Ne oluyorsa ürün tüccarın eline geçtikten sonra oluyor. Zeytin havuzlarına boya ve demir atarak siyahlaştırdıkları zeytinleri yurt dışına satamazlar. Zira onların kurdukları denetim ağını aşamazlar. Bu yüzden insan sağlığına zararlı olan zeytinleri bize, bizim insanlarımıza yediriyorlar. Bu kötü duruma da insan sağlığından sorumlu olan belediyeler seyirci kalmayı yeğliyorlar.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 59 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.