Dersim İsyanı

Dersim İsyanı

Sayın Başbakan Dersim konusunu ikide bir dile getirerek ne yapmak istediğini anlamak zor. Zira bazı konuları kafa karıştıracak şekilde dile getirmek ülkeye zarardan başka bir şey getirmez. Sayın Başbakan CHP yi küçük düşürmek için Dersim olayını gündemde tutarken içinde bulunduğu durumu görmezden geliyor. Zira Güneydoğu’da oluk gibi kan akıyor. Dersim konusunun daha iyi anlaşılması için öncelikle Dersim isyanları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Tarih boyunca Anadolu’da kurulan devletlerin hiç biri Dersimlileri buyrukları altına alamamışlardır. Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra da Dersimliler Türkiye Cumhuriyetinin hükümranlığını kabul etmediler. Bu yüzden devlete ne vergi ve ne de asker vermediler. Geçimlerini ise Dersim çevresindeki illerde yağmacılık yaparak sürdürmeye devam etmişlerdi. Bin dokuz yüz otuz yılına kadar sık, sık gerçekleştirdikleri ayaklanmalar kanlı da olsa bastırılmıştı. Bin dokuz yüz otuz yedi yılında Fransızların teşvikiyle başlattıkları isyan geçmişteki isyanlardan çok daha güçlüydü. Fransızların el altından gönderdikleri silahlarla, çoluğu çocuğu yaşlısı tüm Dersimliler silahlanmışlardı. Bu silahların verdiği güçle Türk askerlerinin yolu üstündeki köprüler uçurulmuş ve tüm ikmal yolları kesilmişti. Askeri birliklerimize yaptıkları saldırılarla tüm askerlerimizi şehit etmişlerdi. Bunun üzerine İsyanı bastırmak için Türk hükümeti General Abdullah Alpdoğan’ı yirmi bin askerle bölgeye gönderdi. General Abdullah Alpdoğan’ın güçleri bölgede büyük bir başarısızlığa uğradı. Bölgenin çok dağlık olması yüzünden düzenli ordu tepeden tırnağa silahlanmış olan halkın karşısında çok kayıp vermişti. Bunun üzerine hava kuvvetlerinden yardım istenildi. Hava kuvvetlerinin yaptığı bombardımanlar sayesinde isyan bastırıldı. Bölgede bir daha isyan çıkarılmaması için gereken önlemler alındı. Binlerce askerimizin şehit olmasına neden olan bu isyan silahla bastırılmasaydı ne ile bastırılacaktı? Orada bir devlet kurulmasına göz mü yumulacaktı? İsyan karanfil, gül atarak mı bastırılacaktı? Halen Dersim olaylarına benzer bir durumu yaşamaktayız. Her ne kadar PKK nın başlattığı isyana halk katılmıyor görünse de PKK nın halkın bir kısmından destek almadığı iddia edilemez. PKK yalnız halktan değil, siyasilerden bile destek almaktadır.

Sayın Başbakana sormak gerekir. Döneminizde PKK isyanını silahla mı bastırmaya çalışıyorsunuz? Yoksa karanfil gül atarak mı? Bu arada kafama takılan bir soruyu okurlarımla paylaşmak istiyorum. Eldeki bilgilere göre dağlarda beş bin PKK lı var. Yetmiş beş bin de köy koruyucusu var. Köy koruyucularının tamamı o dağları avuçlarının içi gibi bilenlerden oluşuyor. Mantıken bu köy koruyucuları beş bin PKK lıyı keklik gibi avlarlar. Ama nedense isyanın bastırılması için köy koruyucularından yararlanılamıyor.

Artık şehit haberleri dinlemekten ve izlemekten gına geldi. Son helikopter kazası acılarımıza tuz biber oldu. Faturası ne olursa olsun. Artık bu acılara son verilmesi gerekir.

Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 49 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.