Arabamın vergilerinin bir kısmını Silivri Vergi Dairesinden, son kısmını da Büyükçekmece Vergi Dairesinden yatırdım. Yatırdığıma dair verilen makbuzlarda yalnızca vergi numaram belirtiliyor. Arabamın plakasını soran olmadı. Meğer Menemen Vergi Dairesi online sisteme bağlı değilmiş.

Bu nedenle Menemen Vergi Dairesinde hiçbir ödemem görünmüyor. Öde vergiyi de nasıl ödersen öde. Oysa bana Menemen Vergi Dairesinin online sisteme dahil olmadığını söyleselerdi posta ile gönderirdim. En azından makbuz fotokopilerini gönderirdim. Arabamın vize günü geldi çattı ama borcum olmadığına dair belge alamadığım için vize yaptıramıyorum. Bu iş Türkiye’nin gerçekleri ile ne kadar zamanda çözülür bilemiyorum. Aylar sürerse vay halime. Bir aylığına Foça’ya tatil programımızı bu nedenle iptal zorunda kalacağız.

AB ye üyelik konusunda çok kötü şişirilen balon çok kötü patladı. Türkiye’nin AB ye alınmaması için arabasının tekerleğine takoz üzerine takoz konuluyor. Başta referandum olmak üzere, Kıbrıs sorunu, karasuları sorunu, Ermeni sorunu ve en kötüsü, yaratılmak istenen Alevi ve Kürt sorunu.

AB duvarını aştık. AB kapıları artık Türklere açıldı diye büyük, büyük şişinenlerin karşısında AB ülkeleri ellerini ovuşturarak bekliyorlar. Hele siz Kürt ve Alevi sorunuyla bölünüp parçalanın, gerisi kolay. Sizi nasıl olsa geldiğiniz yere, yani Ortaasya’ya göndeririz diyorlar. Nedense Türk uyanışını ve şahlanışını akıllarına getirmek istemiyorlar. Halimize şükredelim. Türkiye’nin zinde güçleri dimdik ayakta. Şartlar ne olursa olsun bu ülkeyi parçalamayı başaramayacaklardır.

Ortak Pazara girişimiz şenliklerle kutlanırken bir gazeteci ağabeyimiz, sonradan çok yaygın olan şu sözleri yazmış. Onlar ortak, biz ise pazarız. Sonunda öyle olmadı mı? Bir taraftan en büyük alışveriş merkezlerimizi ve en büyük sanayi tesislerini satın alırlarken, yada ortak olurlarken, bir taraftan da geniş araziler satın alıyorlardı. Neyse ki sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde arazi satışlarına dur denildi.

Hadi hayırlısı. En sonunda günde yüz elli bin varil petrol üretilebileceği ümit edilen petrol kuyusunun Karadeniz’de açılmasına yakında başlanılacak. Bölgede bu günkü değerle yetmiş beş milyar dolar değerinde petrol bulunduğu belirtiliyor. Bu yalnızca Trabzon bölgesinde bulunan. Ya diğer yerlerdeki?

Oralarda kaç milyar dolarlık rezerv bulunmakta? Trakya da bulunan doğal gaz ne yazık ki yalnızca bulunduğu yere yakın sanayi tesislerine verilebiliyor. Nedeni ise Türkiye’nin gerektiğinden fazla doğal gaz alım taahhüdünde bulunması. Neyse ki fazladan alınan doğal gaz bu kuyularda depolanıyor.

Eğer Türkiye doğal kaynaklarını iyi kullanabilirse, Türkiye’nin AB ye değil, Ab nin Türkiye’ye gereksinimi olacaktır. İnşallah o günleri de görmemiz kısmet olur.

Büyükçekmece’nin en güzel manzaralı evlerinden biri olan evimi satışa çıkarmış bulunuyorum. Apartman yaşamı nedense bana ters düşüyor. Benim yaşamımın en vazgeçilmez öğesi topraktır. Toprağı kazmalıyım. Çiçek ve sebze yetiştirmeliyim.

Torunum Can da bahçeli bir evin özlemini çekiyor. Silivri’de bahçeli bir evde kiracı iken yetiştirdiğim çeri domateslerini minik eleri ile topladığını halen unutmamış. Dede yine o eve taşınalım. Beraber yine domates toplarız diyor. Henüz iki buçuk yaşındayken topladığı domatesleri bir türlü unutamıyor. O domateslerin o bahçeye özgü olduğunu sanıyor. İnşallah evim satılır ve özlediğimiz bahçeli bir ev satın almayı başarırız. Torunumla yine kendi yetiştirdiğimiz domatesleri toplarız.

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 47 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.