Bunlar da İnsan mı

Bunlar da İnsan mı
Bir markette alış veriş yapan insanlar var. Bunların ne siyasetle ne de sağ veya sol ile ilgileri yok. Her insanın yapması gerekeni yapıyorlar. Yalnızca gereksinimleri almak için markette bulunuyorlar. Yüzleri maskeli insan kılığındaki caniler geliyor ve ellerindeki Molotof kokteyllerini marketin içine fırlatarak kaçıyorlar. Amaçları o marketi içindeki insanlarla birlikte yakmak ama başaramıyorlar. Bunlar insan olmuş olsalardı böyle bir vahşeti yaratmaya girişirler miydi? Şu gerçeği kabul etmek gerekir. İki ayağı üzerinde yürüyen her canlı insan olamaz. İnsan olabilmek için erdemleri olması gerekir. Şimdi emniyet güçleri bu maskeli canavarları yakalamak için büyük uğraş içindeler. Peki, yakalansalar ne olacak? Şimdiye kadar yakalananlar ne olduysa onlara da aynısı olacak. Bir süre ceza evinde yattıktan sonra salınacaklar ve aramıza insanmışlar gibi katılacaklar.
Bir atasözümüz vardır. Nush ile (nasihat ile) uslanmayanın hakkı tekdirdir. Tektir ile uslanmayan hakkı ise kötektir. Koskoca marketi içindeki insanlarla birlikte yakmaya kalkışanların hakkı ne tekdir ne de kötektir. Bunları ibreti âlem için olay yerinde idam edilmeleri gerekir. Aksi halde bu tür olayların önü kesilemez. Yapılan anketlere göre halkımızın yüzde yetmişi idam cezasının geri getirilmesini istiyormuş. Bu olaydan sonra idam cezasına hayır diyecek olanların sayılarının yok denilecek kadar azalacağından eminim. Hiçbir kimsenin insanları bırakınız böyle cayır, cayır yakmaya kalkışmaya ve de öldürmeye hakkı yoktur. Hiç yoktan can alanlar bedelini canlarıyla ödemelidirler.
***
Terör can almaya açık seçik devam ediyor. Bir de gıda terörü var. Gıda terörü silahlı teröristler gibi açıkça can almıyor. Onlar canımızı taksit, taksit alıyorlar. İhracatçıların Avrupalılara satamadıkları ürünlerini kolayca iç piyasada satabiliyorlar. Böyle bir durumu önlemekle görevli olanlar ise olanları yalnızca seyrediyorlar. Geçmişte tonlarca balımız içinde sağlığa zararlı zirai ilaç kalıntıları bulunduğu için gümrük kapılarından geri çevrilen ballara ne oldu? İç pazarda tüketilmedi mi? O günlerde bal fiyatları taban yapmıştı. Birçok insanımız bana bir şey olmaz diyerek bu balları satın alıp çoluğuna, çocuğuna yedirmekte hiçbir sakınca görmediler. Yalnızca ballar mı sakıncalı yiyecekler? Marul alanlar almakta oldukları marulların yapraklarının neden bu kadar çabuk kırıldığını hiç düşündüler mi? Marul yapraklarının kolayca kırılmalarının nedeni yetiştiricinin marullara gereğinden çok suni gübre vermesinden kaynaklanmaktadır. Hatalı suni gübre kullanımı diğer sebzeler için de geçerlidir.
Evleri bahçeli olanlara sağlıklı yaşamaları için sürekli bahçelerinde çim yerine sebze üretmelerini önermekteyim. Bu arada görüştüğüm birçok kişi maydanoz yetiştirmede başarısız olduğunu söylüyor. Gereğinden çok daha derine gömülen hiçbir tohum çimlenip dışarıya filiz vermez. Ben yetiştireceğim bitkilerin tohumlarını daha önce suya doyurduğum alana serptikten sonra üzerlerine çok ince bir tabaka şeklinde torf veya yanık gübre serpiyorum. Torf ve yanık gübrenin koyu rengi tohumların güneşten daha çok yararlanmasını sağladığından çok hızlı çimlenmektedirler. Üzerleri de çok ince örtülmüş olduğundan kolayca filiz verirler.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.Ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 48 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.