Dikili’yi Bilir misiniz

Dikili’yi Bilir misiniz
Dikili’nin modernleşmesi, köy havasından kurtulup modernleşmesi ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilerek sekiz yıla mahkûm edilen Osman Özgüven ile başlar. Dikili’nin Sayın Osman Özgüven öncesindeki durumunu çok iyi bilirim. Zira akrabam diş doktoru Fevzi Işık Dikili’ye yerleşmişti. Ayvalık ve Edremit gezilerimin dönüşünde mutlaka Dikili’ye uğrar, Fevzi ağabeyimi ziyaret ederdim. O yıllar Dikili adeta bir köy görümündeydi. Belki de bu durumun en önemli nedeni sahil şeridinde iyi bir düzenleme yapılmamış olmasıydı.
Dikili’nin değişmez belediye başkanı Osman Özgüven seçilir seçilmez ilk işi sahildeki tüm pisliği denize akan tuvaleti kaldırmak olmuştu. Daha sonra sahildeki belediye gazinosunu ve dört çay bahçesini yıktırarak, daha iyi hizmet vermeleri için on üç çay bahçesi yaptırmıştı. Sahildeki caddeye kesme taş döşetirken halka geniş bir yürüyüş alanı sağlamak için genişlettirdiği kaldırımlara başka hiçbir yerde rastlamadığımız bir şekilde kırmızı boya katkılı beton döktürmüş ve üzerlerine desenler işletmişti. Bu işler yapılırken Osman Özgüven çok büyük bir suç!!! İşlemişti. Kaldırımları kırmızıya boyatmıştı. Bu yüzden aleyhinde komünizm propagandası yapıyor diye defalarca şikâyetler oldu. Olayı incelemeye gelen müfettişler bu kadar güzel yapılan bir caddenin nesinden şikâyet ediyorlar diyerek verdikleri olumlu raporla Dikili’den ayrılmışlardı.
Osman Özgüven’in başardıkları anlatılmakla bitmez. İlk seçildiğinde evlerin atık suları sokaklara akıyordu. İller Bankasından sağladığı krediyle ilçenin tamamına kanalizasyon boruları döşetmekle kalmamış, arıtma tesisini de kurdurmuştu. Yetmedi. Dikili’nin en güzel ve en havadar yeri olan tepenin üstünde bin iki yüz daire inşa ettirip çok ucuza mal ettiği bu daireleri halka aynı ucuzlukla satarak dar gelirlilerin konut sahibi olmalarını sağlamıştı. Hepsi bu kadar mı? Hayır. Dikili sıcak su kaynakları zenginidir. Ovaya vurdurttuğu artezyenden sağladığı bol sıcak suyu evlere bağlatarak halkın sıcak su ve ısınma gereksinimini çok ucuz bir fiyata, aylık otuz beş liraya sağlamıştır. Dahası evlerde kullanılan şehir içme suyunun on tonunu kullanıcılara ücretsiz vermiştir. Belediye fırınında üretilen ekmekler tüketicilere yüzde elli ucuza satılmıştır.
Dikili’de Osman Özgüven yönetiminde sokaklar ve caddeler kesme taşlarla döşenmiştir. Asfalta hiç yer verilmemiştir. Dikili’ye ilginç bir metotla belediyenin bütün birimlerini de içine alan büyük bir iş merkezi kazandırmıştır. Bu bina Turizm Bakanlığından alınan krediyle otel olarak yaptırılmıştı. Az okunan gazetelere verilen kiralık ilanlarından sonuç alınamayınca, bakanlığa binanın neden olduğu borçların ancak iş hanı olarak kullanılmasıyla ödenebileceği bildirilmişti. Bakanlık kabul edince, bina belediyeye iş hanı olarak kazandırılmıştı.
Dikili Ege bölgesinin en güzel kumsallarına sahiptir. Dikili’den başlayan kumsal Ayvalık’a kadar uzamaktadır. Batısında ise Bademli kumsalı vardır. Bademli Manisalıların tercih ettiği bir yerleşim alanıdır. Dikili’de yazlığı olmayanlar Bademli sahilinde çadır kurarak yazı geçirmektedirler. Demir çelik sanayisinin Bademli’de DEÇEMKO adında büyük bir dinlenme tesisi vardır.
Dikili yakın zamana kadar turizme kapalı bir kutu gibiydi. Televizyon kanallarında yayınlanan tanıtımlara rağmen ne bir Bodrum, ne de Çeşme olamamıştır. Osman Özgüven’in belediye başkanlığı Dikililer için büyük bir şanstı. Onun çabaları sayesinde ileride Dikili ünlü turistik ilçelerin arasında yer almasını sağlayacaktı. Ne yazık ki aldığı sekiz yıllık ceza yüzünden bir daha belediye başkanlığına aday olamayacaktır.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 149 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.