Çetin Ceviz Bir Aday

Çetin Ceviz Bir Aday
Dün Facebook’da Menemen’de çetin ceviz bir aday diye bir haber vardı. Haberde Seyrek beldesinin efsane belediye başkanı Nurgül Uçar’ın Menemen belediye başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunarak aday adayı oldu deniliyordu. Nurgül Uçar’ı yıllar önce Menemen Avukatlar Bürosunda gördüğümde tanışmıştım. Daha doğrusu o bana kendisini tanıtmıştı. Ben Seyrekköy’den Mümin Uçarın kızıyım. Gazetecilik Yüksek Okulundan bu yıl mezun oldum. Sizi gazetelerdeki yazılarınızdan tanıyorum demişti. Uzun bir aradan sonra onu yeni kurulan Seyrek beldesinin belediye başkanı olarak görmüştüm. İlk işi beldeye bir sağlık ocağı ve kanalizasyon sistemi kazandırmak olmuştu. O yıllar uzun zamandan beri süren kuraklık yüzünden çok büyük bir sulama sorunu yaşanıyordu. Benim su sorunum yoktu ama o yıl Seyrek sulama kanalının kenarındaki tarlama mısır ekmiştim. Bilindiği gibi mısır su kurbağası gibidir. On iki dönümlük tarlamdaki iki artezyende iki mazotlu motorum aralıksız yirmi dört saat çalışıyor ve kumsal alan tarlamı suya doyurmaya çalışıyordum. Yoğun olan televizyon tamir işlerimi gecenin ikisine doğru tamamladığımda aklıma tarlamda çalışmakta olan su motorları geldi. Mazot ikmali için sabahı bekleyemezdim. Motor sıkletime binip tarlama gittiğimde sulama kanalının taksimat yerinde üç dört kişilik bir kalabalık gördüm. Yanlarına gittiğimde karanlığa rağmen doğru görmüştüm. Bu dört kişiden biri Seyrek beldesinin başkanı Nurgül Uçar’dı. O gün sulama hakkı Seyreklilerin olduğu için kanaldan başkalarının su almasını önlemek için kapakları kontrole çıkmış. Hem de gecenin ikisinde. Sıralarına razı olmayanların açtıkları kapakları kapattıktan sonra tam ayrılacakları sırada adamlarından birine sordum. Bu ne iştir diye? Adamı üç günde bir olan sıramızda köyümüze ait olması gereken suyu başkaları kullanmasınlar diye tüm gün bu kontrollerini sürdürür demişti. Oysa o saatlerde belediye başkanları kim bilir kaçıncı uykusundaydılar.
Nurgül Uçar beldesini kalkındırmak için beldeye ait olan beş bin dönümlük tepeciklerden oluşan dağlık alanı parselleyerek bir kısmını EGEKOP’ a sattı. Bir kısmını da Gediz üniversitesinin kurulmasına ayırdı. Diğer satışlardan elde ettiği paralarla beldesine ilkokullar ve liseler kazandırdı. EGEKOP’ UN inşa ettiği geniş bahçeli villalar sayesinde Seyrek beldesi çok güzel bir gelişme gösterdi. Beldeler mahalle statüsüne kazandırılınca başarılı belediye başkanı Nurgül Uçar’ın başkanlık görevi de sona erdi. Nurgül Uçar evlendiği halde evinin kadını olarak evde oturmaktansa çeşitli sosyal kurumlarda görev alarak halk yararına çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Şimdi de Menemen’i yönetmeye aday oldu. Menemenliler ve partisi CHP adaylığını onaylarsa başkanlığa aday olacak. Büyük bir olasılıkla kazanacak ve Menemenlilere en güzel hizmetleri sunacak. Henüz üniversitesi olmayan Menemen’e mutlaka bir veya daha fazla üniversite kazandıracaktır. Menemen’de tek cadde üzerinde yoğunlaşmış olan trafik yüzünden çok ağır bir trafik sorunu yaşanmaktadır. Yıllar önce belediye başkanlığına aday olduğumda açıklamış olduğum programımda İzmir caddesine cadde olması için gerekli olan nitelikleri kazandıracağım demiştim. O günden bu yana hiçbir çalışma yapılmamış olan, adı cadde olan bu caddenin sokak kimliğinden kurtarılıp mutlaka cadde kimliği kazandırılmalıdır. Ancak o zaman tek caddedeki yoğunluk azalır. Caddenin düzenlenmesiyle şehrin halen çok geri kalmış olan o bölgesinde de hareketlilik başlar ve o bölgenin gelişmesi sağlanır.
Yaşamakta olduğum Silivri’de de kentin ortasından geçen caddede de zaman, zaman çok büyük trafik yoğunluğu sıkışıklıklara neden oluyor. Genişletilmiş olan kaldırımlar yüzünden iyice daralmış olan caddede bir de araçlara park yeri ayrılınca trafiğin çok sık tıkanmasına neden oluyor. Kanımca bu sıkışıklığı gidermenin yolu var. Falezlerin altındaki yol uzatılarak E-5 yoluna bağlanacak olursa, trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafik bu yola yönlendirilerek sıkışıklık giderile bilir. Kapatılmış olan küçük Mimarsinan köprüsüne gelince, bu köprünün onarılması için çalışmalara başlanılmasına belli ki daha çok zaman var. Kapatılmış olan o köprü yüzünden sürücüler çok sıkıntı yaşamaktadırlar. Silahlı kuvvetlerin seferi durumlarda kullanılması için atıl durumda bulunmakta olan de monte köprüleri vardır. Bu konuda silahlı kuvvetlerden yardım istenilse silahlı kuvvetler orada geçici olarak kullanılmak üzere çok kısa bir sürede bir köprü kurabilirler. Böylece orada yaşanmakta olan olumsuzluklar kısa zamanda çözüme ulaşabilir. Bu konuda hiçbir kusuru olmayan Silivri belediyesi de sürücülerin bela okumalarından kurtulmuş olurlar.
Türkçemizde ölme eşeğim ölme bahar gelecek, gengel bitecek beraber yiyeceğiz diye. Bu söz Nasrettin Hocaya maledilir. Köprü olayı da onun gibi bir şey. Anıtlar Yüksek Kurumu harekete geçecek. Köprünün tüm taşları numaralanacak. Sonra da köprü yıkılıp numaralanmış taşlar yerlerine oturtulup köprü aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Bu arada bir de bir anımsatmakta bulunmak istiyorum. Mimarsinan’ın tüm yapılarında titreşime çok büyük önem verilmiştir. Bu titreşim emilişi diğer gözlerde olduğu gibi bazı gözler doldurulduğunda çok azalır. Yeterli titreşim emilişi olmayınca da kubbedeki taşlar yerinden oynar ve köprüde yıkılma belirtileri ve tehlikesi başlar.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 59 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.