Kandil’den Gözdağı

Kandil’den Gözdağı
o Kandil Türkiye’yi tehdit ediyor ama iktidar suskun. Oysa Koca Rusya henüz fakirlikten kurtulamamış, ordusu modern silahlardan yoksun olan Türkiye’den Kars ve Ardahan’ı istediğinde askeri deha İsmet İnönü Rusya’ya iki kelimelik bir yanıt vermişti GEL DE AL. Ardından ordular Doğu Anadolu’ya sevk edilmişti. Rusya geri adım atarak isteğinden vazgeçmişti. İşte devlet adamlığı budur.
o Kandil gücünü nereden alıyor ki dünyanın en güçlü ordularından biri olan orduya sahip Türkiye’yi bu denli küstahlıkla tehdit edebiliyor. Kandil’in restine hükümetin de rest ile karşılık vermesi gerekir ama henüz hükümetimizden nedense hiç ses çıkmıyor. Neymiş? Kandil istekleri olmazsa elli bin militanıyla saldırıya geçeceklermiş. Ateş olsalar cürümleri kadar yer yakarlar. İyi eğitilmiş altı yüz bin kişilik odumuzun karşısında on gün bile dayanamazlar. Aslında elli bin kişilik bir saldırı aynı gün etkisiz hale getirilebilir ama bölgenin çok dağlık oluşu yüzünden temizlik on gün kadar sürebilir. Aslında PKK yı bitme noktasına getiren iki emekli subayımızın, Tümgeneral Osman Pamukoğlu ile Albay Erdal Sarızeybek’in bu konuda görüşlerinin alınmasında çok yarar vardır ama, ya onlar suskunluklarını bozmuyorlar. Ya da konuşuyorsalar da basın konuştuklarını duymazdan geliyor.
Değerli okuyucularım, size sorulmaması gereken bir soru, kaldırımlar niçin yapılıyor? Yayalar can güvenliğiyle ve rahat bir şekilde yürümeleri için değil mi? Silivri belediyesinin maşallahı var kaldırım bozup kaldırım yenileme konusunda. Kaldırımlar yenilensin ve genişletilsin ama kaldırımlar yayaların olsun. Oysa kaldırımlar bu yaz aylarında dükkan sahipleri tarafından sahiplenilmiş. Havuzlu meydandaki cadde üzerindeki lokantalar kaldırımı tek sıralı masalarla işgal etmeyle yetinmemiş, çift sıra masa koymuşlar. O kaldırımı kullananlar masalarda oturup yemek yiyenlerin arasından neredeyse sürtüne, sürtüne geçmek zorunda kalıyorlar. Tam o kısımda yaya kaldırımından aşağı inip yola devam etmek olanaksız. Zira caddeye inenler her an hız delisi bir sürücünün kullandığı aracın altında kalabilirler. Ben ve siz o yaya kaldırımda yemek yemekte olanlara sürtüne, sürtüne yürümek zorunda mıyız?
Ben adını Lanetli Sokak olarak değiştirilmesini istediğim Burak sokakta ikamet etmekteyim. Bu sokağı nedense çöpçüler hiç sevmiyorlar. Kanımca belediye de sevmiyor. Villamı satın aldığımda bu sokağın doğalgaz dağıtım projesinde adı sanı yoktu. Neyse ki Vural Kaynarca sayesinde sokağımıza doğalgaz boruları döşendi de evimizde doğalgaz kullanma şansını yakalamış olduk. Bu sokağın ve bağlı olduğu denize doğru giden sokağın kaldırımlarını ot bürümüş. Otların arası her türlü pisliğin ve zararlı haşeratın barınma ve üretim yeri. Sokağa çöpçü girse dahi o otların arasında birikmiş olan pislikleri çıkarmak olası değil. Sokağın temizlenmesi için önce o otların temizlenmeleri gerekir. Yani kaldırımlar otlardan arındırılmalıdır. Bu sokağın laneti bu kadarcık mı? Sokağımızda zaman, zaman şehir şebeke suyunda patlamalar oluyor. Bu sokağın gönüllü muhtarı olduğum için de patlak ihbarlarını benim yapmam gerekiyor. İSKİ ye ulaşmak ise apayrı bir sorun. Şansım yaver gidip numarayı düşürebilirsem muhatabım santral memuru oluyor. Şikâyetim ile ilgili bölüme bağlanıldığımda ise kapı duvar. Uzun süre bekletilmenin bedeli de telefonuma yazılıyor. Sokak kapımın girişinde patlayan su yüzünden sökülen taşlar yığılı olarak dururken ayaklarıma takılmasınlar diye tümünü kaldırımın üzerine kaldırdım. Evimin karşısında bir başka patlak için yapılan kazıdan çıkan taşlar kaldırımın kenarında atılı duruyor. Ben ve başkaları konuyu İSKİ ye defalarca duyurmama ve duyurmalarına rağmen taşlar yığılı oldukları yerlerde duruyor. Bu konuda tek bir umarım kaldı. Taşların fotoğraflarını çekip gazete haberi yapacağım. Haberin yayınlandığı gazeteyi de İSKİ Genel Müdürlüğüne postalayacağım. Bunu çok daha önce yapmam gerekiyordu ama İSKİ de çalışanlarla aynı şehirde yaşıyoruz. Hepimiz birbirimize hemşeri sayılırız. Ama bıçak kemiğe dayandığında şikâyetten başka umar kalmıyor.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 38 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.