CHP de Kongre Sonrası

CHP de Kongre Sonrası

CHP de kongre yapıldı. Ak mı kara mı heyecanı sona erdi. Seçilenler seçilemeyenlere tepeden bakmamaları, onların incitilmemesi gereken süreç başlamış oldu. Böyle bir süreci başlata bilecekler mi? Yoksa geçmişteki gibi rakipler dışlanacaklar mı? Örneğin CHP tabanında hit olmuş olan Muharrem İnce’ye partide yeni bir görev verilecek mi? Geçtiğimiz kongrede kararı delegeler değil de tabandakiler vermiş olsaydı, Muharrem İnce’yi hiçbir güç tutamazdı. Muharrem İnce’yi sevsek de sevmesek de onun taban tarafından çok sevildiğini, dışlandığı takdirde CHP nin çok şeyler kaybedeceğini seçilenlerin bilmeleri gerekir. Silivri’de olduğu gibi. Kim ne derse desin eski belediye başkanı ve eski CHP ilçe başkanı Selami Değirmenci’nin Silivrili seçmenler üzerindeki ağırlığını kimse inkâr edemez.

Yaklaşık on beş yıl önce CHP hizip yüzünden ilçe örgütü partiye başkan seçemiyordu. Delegelerin tüm çabaları Selami Değirmenci’nin olmadığı bir yönetim kurmaktı. Bu yüzden Selami Değirmenci’yi sürekli dışladılar. Halen de dışlamaya çalışıyorlar. Yaklaşık sekiz buçuk yıl önceki yerel yönetimler seçiminde CHP den dışlanan Selami Değirmenci Kendisini CHP lilerer kabul ettiremeyince çok büyük bir hata yaptı. Belediye başkanlığına bağımsız aday olacağına Genç Partiden aday oldu. Buna rağmen umulmayacak kadar çok oy almıştı. Eğer adaylığını Genç Partiden değil de bağımsız olarak koymuş olsaydı o seçimin kazananı Selami Değirmenci olacaktı. Daha sonra tekrar CHP ye dönüş yapmak isteyenSelami Değirmenci’nin önüne çok engeller koydular. O yılmadı. Uğraşısını sürdürdü ve tekrar CHP ye üye olmayı başardı. Yaklaşık dört buçuk yıl önceki yerel yönetimler seçiminde Sayın Özcan Işıklar’ı bütün gücüyle destekledi ve kazanmasını sağladı. Geçtiğimiz seçimde de, her zamanki gibi CHP den dışlanılması sürdüğü halde o yine tüm gücüyle CHP ye destek vermeyi sürdürdü. On ay sonra milletvekili seçimi olacak. O seçimde de Selami Değirmenci milletvekilliğine yine aday olacak. İnşallah yine veto yemez de CHP için başarılı çalışmalarını sürdürmeye devam eder. Her siyasetçinin dilediği yere aday olma hakkı vardır. Kazansa da kaybetse de teşkilattaki ağırlığının aynen sürmesi gerekir. Aday olanlar kazanamadıkları için parti içinde dışlanacak olurlarsa veya kazanamayanlar küserlerse CHP bundan kazançlı çıkmayacak, aksine çok şeyler kaybedecektir.

***

Yaz sezonu bitti. Her cumartesi ve Pazar günleri tıklım, tıklım dolan sahil tamamen sessizliğe gömülmüş durumda. Arabalarını sahile çok yakın yerlerde park etmek isteyen, bu yüzden kentimizin yerleşik sakinleri ile sürekli hır çıkaran saygısız magandalardan kurtulmuş bulunmaktayız. Deniz mevsimi süresince sahilin sakinleri olarak cumartesi ve Pazar günleri arabamızı evimizin önünde park etmiş olduğumuz yerden çıkarmıyoruz. Çıkardığımız takdirde boşalan yere girmeye kalkan magandayla veya magandalarla tartışmak zorunda kalıyoruz. Hani yavuz hırsız ev sahibini bastırır derler ya. İşte aynen öyle oluyor. Evinizin önündeki sokak babanızın malı mı diyorlar. Elbet de evimizin önüne arabamızı koymak hakkımız. Zira kaldırım ve yol masraflarını biz ödüyoruz.

Arabalarını sokaklarımıza bırakanlar alarm cihazlarını da kapatmadıklarından her taraftan yükselen tiz alarm seslerinden olabildiğince rahatsız oluyoruz. Bir seferinde durumu polise bildirdik. Çekiciyle geldiler. Arabanın plakasını defalarca anons etmelerine rağmen sahibi gelip arabası ile ilgilenmedi. Arabayı çekiciyle alıp götürdüler. Akşamüstü arabanın sahibi geldi. Deli gibi dolanıp arabasını arıyor. Eğer arabanızı arıyorsanız, arabanızı trafik polisinin çekicisiyle alıp götürdüler. Çekilen arabaların konuldukları parktan gidip alabilirsiniz dedim. Çok sevindi ve Allah’ıma bin şükür, ben de çalındığını zannetmiştim dedi. Bu durum daha başkalarının da başına gelmiş olacak ki bu yıl alarm sirenleriyle hiç rahatsız edilmedik. Sahilde böyle durumlarla bir daha karşılaşmamamız için gerekli düzenlemeler belediye tarafından yapılmalıdır. Bu yapılırsa dışarıdan gelenler darıltılmazlar. Yerleşik olnlar da rahatsız edilmezler.

Özcan Nevres     ozcan.nevresqgmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 43 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.