Değerlerimize Vefa

Doğma büyüme Menemenliyim. Anne ve baba tarafım Girit göçmeni aileler. Ne yazık ki annemin babası Çanakkale şehidi Güzel lakaplı Mercan’dan, baba tarafımda ise dedem Nevres Cafer Ağadan öteye gidemiyorum. Zira toplumumuzda olduğu gibi bizim de bir soy kütüğümüz yok. Okuryazar yoktu ki nasıl olsun? Bari doğup büyüdüğüm ve şu an yaşamakta olduğum kentlerin yetiştirdiği ünlülere ulaşmak istiyorum ama hiç birinde yeterli bir kaynak yok. Ne Silivri’de ve ne de Menemen’de. Silivri’de Devlet Hastanesine adı verilen Profesör Doktor Necmi Ayanoğlu var. Menemen’e damgasını vuran çok önemli iki anıt var. Birincisi Belediye meydanındaki Şehit Kaymakam Kemal Bey anıtı. Kaymakam Kemal Bey Yunan işgali sırasında makamında şehit edilmişti. Şehit Kaymakam Kemal Beyin ne nerede doğduğu ve ne de ailesi hakkında hiçbir bilgi yok. İkincisi ise Yıldız Tepedeki Kubilay anıtı. Aslında anıt üç devrim şehidimizin anısına dikilmiştir. Üç şehidimizden Kubilay Kandiya, Şevki Florina, Hasan Resmo doğumludur. Kubilay Cumhuriyet ve devrim düşmanları tarafından vahşice şehit edilirken olaya karşı koyup Kubilay’ı kurtarmak isterken şehit edilen Hasan ve Şevki diğer iki kahramanımızdır. Ruhları şad olsun.

Menemen’de doğmuş ünlüleri araştırırken ne yazık ki doyurucu bilgilere ulaşamıyorum. Bilinen en ünlü aile Menemenli, Menemenli zade Rıfat Beydir. Namık Kemal’in kızı Feride Hanım ile evlenmiştir. Bu evlilikten doğan Numan Menemencioğlu Dışişleri bakanlığı da yapmıştır. Bir diğer ünlümüz de Menemenli Nazır Mustafa Paşadır. Onun adını, konağının Dişçilik Okulu olarak kullanılmasından biliyoruz. Hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün değil.

Ünlü hukukçu Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yirmi mayıs bin dokuz yüz otuz sekiz yılında Menemen’de doğdu. Buna rağmen ünlü bir hukukçu olmasından başka bir bilgimiz yok. Kanımca memur bir ailenin çocuğuydu.

Menemen’de doğan üç ünlü daha var. Şair ve yazar Atilla İlhan, Tevfik Fikret İlkokulunda sınıf arkadaşı olduğum kardeşi sinema ve tiyatro sanatçısı Çolpan İlhan ve en küçükleri Avukat Cengiz İlhan.

Değerli bilim adamı Profesör Şevket Raşit Hatipoğlu’da Menemenlidir. En kolay olarak onun yaşam bilgilerine ulaşabiliyoruz. On ağustos bin sekiz yüz doksan sekizde Menemen’in Helvacı köyünde doğmuştur. Tarım Bakanlığı, Kurucu Meclis Üyeliği ve son olarak Milli Eğitim Bakanlığı yapmıştır. Menemen’e sulama kanalları ile Halk Eğitim Merkezi binasının yapılmasını sağlamıştır. Hatipoğlu 12 Kasım 1973 de vefat etmiştir.

Kanımca Silivri’de ve Menemen’de doğan ünlüler bunlarla sınırlı değil ama ne yazık ki daha fazlasını bulamıyoruz.

Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 121 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.