Bu gün seksen bir ilimizde elektrik kesintisi oldu. Türkiye’de ne kadar elektrik üretim tesisi varsa hepsi birbiriyle bağlantılıdır. (entegre edilmiştir) Her hangi bir üretim merkezinde oluşan arıza elektrik dağıtım sistemini kesinlikle etkilemez. Bu kesintiyle neyi amaçladıklarını anlamak olası görünmüyorsa da bence nükleer enerjiye karşı çıkarsanız ileride sürekli bu durumla karşılaşacaksınız imajı vermek istiyorlar.

Bu gün tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran bir de rehin olayı yaşadık. Bir yasa adamamız, savcımız iki terörist tarafından rehin alındı. Ne yazık ki rehini kurtarmak için yapılan, bence başarısız bir operasyon sonunda savcımız şehit oldu. İki teröristin öldürülmesini ise, bu operasyonun başarılı olduğunu insanlarımıza inandırmaya çalışıyorlar.

Güvenlik sistemlerinin nasıl çalıştığını bilmeyen bazı insanlar, elektrik kesintisini rehine olayı ile özleştirmeye çalışıyorlar. Güvenlik sistemlerinde elektriklerin kesilmesinin hiçbir etkisi olmaz. Zira tüm güvenlik sistemlerine elektrik kesilmelerine karşı akülerle kesintisiz bir güvenlik sağlanmaktadır. Bu nedenle bu olayla elektrik kesintisi bağdaştırılamaz.

Ülkemizde kış aylarında gürül gürül akan akarsularımız yaz aylarında cılız bir suya dönüşürler. Geçmişte elektrik alış verişi yaptığımız Bulgaristan’da ise kış aylarında sular donduğu için su akaklarından su akmaz olur. Bu yüzden kış aylarında Türkiye Bulgaristan’a verdiği elektriği yaz aylarında geri alır. Bu elektrik alış verişi nedense sürdürülmedi. Sürdürülmüş olsaydı elektrik üretiminde bu denli sıkıntılar yaşamazdık.

Buna rağmen halen Irak ve Suriye’ye maliyetinin altında elektrik satmaya devam ediliyor. Günümüzde elektrik tasarrufu çok büyük önem kazandı. Zira hidroelektrik santraları yetersiz kalınca termik ve doğalgaz santralarına ağırlık vermek zorunlu olmuştu. Her ikisinde de elektrik üretim maliyeti, hidroelektrik santrallerine göre maliyet çok yüksektir. Bu maliyetin tüketiciye aksettirilmesinde ise büyük sorunlara neden oluyor.

Nasıl ki sigaralara yapılan zamlar yüzünden kaçak sigara piyasası patlama yapıyorsa, elektrikte de kaçak kullanıma neden oluyor. Elektrik kullanımını rahatlatmak için öncelikle kaçak kullanımların önlenmesi gerekir. Ayrıca aydınlatmalarda, ev aletlerinde ve sanayide düşük elektik harcayan lambalar ve cihazlar kullanılmalıdır.

Bundan böyle elektrik kesintilere hazırlıklı olun. Hazırlık için 60 amper bir aküye ve bir de 1000 vatlık kesintisiz güç kaynağına gerek var. Güç kaynaklarında genelde yedi amperlik aküler vardır. Ben o aküyü çıkarıp bağlantı kablolarını 2×2,5 kesitli telle uzattıktan sonra 60 amperlik aküye bağlıyorum. Bu da bilgisayarımı üç saat çalıştırmaya yetiyor.

Yalnızca ışık ve televizyonda kullanılacak olursanız çalışması yaklaşık on saat sürer. Bende iki tane 600 vatlık güç kaynağı ve iki de 60 amperlik akü var. Bu sistemle benim gibi yalnızca evinizi aydınlatır, bilgisayarınızı ve televizyonunuzu çalıştıra bilirsiniz. Bu konuda bilgi edinmek isteyenler bana mailimden ulaşa bilirler.

Geçmişte elektrik üretimi izine bağlıydı. Yüz vat elektrik üretseniz bile o üretim için beyanneme verilmesi ve üretim vergisi ödenmesi gerekiyordu. Günümüzde ise on beş kilovata kadar üretim için izin gerekmemektedir. Bu durumda özellikle evlerde elektrik üretilebilir. En ucuzu rüzgâr gücü ile üretilen elektriktir.

Güneş enerjisiyle üretim daha sağlıklı olmasına rağmen kurulmasının maliyeti bir hayli pahalıdır. Bu yüzden henüz ne güneşten, ne de rüzgârdan bedavaya üretilecek elektrik henüz evlerimize girmemiştir. Bu konuda devlet üretime destek vermeli, evinde güneş veya rüzgâr enerjisiyle elektrik üretmek isteyenlere ucuz malzeme sağlanmalıdır.

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 83 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.