Elektrik Tasarruf Cihazları

Kara kovan ve Bal deresi ballarının reklamı ile birlikte insan sağlığına olabildiğince yararlı her derde deva, Tarım Bakanlığından ruhsatlı sözde mucize ilaçların reklamları beni çok bıktırdı. Aslında ilaç imajıyla satılmakta ve çok yoğun reklamları yapılan bazı bitkisel ilaçları pazarlamakta olanlar olası bir yan etkiye karşı bu ürün ilaç değildir. Gıda takviyesidir diyerek sorumluluktan kurtulmayı hedeflemektedirler. Bu kafa şişiren reklamlar yetmezmiş gibi şimdi de elektrik tasarruf cihazlarının reklamları başladı. Bu ürünün reklamını yapanlar belli ki nasıl olsa halkımızın elektrik hesapları yapabilecek bilgileri olamaz. Olanlar da bu reklamları izlemezler diye düşünüyor olabilir. Reklamı yaparken bir de ampermetre kullanıyorlar. Bir florisant lambasının tasarruf cihazı takılmadan önce 0,58 amper çektiğini, cihaz takıldıktan sonra ise 0,28 amper çektiğini söylüyor. Bunun neresini düzeltebilirim. Sıfır elli sekiz beş yüz seksen mili amper demektir. Sıfır elli sekiz amperle şehir voltajı olan iki yüz yirmiyi çarptığımızda o florisantın 127.6 vat sarf ettiğine dair bir değer çıkar. Oysa piyasada kullanılan ve çoğumuzun evinde bulunan florisantların 120 santim olanları kırk, atmış santim olanların bazıları yirmi bazıları da on sekiz vat harcarlar. Simit florisantların harcadığı elektrik otuz iki vattır. Cihaz takıldıktan sonra ölçtükleri 0.28 amper ölçtükleri simit florisant ise, o ölçüme göre 61.6 vattır. Görüldüğü gibi belirtilen değerlerin hiçbiri doğru değildir. Tamamen atmasyondur. Reklamı ilk duyduğumda olmaz böyle şey, bu bir aldatmacadır diye düşünmüştüm. Sonuçta ben elektrik ve elektronik teknisyeniyim. Yanılabilirim diye düşündüm ve konuyu iki elektrik mühendisiyle görüştüm. İkisi de benim gibi düşünüyorlardı. Sargılı cihazlarda kalkışı kolaylaştırıyor diyorlar. Eğer o cihazın içinde yüksek kapasiteli bir elektrolitik kondansatör varsa kalkışa yardımcı olabilir. O da voltajın düşük olduğu bölgeler için geçerlidir. Yıllar önce her gün elektrik kısıntısı yapıldığı zamanlarda üretim tüketimi karşılayamadığı için gerilim (voltaj) çok düşüyordu. O yıllarda her sayacın yanına güçlü bir elektrolitik kondansatörün takılmasını zorunlu olarak uygulanacaktı ama fazla bir yararı olmayacağı düşüncesiyle vazgeçilmişti.
Değerli okurlarım. Yanıltıcı reklamlara hiçbir şekilde değer vermeyiniz. Reklamı yapılan ürün ne olursa olsun konu ile ilgili bilgisi olanlara danışın ki aldatılmayasınız. Ne yazık ki insanlarımız bilgisi olanların verdiği bilgiye inanmaktansa kulaktan dolma yalan yanlış bilgilere daha çok itibar etmektedirler. İki yıl önce karşı komşum yeni heves olarak bahçesine biber patlıcan ve domates dikmişlerdi. Diktiklerini sık, sık suladıklarını görünce sulamayı kesmelerini, diplerini çapalamalarını, ürün vermeye başlayıncaya kadar hiç su vermemelerini önermiştim. Konuklarından biri bunları sık, sık suluyor musunuz diye sorduğunda ev sahibi hayır diyor ve neden olarak benim söylediklerimi gösteriyorlar. Konuk öyle şey olur mu? Benim komşum bahçesine her yaz sebze dikiyor ve çok sık suluyor diyor. Bunun üzerine sulama faslı yeniden başlıyor. Bol suyu gören bitkiler büyüdükçe büyüyor ama ürün hak getire. Yaz sezonu biterken komşum bana seni dinlemedim. Senin dediğin gibi azdılar ve hiç ürün vermediler dedi. Ben biberlerimden ve domateslerden bol, bol domates biber toplarken onlar adam boyuna ulaşmış olan bitkilerini seyretmekle yetindiler. Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 85 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.