Evlilik Programları

RTÜK bu konuya neden el atmaz bilemiyorum. Gerçi hangi olumsuzluğa el atıyor ki buna da el atsın. Nasıl ki İnternet birçok yuvanın yıkılmasına, bazı saf, cahil kızların baştan çıkarılmasına neden oluyorsa, kanımca bu programlarda da sonuç aynı olur. Doğru dürüst gelinlik dahi giyememiş biraz da cahil bir kadını düşünün. Kendi kanısına göre eline su dökemeyecek dul kadınlar bile para babası birini bu programlar sayesinde bulabiliyor. O halde kendisi de boşanmış olsa mutlaka bir para babası bulabilirdi. En azından uzun bir zamandan beri hırlaşmakta olduğu eşinden daha iyi birini bulabilirim diye düşünebilir. Belki bulabilir ama bulabildiği kişi ile aynı yastıkta kocayabilecek mi? O programlarda debdebe ile evlenip üç gün sonra boşananların kaç kişi olduğunu bilen var mı? Zaman, zaman evlilik programında evlenmiş olanları konuk ediyorlarsa da, üç beş gün sonra boşananların yanında, konuk edilenler devede kulak gibi kalıyor. Şu kadar çifti evlendirdik demek kolay. Bir iki çifti konuk etmek daha da kolay. Hadi onlarcasını çıkarsınlar bakalım çıkarabilecekler mi? Bu programları izleyenler ister kadın ister erkek olsun eşlerinden boşanarak yaşantılarına sakın yeni bir yön vermeye kalkışmasınlar. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olurlar.
Ne yazık ki bu programlarda Türk insanının adap ve törelerine uymayan çok kötü olumsuzluklar sergilenmektedir. Yabancı bir ülkede yaşayan bir kadın evleneceği erkeğe kendince çok önemli bir şart koşuyor. Diyor ki; ben çok yüksek ev kirası ödememek için boşandığım eşimle beraber yaşıyorum. İzleyici kadınlardan biri öfkeyle bağırıyor ve olur mu öyle şey diyor? Kadın olabildiğince pişkin, neden olmasın diyor? Onun mazotu bitmiş. İşin en garip tarafı ise o kadına talip olan erkek olsun diyor olması. Aranızda cinsellik yoksa neden olmasın diyebiliyor? Bir kadının kocasından boşandıktan sonra eşiyle halen beraberliğini sürdürüyor olmasını bizim toplumumuz ahlaksızlık olarak niteler. Kadın yurt dışında çalıştığı için kendisine birçok talip gelmişti. Armutta sap, üzümde çöp var bahanesiyle tümünü reddetmişti. Zira gelenlerin hiç biri kadının eski eşiyle birlikte yaşamayı kabul etmemişti. Aklıma işin içerisinde sapıklık olduğu geliyor ama ne kadar doğru olduğunu bilemem. Toplumda sapıklık o kadar çok ki inanılacak gibi değil. Zaman. Zaman toplu seks partilerine davet ediliyordum. Tümünü engelleyerek kurtuldum. Bu günlerde de daha çok yabancı ülkelerin kadınlarından arkadaşlık talepleri alıyorum. Tümünü hemen siliyorum. Üç günden beri bir bayandan devamlı mail alıyorum. En sonunda elli yıl önce neredeydin diye mailine yanıt verdim? Umarım bir daha aramaz. Siteme girişte kırk beş yıl önce bir münazarada çekilmiş olan fotoğrafım var. O fotoğrafı görenler kanımca beni o fotoğraftaki gibi sanıyorlar. İngilizce okuryazarlığım olmadığı için onlara o fotoğrafımın kırk beş yıl öncesine ait olduğunu nasıl anlatabilirim?
Bilgisayar mühendisi olan oğlum Özgür Nevres’in yenilediği sitemde numaratör uygulaması var. Bu sayede yazılarımın kaç defa okunduğunu görebiliyorum. İlginçtir. Sitemde en çok tıklanan torunum Can Nevres’in fotoğrafları. Torunum Can başlığı tıklandığında Can’ın fotoğrafları ile birlikte bu güne kadar almış olduğu takdir ve üstün başarı belgelerinin kopyası var. Kanımca bunun iki nedeni var. Birincisi almış olduğu takdirnameler ve başarı belgeleri. İkincisi ise onun tarihi değeri olan yerlerde çekmiş olduğum fotoğrafları olabilir. Bu gün Can ile telefonla görüştüğümüzde sitemiz henüz çok yeni olmasına rağmen binden fazla tıklandın. İnşallah benim rekorumu kırarsın dedim. Gelirken yeni takdirnameni getirmeyi unutma ki onu da diğerlerinin yanına koyayım dedim. Bu takdirnameleri ise başka çocuklara örnek olması için koyuyorum.
Can Nevres’e babası her zaman çok çalış. Kendine halanı örnek al, halan gibi ol demektedir. Boynuz kulağı geçer derler. Halası halen Amerikan üniversitelerinde araştırma görevlisi olarak çalışmakta olan Boğaziçi Üniversitesi mezunu Doktor Hediye Nevres’tir. Can üst üste aldığı takdirnamelerle inşallah halasını geçecektir. Tüm çocuklarımızın yolları açık olsun. Ki başarıdan başarıya koşabilsinler.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 2, toplamda 199 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.