Günaydın Sayın Bakanım

Günaydın Sayın Bakanım
Yıllardır televizyonlarda ne olduğu, neye yaradığı belirsiz biçok ürünün reklamı yapılmaktadır. Ürünlerin reklamını ağzından bal akan laf ebeleri yapmaktadır. Bakanlık SANAX adlı sözde sağlık ürününü defalarca toplatma kararı aldığı halde ürünün birçok TV kanalında pazarlanılması halen devam ediyor. Bakınız bal konusunda bakanlık nasıl bir açıklama yapıyor? Biz bal pazarlayanları denetliyoruz. Dükkânlarında sahte bal ile karşılaşmıyoruz. Ne yazık ki İnternet üzerinden ve telefon ile verilen siparişlerde alıcıya sahte bal gönderiliyor. Bu durumda akla şöyle bir soru geliyor. Devletin gücü bu sahtekârlara yetmiyor mu? Devlet isterse o sahtekârların sahte balları nereden sağladıklarını ve dahası bu sahte balların nerede üretildiğini ortaya çıkarır. Ağır yaptırımlarla imal edenlere de, pazarlayanlara da yaptıklarına pişman ettirir. Belli ki bu yapılmadığı için bu kişiler halkı kandırmayı rahatça ve korkusuzca sürdüre bilmektedir.
Çin’den çok ucuza sağladıkları, yaptığım incelemede elektrik tasarruf cihazı diye pazarlanan cihazların basit bir gürültü giderici cihazlar olduğunu tespit etmiştim. Bunu da fotoğrafıyla açıklamıştım. Radyo tamir işleri yaptığım yıllarda araba radyolarında motor elektrik sistemlerinin neden olduğu parazitleri en aza indirmek için bu cihaza benzer devreler yapardım. Bu cihazlarda o basit devre biraz genişletilerek satışa sundukları kutuyu biraz zengin göstermeye çalışılmış. Bu günkü radyolarda gelişen teknoloji sayesinde bu tür parazit önleyici cihazlara kesinlikle gerek yoktur. Bu nedenle elektrik tasarruf cihazı olarak alınan cihazların kullanıcıya parazit giderici olarak da yararı olamaz. Bu işe yaramaz cihazları pazarlayanlar hızlarını alamamışlar. Televizyonlarda yaptıkları reklamlarla yetinmeyip şimdi de kapı, kapı dolaşarak insanları kandırmaya çalışıyorlar. İyi eğitim almış bir elektrik teknisyeni olarak elektrikte tasarruf cihazları olamayacağını açık, açık söylüyorum. Değerli okurlarım bu reklamlara ve kapınıza kadar gelen pazarlamacılara sakın aldanmayın. Tekrar ediyorum. Elektrikte tasarruf cihazı olamaz. Yakın zamanda bakanlıktan yapılan bir açıklamada bu iddiam desteklenmektedir. Aslında bakanlığın bu açıklamasını çok daha önceden yapması gerekirdi. Üstelik bakanlığın bu tür işe yaramaz cihazların ithalatına izin vermemesi gerekir.
***
Komşu ülke Suriye’de kan gövdeyi götürüyor. Bu savaş karanlıkla aydınlığın savaşıdır. Tıpkı Afganistan’da olduğu gibi. Koskoca bir ülkede bu insanların neyi bölüşemediklerini anlama olası değil. Bu kanların bir mezhep uğruna dökülmesine değer mi? Dökülen kanlara mı yanarsın? İç savaş yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanların içine düştükleri sefalete mi yanarsın? Ya üç beş kuruş para toplamak için arabalar arasında adeta akrobasi yaparak para dilenmekte olan çocuklar için ne demeli? Üstelik o kadar küçükler ki. O minicik çocukların başlarına neler geleceğini düşünmek dahi istemiyorum. Suriye devlet başkanı Esad’ın tüm bu yaşananlar karşısında sağlıklı bir karar vermesi gerekir. Kanımca bu iç savaşı durdurmanın tek umarı Esad’ın devlet başkanlığından istifa etmesiydi. Olaylar ilk patladığında seçim kararı alıp devlet başkanlığına yeniden aday olmalıydı. Kazanırsa devam eder, kaybederse halkının seçimine saygı gösterip köşesine çekilirdi. Ne yazık ki atı alan Üsküdar’ı geçti. Bundan sonra yapabileceği tek şey istifa edip başka bir ülkeye yerleşmektir. İstese de istemese de onun için çok acı olan bu son mutlaka gerçekleşecektir. Bu nedenle kararını bir an önce verip akmakta olan kanı durdurmalıdır.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com
www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 46 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.