Haşim İşcan Efsanesi

Haşim İşcan Efsanesi
Sayın Başbakan ikide bir CHP yi Ergün Göknel olayı ile karalamaya çalışmaktadır. Eğer Nurettin Sözen onun yolsuzluk yaptığını öğrenir öğrenmez üstüne gitmeseydi ve onu on iki buçuk yıla mahkûm ettirmeseydi Sayın Başbakan haklı olabilirdi. Ergün Göknel iç ettiği on milyon liranın bedelini yaklaşık altı yıl cezaevinde yatarak ödedi. Ya Deniz Feneri ve TOKİ yolsuzlukları için ne yapıldı? Ki bu yolsuzlukların yanında Ergün Göknel’inki solda sıfır kalır. Gelelim CHP bu güne kadar ne yaptı sorusuna? Bin dokuz yüz yirmi üçten başlarsak sayfalara sığmaz. En iyisi yakın sayılacak bir zamanın anlı şanlı CHP lisi Haşim İşcan’ın yaptıklarına bir göz atalım.
Haşim İşcan kaymakamlık yaptığı ilçelerde ve illerde mucizeler yaratmıştır. Valilik yaptığı Antalya’da, Erzurum’da ve Samsun’da yaptığı hizmetler nedeniyle adı caddelere ve kültür merkezlerine verildi. 1963 seçimlerinde CHP nin İstanbul Belediye Başkanlığına aday oldu ama kazanamadı. Seçimden galip çıkan Adalet Partisinin adayının adaylığı usulsüzlük yüzünden iptal edilince Görev Haşim İşcan’a verildi. 1963 seçimi belki de dünyada bir ilkti. Zira CHP nin belediye meclis üyelerinin de seçim listesinin zamanında verilmemiş olması yüzünden adaylıkları iptal edilmişti. Haşim İşcan Adalet Partili meclis üyelerinin karşısında tek başına kalmıştı. Bu yüzden başkanlığında çok zor günler yaşamıştı ama o her türlü zorlukları mahkeme kararlarıyla etkisiz kalmalarını sağlamıştı. Tüm bu zorluklara rağmen halkla iç içe görev yapmış, İstanbul’a mührünü vurmuş, geniş görüşlülük sahibi ve çalışkan bir belediye başkanıydı.
İstanbul’da sürdürülen İşcan geçitlerinin açılmasını, yolların genişletilmesini, birçok yapının restore edilmesini sağladı. İstanbul’da bir milyon beş yüz metre asfalt yol yaptı. Öncelikle Şehremini ve Çarşıkapı yer altı geçitlerini bitirdi. Çarşıkapı yer altı geçidi yayalara geçiş kazandırdığı gibi trafiğin hızlı akışını sağladı. Geçitte on dükkân yer aldı.
2 Nisan 1964 te Karaköy yer altı çarşısının inşaatını başlattı. Geçit atmış üç kolon üstüne oturtuldu ve içinde yirmi üç dükkân yer aldı. Bu büyük eser üç milyon beş yüz bin liraya mal oldu. Ardından 30 Nisan 1964’te yonca yaprağı biçiminde Unkapanı Geçidi’nin temeli atıldı. Balçıklı bir zemin üzerine oturtuluşu nedeniyle bu alana 198 adet fore kazık çakıldı (Atatürk Bulvarı). Bu semte ayrıca bir meydan kazandırdı. İnşaat 1965 sonunda tamamlandı. 3,300,000 TL’ye mal oldu. Son olarak Saraçhanebaşı Geçidi’ni yaptırdı. Geçidin inşasına 2 Eylül 1964’te başlandı. 11,500 m²’lik bir sahayı kaplayan bu alanın 6,000 m²’lik kısmı geçide ayrıldı. Geçitte iki kat üzerine 44 dükkân açıldı. Kadıköy’de yirmi dört dükkân yaptırdı. Galata kulesini restore ettirerek turizme kazandırdı. Taksim Gezi Parkını düzenledi. Burada yirmi iki dükkân, bir kafeterya, bir sanat galerisi ve bir de büyük bir gazino yaptırdı. İstanbul’a sekiz çocuk bahçesi kazandırdı. Var olan parkları yeniden düzenledi. Florya’da mevcut turistik tesislere ve motellere 12 lojmanlı bir motel ilave etti. Güneş Plajı tamamlandı. Bebek parkındaki Belediye Gazinosu yeniden yapıldı; park düzenlendi
Haşim İşcan geçirdiği beyin kanaması sonucu girdiği komadan kurtarılamayarak 11 Mart 1968 de yaşama veda etti. Yetmiş yıllık ömrüne sığdırdığı sayısız eserler sayesinde onun adı hep gönlümüzde yaşayacaktır. Onu hep hayırla yâd edeceğiz.
Bu satırlar CHP bu güne kadar ne yaptı diyenlerin kulaklarına küpe olsun.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com www.ozcannevres.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 86 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.