Katil Magandalar

Bir maganda sürücü Silivri’de iki genç kızın ölümüne neden oldu. Televizyonda izlediğim habere göre maganda o denli hızlı gidiyormuş ki, iki gencecik kızı yüz metre ileriye fırlatmış. Kızlar gık bile diyemeden can vermişler. Bu yolun kameralarla sürekli denetlenmesi gerektiğini defalarca yazmıştım. Yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu bu elim olay, (kaza diyemiyorum) açıkça göstermiş oldu. Keşke haklı çıkmasaydım da o iki genç kız hayatta olsaydı. Ne yazık ki keşkeler ile giden geri gelmiyor.
Bir gün Gökkuşağı’ndan çıktığımda yol boştu. Birden arkamda bir TIR belirdi. Selektör yaparak havalı korna çalarak önünden kaçmamı ihtar ediyordu. Uzaklarda görmüş olduğum bu TIR kaç kilometre hızla gidiyordu ki birden ensemde bitiverdi. Plakasını aldım. Aynı gün bir dolandırıcı eşimin telefonuna ulaşmıştı. Ben emniyet Genel Müdürlüğünden Baş komiser Ziya’yım. Sizin kredi kartınıza Siverek’te biri ulaşmış ve sizin faturalarınıza çok büyük bir yükleme yapmışlar deyince eşim ben kredi kartı ile ilgilenmiyorum. Eşim ilgileniyor dediğinde eşinin telefon numarasını ver diyor. Eşim numarasını vermeye gerek yok diyor ve telefonunu bana veriyor. Telefondaki dolandırıcı bey efendi bana kendi numaranızı verir misiniz dedi. Telefon numaramı verdim. Hemen aradı. Eşime söylediklerinin aynısını bana söyleyince ulan ahlaksız dolandırıcı dolandıracak adam bulamadın da beni mi dolandıracaksın dedim. Hemen telefonunu kapattı. Telefonuma çıkan numarayı bir kâğıda yazıp Emniyet Müdürlüğüne gittim. Görevli memura telefon numarasın ve TIR’ın plaka bilgisini verdim. Görevliden başka bir polis daha vardı. Ne yani dedi. Elimize bir kırbaç alıp yol boyunca sürücü mü kollayacağız dedi. Elinize kırbaç alıp yol boyu gezmenize gerek yok. Tekirdağ’ı örnek alsınlar. Yol boyuna koyacakları kameralarla darphane gibi para keserler dedim. Onda haklısın ama kim yapacak dedi. Ben de onu Karayolları ve belediyeler düşünsün dedim. Yapabileceğim başka bir şey yoktu. Maalesef o günden bu yana şehir içi trafiğe güvenlik getirecek olan kamera sisteminden hiçbir haber çıkmadı. O günden bu yana şehir içi E5 yolu kameralarla kontrol edilmiş olsaydı büyük bir olasılıkla o feci kaza olmayacaktı ve o iki genç kız bu gün belki de hayatta olacaktı.
Sorun yalnızca Silivri’nin içinden geçen karayolu mu? Daha bayram günlerine girmeden kaza haberleri gelmeye başladı. Yine onlarca insanımızı trafik magandalarına kurban verdik. Yüzlerce insanımız yaralandı. Milyonlarca liralık ulusal servetimizden de olduk. Morglar ölülerle, hastanelerimiz yaralılarla doldu. Aşırı hız yüzünden bu kazalara neden olanlara sormak gerekir. Gideceğin yere bir iki saat ya da beş on dakika geç gitseydin ne olurdu? Ne kaybederdin? Ne yazık ki bu magandalara bunu soramıyoruz, soramıyorlar. Bir kazada yüzde yetmişin üzerinde sorumlu olanların ehliyetlerine mutlaka el konulmalıdır. Yüzde yüz kusurlu olanlara ise bir daha ehliyet verilmemelidir. Eğer böyle bir karar alınabilirse Emniyet Genel Müdürlüğü bayram öncesinde cep telefonlarından aşırı hız yapmayın diye nasıl uyardıysa, aynı şekilde alınan kararı sürücülere bildirmelidir. Ki hiç biri haberim yoktu diyemesin.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 66 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.