Kaza mı Cinayet mi

Kaza mı Cinayet mi
Haftanın altı günü Kumluktaki evimden Parkköy’deki Mektebim Okulu Fen lisesine torunum Can Nevres’i götürüp getiriyorum. Sabah ve akşam gidiş gelişlerinde genelde trafik yoğun oluyor. O yolda azami hız doksan kilometre olmasına rağmen birçok sürücü için o hız çok düşük kalıyor. Doksan kilometreye yakın bir hızla giderken dahi birçok araba, bunlara kamyon ve otobüslerde dahil, adeta yanımdan rüzgar gibi geçip gidiyorlar. Kimileri de iki yüz metre mesafeden selektör yaparak yolu aç uyarısı yapıyor. Yolun nesini açacağım? Zaten hız sınırının sınırında gidiyorum. Kamyonu sollamışım. Kamyonu geçmeden sağa kaçma şansım hiç yok. Yirmilik maganda belli ki çok kızmış. İlk makası bana attıktan sonra diğer arabalara makas ata ata yola devam etti. İstanbul’a bir şey yetiştirecek galiba diye düşündüm. Tam bu sırada sağımızdaki yan yola geçerek iyice hızını kesti. Maganda belli ki egosunu tatmin ediyordu. O makasları atarken bir kazaya neden olabileceğini kendisine vereceği zarardan daha fazlasını başkalarına vereceğini aklına getiriyor mu? Getirmiş olsa o şekilde araba kullanır mı? İki gün önce aşırı hız yapan bir trafik magandası direksiyon hakimiyetini kaybedip bir kişinin ölümüne üç kişinin de yaralanmasına neden olmadı mı? Hem de bir okul önünde.
Geçmişte sanayi sitesine giriş ve çıkışlarda sık sık kazalar oluyordu. Belediye kazaları önlemek için oraya muhteşem bir kavşak yaptı. Bundan böyle orada kaza olması için sürücünün ya aşırı sarhoş olması ya da beyinsiz biri olması gerekir. Yapılan kavşak kazaları önleyeceği gibi yola şahane bir güzellik de katmış oluyor. Sanayi sitesinde girişte yaşanan sıkıntının benzeri Mektebim okuluna giden yan yolda yaşıyoruz. Kural tanımazlar o daracık yan yola ters yönden girdiklerinde kendi araçlarını ve kendi canlarını güvence altına almak için soldan gitmekteler. Bu durumda Mektebim okuluna gitmekte olanlar E 5 e çıkmak zorunda kalarak can ve mal güvenliklerini tehlikeye atıyorlar. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için yan yol gidiş gelişe olanak verecek şekilde genişletilmeli, ya da ters yön olarak o yolu kullananlar engellenmelidir.
Mektebim okulunun bir de oto park sorunu var. Geçmişte arabalarımızı kiralık deponun önündeki boşluğa park ediyorduk. Perk ettiğimiz yer deponun sahibine aitmiş. Depo sahibi buraya arabaların park etmelerini yasakladı. Bu yerin karşısındaki yeşil alan otlarla kaplıydı. Otların arasında arabalara zarar verecek taşlar vardı. Bu durumu belediyeye bildirerek o alanın temizlenmesini rica etmiştim. Belediyemiz o alanın otlarını ve taşlarını temizletti ama park sorununda yeni bir sorun ile karşılaştık. Yağmurlu havalarda bu alan bataklığa dönüşüyor. O nedenle de o alanın büyük bölümü park yeri olarak kullanılamıyor. Önümüzde karlı havalar var. Bu günlerde dahi park sorunu yüzünden keşmekeşlik yaşanıyor. Bu keşmekeş içinde arabalar birbirine çarpa bilirler. İlk siftahı benim arabamda yaptılar. Daha kötüsü çocuklara da çarpa bilirler. Karlı havalarda ve don olaylarının yaşandığı günlerde okul çıkış saatlerinde park sorunu çok daha tehlikeli olacaktır. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için bataklığa dönüşen alana malzeme dökülüp alanın park edilecek bir yer olarak düzenlenmesi gerekir. Belediyemiz çocuklarımızın selameti için mutlaka bu düzenlenmeyi yapacaktır.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 63 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.