Kötü Kader

Kötü Kader
Talihsizlikler bir insanın veya bir ailenin yakasına yapıştığında ne yazık ki kurtulmak mümkün olmuyor. Ortaokulda sınıf arkadaşım Alşan Yüzbaşı’nın ağabeyinin ve yengesinin trafik kazasında yitirildiğini duyduğumuzda kahrolmuştuk. Yine de küçük de olsa küçük kızlarının kazadan sağ kurtulması tesellimiz olmuştu. Dün gazetelerde genç ve güzel bir kızın motor sıklet kazasında ölümüyle ilgili bir haber vardı. Kızın adını ve soyadını okuduğumda tek kelimeyle yıkıldım. Zira ölen kız ortaokul arkadaşım Alşan Yüzbaşı’nın yeğeniydi. Yani kazada ölen ağabeyi Altan Yüzbaşı’nın kızıydı. Bir aile nasıl bu kadar talihsiz olabilirdi? Ölümlü kazanın üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçmiş olduğu halde bırakınız aileyi, dostların bile yüreklerine düşen ateş sönmemişti. Aile bu acıya nasıl katlanabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Zira dayanılacak bir acı değil bu. Kederli ailesine baş sağlığı, geride kalanlara bir daha böyle acılarla karşılaşmayacakları sağlıklı bir ömür dilerim.
***
Yine kahreden bir şofben faciası. Yine nahak yere yitirilen dört gencecik can. Bu ve buna benzer facialardan ne zaman ders alacağız? Bu gibi facialarla bir daha karşılaşmamak için alınacak olan önlem çok basit ama nedense göz ardı ediliyor. Her gazla çalışan ısıtıcıların yanı başına asılacak bir gaz kaçağı alarm cihazı bu faciaların bir daha yaşanmamsını sağlayacak ucuz cihazlardır. Soba ile ısıtılan evlerde de sobanın bulunduğu odaya takılması soba zehirlenmeleri facialarını da önlemekte oldukça etkilidirler. Yeter ki sobalı odalarda sigara içilip gaz alarm cihazının ötmesine neden olmasınlar. Gaz kaçağı cihazları duman da gaz olduğu için sobalı odalarda da güvenlik sağlar. Gaz kaçağı olduğunda çok tiz ses çıkararak uykusu çok ağır olanları dahi mutlaka uyandırırlar. Şofben ölümlerinde aklımın ermediği bir durum var. Çok uzun yıllar banyolarımda şofben kullanmıştım. Son satın aldığım şofbeni satan bayi ürününü şu sözleriyle tanıtmıştı. Bu şofbeni banyona taktırdığında intihar etmek için kullanamazsın. Zira çift emniyetlidir. Ne bacanın çekmiyor olması, ne de her hangi bir gaz kaçağı olması can güvenliğine bir zarar vermez. Zira çift emniyetlidir. Baca çekmediğinde ve gaz kaçağı olduğunda derhal gazı keser demişti. Nitekim Silivri’de kiraladığım villanın bacası iyi çekmediğinden şofbeni kullanamamıştım. Banyo suyunu kendi imalatım olan bir elektrikli ısıtıcıyla ısıtmıştım. Benim kullandığım şofbenler baca çekmediğinde çalışmıyorsa, ölümlere neden olan şofbenler nasıl oluyor da çalışarak ölümlere neden oluyorlar? Gaz kaçağında veya baca çekmediğinde gazı kesen sensorlar bozulduğu için mi? Bu durumda şofbenlerin çift emniyetli olmalarına da güvenmemek gerekir. En güvenli olan banyolara takılacak olan alarm cihazlarıdırlar. İnşallah yetkililer bu faciaların bir daha yaşanmaması için evlere gaz kaçağı alarm cihazlarının takılmasını zorunlu hale getirirler.
***
Değerli arkadaşımız Mehmet Mert’in sahibi olduğu Haberdar gazetesinin bürosu hırsızlar tarafından soyulmuş. Bu soygun kesinlikle bir organize hırsızlık çetesinin işi. Zira bürodan dört bilgisayar kasası ile monitörleri ve yüz altı ekran likit televizyonunu paketleyip götürmüşler. Böyle bir hırsızlığı bir veya iki kişi başaramaz. Mutlaka hırsızların sayısı iki kişiden fazlaydı. Neyse ki çalınanların yerine yenileri tekrar konulur. Hırsızlık sırasında can güvenliği de tehlikeye düşebilirdi. Evimin bodrumu benim çalışma odamdır. Orada hayatımı kolaylaştıran her türlü aletim vardır. Bir sabah bodruma indiğimde kapısı ardına kadar açıktı. Bir oto tamirhanesi açacak kadar yıldız ve açıkağız anahtarlarım ile Aydın marka elektrikli kaynak makinesi, taşlama cihazı ve daha saymaya gerek görmediğim bir sürü aletim çalınmıştı. Kapıyı kırarken çıkardıkları gürültüyü duyup da aşağı inmediğime şükrettim. Zira mal canın yongasıdır. O nedenle hırsızlarla dalaşa bilirdim. Dalaşmanın sonucu ne olursa olsun kaybeden ben olurdum.
Mehmet Mert arkadaşımıza geçmiş olsun. İnşallah bir daha hırsızlara kurban olmaz.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 53 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.