Lanetli Sokak

Bu sokağa bu adı ben koydum. Zira bu sokak hizmet konu olduğunda belediye tarafından unutulmuş olan bir sokak. Bu sokağın adı şehir planında Burak Sokak ama sokağın dört köşesinde de adı sanı yok. Oturduğum villayı satın aldığımda sokağımızdan doğalgaz geçmediğini öğrendim. Neyse ki Yavuz Kaynarca dostumuzun yardımıyla sokağımıza ivedilikle doğalgaz borusu döşendi ve bu sayede evimize doğalgaz bağlatabildik.

Eğer bu sokağa bir kargo veya mektup gönderilmişse vay o kuryenin veya PTT memurunun haline. Nedeni ise adı sanı olmayan bir sokağı bulmak kolay mı? Neyse ki ben evimden artan bir laminat parçasına plastik boya ile yazdığım Burak Sokak yazısını sokağın başındaki arsanın tel direğine asarak bu sorunu çözmüş oldum.

Bu sokak lanetli bir sokak ki bu sokağa çöpçü ancak seçimden seçime uğrar. Kalan zamanda ben temizlersem temizlenir. Geçen yıla kadar kaldırımı ve su akarını kaplayan otları hep ben temizledim. Bu yıl belediye başkan yardımcısı Sayın Elif Hanımın duyarlılığı sayesinde otlar belediye ekipleri tarafından temizlendi. İyi de ben sokağı her ot kapladığında defalarca belediyeye telefon açmak zorunda mıyım? Bu otları temizlemek belediyenin görevi değil mi? Eğer o otlar temizlenmez ise, şiddetli yağan bir yağmurda evlere sel suları girmez mi? Elbet de girer. Daha önceki yıllarda olduğu gibi. Gerçi benim evim yüksek olduğu için sel sularından kesinlikle etkilenmez. Olan yalnızca bodrumuma olur. Zira sahibi olduğum tüm takımlarım bodrumumda bulunmaktadır.

Bitişik komşum Hollanda’da yaşadığı için villası oldukça bakımsızdır. Bu yıl komşum geldiğinde Nazilli’ye telefon açarak evinin durumunu anlattım. Zira bir ara eve ne olduğu belirsiz insanlar girip çıkmaya başlamıştı. Telefonum üzerine gelip evinin içini, dışını iyice temizledi. Otuz çuval kadar taş ve inşaat artığı topladılar ve kaldırımın üzerine koydular. Daha sonra belediyeye gidip çöplerin kaldırılması için atmış iki lira yatırdılar. Yatırdılar ama çöpler üç aydan beri aynı yerde duruyor. Konuyu belediyeye ilettim ve bu çöplerle ne zaman vedalaşacağız diye sordum. Belediyeden görevliler gelmişler ve çöp çuvallarının fotoğraflarını çekip gitmişler. Gidiş o gidiş. O günden bu yana ne gelen var ne de giden. Tek umarımız başkan yardımcısı Elif Hanım olduğu için kendisini arayıp durumu bildirdim. Çöpleri kaldıracak olan kamyon geldi ve paranın yatırıldığına dair makbuz olmadığı için çöpleri almadan gitti. Elif Hanımı bir daha aradım ama toplantıda olduğu için ulaşamadım. Kendisine iletilmesi için bir not yazdırdım. Bu bayramda biz o çöplere tavaf mı edeceğiz dedim? Dedim ama çöpler yine yerli yerinde duruyor. Dahası dökülen ağaç yaprakları yüzünden sokağın iğrenç bir görüntüsü var. Belli ki bu görüntü iyi havaların sonuna kadar devam edecek. O yaprak yığınları artık esecek olan şiddetli bir rüzgârın veya yağmurun himmetiyle temizlenecek.

Bana sen gazetecisin. Çek bu pisliklerin fotoğrafını, gönder gazetene diyorlar. CHP ye oy verdiğim için elim varmıyor. Ama bu olumsuzluk devam ederse gerekeni yapmak zorunda kalacağım.

Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 72 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.