Merdi Kıpti

Merdi Kıpti
Kıpti mertliğini överken hırsızlığını açığa çıkarırmış. Suriye’nin lideri Beşar Esad’ın durumu da aynı. Bakınız elindeki kimyasal silahlar için ne diyor? Kimyasal silahları imha etmek için bana bir yıl zaman ve bir milyar da dolar gerekiyor diyor. Birincisi kitle imha silahı olan bu kimyasal silahlar yasak olduğu halde niye onları satın aldın? İkincisi o silahları satın alırken satın alacak paran vardı da, imhası gerektiğinde mi paran yok? Siyaset aslında çok ciddi bir iştir ama ne yazık ki birçok siyasetçi tarafından iyice sulandırılmış. Beşar Esad bu bir yıllık zamanı ve bir milyar doları isterken kendisini ele vermiş olmuyor mu? Beşar Esad’ın ordusuna kimyasal silah kullandırdığı haberleri yayıldığında inanmamıştım. Zira Esad’a bağlı güçler o sırada zafere doğru ilerliyorlardı. Üstelik kendi ülkesinde kimyasal silah kullandıran bir devlet başkanı en büyük kötülüğü kendi insanlarına yapmış olmaz mı? Neyse ki kimyasal silahları kimlerin kullandığı kısmen de olsa öğrenildi ve bu vahşetin muhalifler tarafından uygulandığı ortaya çıktı.
Günümüzdeki savaşlar geçmişteki savaşlara hiç benzemez. Günümüzde süngü tak hücum diye bir emir verilemez. Verilse de uygulanamaz. Zira günümüzün savaşlarında güç süngüde değil, teknolojik silahlardadır. Üstün savaş teknolojisini kullanan savaşı kazanır. İsrail ile Arap ülkelerinin, Irak ile Amerika’nın arasında gerçekleşmiş olan savaşlardaki gibi. Tüm Arap ülkeleri minicik İsrail’e saldırdıklarında beş gün içerisinde çok ağır bir yenilgiye uğramışlardı. Gerçi o savaşta Amerika İsrail’e teknik ve lojistik destekler sağlamıştı. O savaşta en büyük kayıp Mısır ile Suriye’nindi. Mısır Sina yarım adasını, Suriye ise stratejik öneme sahip Golan tepelerini kaybetmişti. Amerika’ya meydan okuyan ve çok ileri teknolojilere sahip olduğunu iddia eden Irak daha ilk günde savaşı kaybetmişti. Amerika Irak’a saldırmadan önce frekans bozucu cihazları devreye sokmuş ve Irak ordusunun iletişimini tamamen bozmuştu. İlk günde Irak ordusu çölde ne yapacağını, ne tarafa gideceğini bilmeden dolanıp durmuştu.
Sayın Başbakanımız Suriye ile savaşmaya çok hevesli. Böyle bir savaş çıkarsa bu savaşın galibi olur mu bilemeyiz? Irak İran ile yedi yıl savaşmıştı. İki tarafta zaman, zaman birbirlerine geçici üstünlükler sağlamışlardı. Yedi yıl dökülen kanlardan sonra iki ülke eski sınırlarına dönerek barışmak zorunda kalmışlardı. Türkiye ile Suriye savaşacak olursa nice gencin kanı akıtıldıktan sonra Türkiye’nin toprak kazancı olacak mı? Olamaz zira dünya buna izin vermez. Eğer Türkiye Suriye ile savaşa girecek olursa toprak kazanmak gibi bir iddiası olmayacak. Bu savaş yalnızca mezhep çatışmalarına taraf olmak için yapılacak. Daha doğrusu karanlık ile aydınlık arasındaki halen sürmekte olan savaşta karanlığın kazanmasına destek olmak için karanlıktan yana taraf olmak için katılmış olacağız. Üstelik Rusya’nın büyük desteğine sahip olan Suriye ordusunun elinde ne tür gizli silahlar olduğunu bilmeden gireceğimiz bir savaş olacak bu. Amerika’nın İsrail’e vermiş olduğu nükleer silahlar gibi silahları Rusya’da Suriye’ye vermiş olabilir mi? Eğer verdiyse Türkiye çok büyük bir belayı başına sardırmak istiyor demektir. Esad’ın Türkiye’ye meydan okumasının nedeni bu tür silahlara sahip olması olabilir mi?
Suriye’nin bir yıldan beri İslami örgütlerin karşısında kesin bir üstünlük sağlayamamış olması nedeniyle askeri alanda güçsüz olduğu zannedilmemelidir. Zira düzenli orduların gerillalar karşısında net bir başarı elde etmesi çok zordur. Zira gerillaların ne zaman ne yapacakları ve ne zaman nereden vuracakları kesin olarak bilinmez. Gerillaların taktikleri vur kaçtır. Bu nedenle otuz yıldan beri PKK ile savaşımız sürmüyor mu? Gerçi iki bin yılından önce PKK tamamen etkisiz hale getirilmişti ama AKP iktidarı zamanında PKK yeniden palazlanarak saldırıya geçmişti. Görünen o ki Kürt açılımı da bu yıllardan beri kanayan yaraya merhem olmayacak. PKK nın kafası hak ettiği şekilde ezilmedikçe bu anlamsız savaş bitmeyecek. Kim bilir daha kaç yıl analar ağlayacaklar. Zira PKK bu açılım sayesinde süreci çok iyi kullandı ve savaşa devam etmek için tüm hazırlıklarını tamamladı. Tamamladıkları için de Türk ordusuna meydan okuma cesaretini bulabiliyorlar. Şunu akıllarından çıkarmasınlar. PKK yı bitirmeye kararlı bir hükümet bu kararını uyguladığında PKK Türk ordusunun karşısında dayanamaz ve kesin bir yenilgiye uğrar.
Savaşsız doksan bir yıllık bir zaman geçirdik. Buna rağmen halen yeterli bir kalkınmaya, zenginliğe kavuşamadık. Şu an suyumuz kesik. Bunca uzun zamana rağmen halen en önemli sorunlarımızı çözemedik ve kalkınamadık. Su ve elektrik olmazsa olmazımızdır. Buna rağmen çok sık kesilmesinin önüne geçilemiyor. Hem de savaşsız geçen onca yıla rağmen. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ı sevgiyle!!!!, Saygıyla!!!! anıyor kendisini su kesmelerdeki başarısından dolayı kutluyoruz.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 2, toplamda 156 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.