Sağduyu Hakim Oldu

Sağduyu Hakim Oldu
Boğluca deresinin üzerindeki beş gözlü tarihi köprü geçmişte dere kenarında daha çok arsa elde etmek için üç gözü kapatılarak iki gözü kullanıma açık bırakılmıştı. Mimar Sinan’ın eseri olan tüm köprüler çok ince hesapların ürünüdür. Yaklaşık altı yüz yıldan beri sapa sağlam ayakta kalmalarının nedeni de bu ince hesaplardır. Diğer Mimar Sinan eseri köprüler sapa sağlam ayaktayken Boğluca deresinin üzerindeki köprünün yıkılacak duruma gelmesinin nedeni nedir? Üç gözün kapatılmış olması gerekli olan sarsıntıyı engellemiş olması olamaz mı? Bence tek neden o üç gözün kapatılmış olmasıdır.
Yaklaşık on yıl önce köprünün kemerinde oluşan taş kaymalarının fotoğraflarını çekerek Manşet gazetesine haber yapmıştım. Zira o taşların kaymış olması her an köprünün çökmesine, yıkılmasına neden olabilirdi. Üç yıl önce de bir gazete muhabirine haber arıyorsunuz ama haber değeri yüksek olan bazı oluşumları göremiyorsun. Git de Boğluca deresi üzerindeki köprünün fotoğraflarını çekip haber yap dedim. Dediğimi yaptı. Muhabirliğini yaptığı gazetede haber olarak yayınlandı. Bu uyarıya da kulak veren olmadı. İki gün önce köprünün önü bariyerlerle kapatılmış ve koca bir afiş asılmıştı. Afişte köprü yıkılma tehlikesi gösterdiğinden Kara Yolları Müdürlüğünce kapatılmıştır. Hele şükür. Bu konuda sağ duyu hakim olmuş ve bir faciaya neden olmadan köprü trafiğe kapatılmıştır.
Köprü trafiğe kapatılınca Silivri merkezinde trafikte keşmekeşlik yaşanmaktadır. Köprünün kuzeyindeki binaların tamamı yıkılmış olduğundan o tarihi köprünün yanına ordumuzun seferi durumlarda kullandığı köprülerden biri kurularak trafikteki karışıklık kolayca ortadan kaldırıla bilir. Bir köprünün inşaatı aylarca sürdüğüne göre bu önerim yabana atılmamalıdır. Hazır bu öneriyi yapmışken bir öneride daha bulunayım. Merkezdeki iki cadde zaman, zaman trafiğin yükünü taşıyamamaktadır. Bu nedenle falezlerin altına kadar uzatılmış olan yol Parkköy’e kadar uzatılarak karayoluna bağlanması sağlana bilir. Böylece şehir merkezindeki yoğunluğun bir kısmı o açılacak olan yola kaydırılmış olur.
Her gün Mektebim Okuluna öğrenci taşımakta olan onlarca servis arabaları ile özel arabalar her gün kazalara neden olabilecek olumsuzluklarla karşılaşmaktadırlar. Silivri’ye gidiş yönünde karayolunun sağ tarafında onlarca iş yeri bulunmaktadır. Bu iş yerlerinden kalkan araçlar karayolunun sağındaki boşluğu yol olarak kullanarak ters yönde gitmektedirler. Ters yönde gittikleri için de Mektebim Okuluna gitmekte olan arabalarla tehlikeli bir şekilde karşılaşmaktadırlar. O boşluğun yan yol olarak kullanılmak üzere genişletilmesi oldukça gereklidir. Bir kazaya neden olmadan o yolun ivedilikle yapılması gereklidir. Üstelik okula gitmekte olan arabalar oldukça bozuk olan o yan yolu kullanmak zorundadırlar. Bozuk olan bölümün onarılmasını o sırada karayolunda çalışmakta olan ekip şefine söylediğimde karayoluna çıkıversinler. Orası benim sorumluluğumda değil dedi. Oysa o sırada o yolun devamı olan bölümünde çalışma yapıyorlardı. Ne yazık ki ona karayoluna çıkmanın ne kadar tehlikeli olduğunu anlatamadım. O noktadan karayoluna çıkmaya kalkışmak intihar ile eş değerdir. İnşallah karayolları yetkilileri bu tehlikenin kısa zamanda farkına vararak gerekli çalışmayı yaparlar.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 54 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.