Sigarayı Bırakamamak

Sigarayı Bırakamamak
Ah şu sigarayı bir bıraka bilsem sözü en illet olduğum sözlerin başında gelir. Bir insan sağlığı için çok zararlı olduğunu bildiği sigarayı niye bırakamaz? Gayet basit. Kafasında bitiremediği için bırakamaz. Öncelikle şunu belirteyim. Sigara tiryakiliği denilen illetle otuz beş yaşındayken tanıştım. Profilo Holding de Muğla bölge şefi olduğum zamanda, en çok aldığım hediyelerin başında Amerikan sigaraları ile bal ve narenciye ürünleri gelirdi. Aldığım sigaraların tamamını müşterilerime ikram ederdim. Çok yararlı bir şeymiş gibi. Sigara bolluğu beni de içici yapmıştı. Gerçi bir ay içersem üç beş ay içmezdim.
Profilo’dan istifa edip doğup büyüdüğüm Menemen’e yerleştiğimde uzun süre sigara içmedim. Ta ki Halkçı Parti ilçe başkanı olduğum zamana kadar. Yak başkan bir sigara diyenlerin uzattıkları sigara paketlerine daha fazla dayanamadım ve perhizi bozarak tekrar içmeye başladım. Hem de ne içiş. Günde iki paket sigara yetmez olmuştu. Bu sigara illetinden kurtulmak için denemediğim kalmamıştı. Filtreli sigaraların cazibesinden kurtulmak için en ucuz sigaralardan bir süre kullandım. Zararından başka bir şey görmedim. Sonunda sigarayı bırakmaya karar verdim ve bıraktım da. Yaklaşık sigarasız yaşamım iki yıl sürdü. Akrabam Ali Sakallı’nın belediye başkan adaylığını desteklemek için seçim bürosundan ayrılmaz olmuştum. Birinin yak diye uzattığı Amerikan sigarasını yakıp içmeye başladığımda arkadaşlarımdan biri yapma başkan, içme şu zıkkımı demişti ama dinlemedim. Oda nesi? Sigara içme isteği delirtecekti beni. Hemen bakkala gidip bir paket sigara ve bir de çakmak aldım. O günden sonra yıllarca sigara içmeden duramaz oldum. Öğlen saatine kadar sigarayı ağzıma koymamama rağmen gün sonuna kadar iki paket sigara yetmiyordu. Dudak tiryakisi olduğum için biri bitmeden diğerini yakıyordum. Eşimin içme şu sigarayı diye sızlanmasına bile aldırmıyordum. Gece yatağa girdiğimde göğsümde oluşan hırıltılar iyice rahatsız etmeye başlamıştı. Sigarayı bıraka bilmem için önerilen sözde ilaçların hiç biri etkili olmamıştı. Sonunda sigarayı bırakmanın tek yolunun kafamda bitirmek olduğuna karar verdim. Önce henüz yeni almış olduğum sigara paketini parçalayıp çöp kutusuna attım. Evimin içinde bana sigarayı çağrıştıracak ne kadar kül tablası ve çakmak varsa hepsini ortalıktan kaldırdım. İlk birkaç gün çok zorlandım ama aradan bir hafta geçtikten sonra sigarayı aramaz oldum. Demek ki sigaradan kurtulmak için önce kafada bitirilmesi gerekiyor. Sigarayı azaltmak, bırakmak için umar değildir. Şu an bir sigara yakıp dumanını tüttürecek olsam, kanımca sigara içmeye yeniden başlarım. Bu nedenle sigara içmeyi bırakmak isteyenlere önerim, bırakmaya karar verdikten sonra sigarayı bırakınız yakıp birkaç nefes çekmeyi, dudağınıza bile değdirmeyin. Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde size çağrışım yapacak olan tüm nesneleri yok edin. Nikotin bantlarından, televizyonlarda reklamı yapılan sigarayı bıraktıran sözde ilaçlardan medet ummayın. Sigarayı bırakmanın tek umarı kafanızda bitirmektir. Sağlıklı bir yaşam için sigaradan mutlaka vazgeçilmelidir.
Evim üç katlı. Bodrumu da sayarsak dört katlı. Eskiden merdivenlerden çıkarken çok zorlanıyordum. Üç yıl oldu sigarayı bırakalı. İlerlemiş yaşıma rağmen her kata zorlanmadan çıkıp inebiliyorum. Bu bile sigaranın insan sağlığına ne denli zararlı olduğunu göstermeye yeter. Otuz beş yaşından sonra sigara içmeye başladığım halde sigara yüzünden çok büyük sağlık sorunları yaşadım. Henüz çocuk yaşta olanların bile sigara içtiklerini görmek beni üzüyor. O çocuklar adeta kansere davetiye çıkarıyorlar.
Sigara tiryakiliği korkunç bir illettir. Tanıdığım birine doktor yaşamak istiyorsan sigarayı bırak. Sigaranın neden olduğu damar sorunların var. Böyle devam edersen bacaklarını kesmek zorunda kalabiliriz demiş. Buna rağmen sigara içmeye devam ediyordu. Bırakmasını önerdiğimde ise ne bırakması be… Ölürüm de bırakmam demişti. Bir başka arkadaşım da günde beş paket sigara içmekle öğünüyordu. Kahvehanede oturduğu masaya ben de oturdum. Sigara paketini uzattım yak diye. Yakmam deyince hayrola niye yakmıyorsun diye sorduğumda doktor sigarayı bırakmazsan ölürsün dedi. Ben de bırakmak zorunda kaldım dedi. Sigara tiryakileri, doktor bırak demeden sigarayı bırakırsanız siz karlı çıkarsınız. Sağlığınız için sigara içmeyi mutlaka bırakmalısınız. Günde beş paket sigara içen sigara içmeyi bıraka biliyorsa siz de bıraka bilirsiniz. Yeter ki azmedin.
Özcan Nevres ozcan.nevres@gmail.com

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 508 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.