Siyasi Yaşamımdan Anılar

Siyasi Yaşamımdan Anılar

Bin dokuz yüz atmış altı yılında Muğla’ya yerleştiğimde ilk işim Demokrat İzmir gazetesi temsilciliğime ek olarak CHP nin yayın organı Ulus gazetesinin de temsilciliği üstlenmek olmuştu. Kısa zamanda iyi bir çevre edinmiştim. Yerel gazetelerde yayınlanan siyasi ve çevre ile ilgili yazılarımla ve bir de İlkadım gazetesinde yayınlanan şiirlerimle iyice tanınır olmuştum. Dükkânımın bulunduğu sokakta bir de meyhane vardı. Meyhanenin tuvaletini kullandığım için sahibiyle iyi bir dostluk kurmuştum. Bir gün yanında genç biriyle yanıma geldi. Bu benim damadım diyerek tanıştırdı. Damadımın çok önemli bir sorunu var. O sorun için sana geldik. Damadımın kız kardeşi Gaziantep’te hemşiredir. Sendikaya üye oldu diye onu lojmandan atmışlar. Bu yüzden kardeşi çok zor durumda kalmış. Bu konuda bize yardımcı olabilir misin dedi? Hemen Gaziantep milletvekili Aliihsan Göğüş’ü arayıp konuyu anlattım ve kızın adını soyadını verdim. Devlet Hastanesinde çalışmakta olduğunu da belirttim. Aradan bir hafta geçmeden Aliihsan Göğüş’ten bir mektup aldım. Mektupta söz konusu hemşirenin Muğla’ya tayinini çıkarttığını yazıyordu. Tam o sırada hemşirenin ağabeyi geldi ve kendisine müjde vermeme fırsat kalmadan sana teşekkür etmeye geldim. Kardeşimin tayini Muğla’ya yapıldı dedi. Mektubu gösterdim. Tayininin yapıldığını biliyorum dedim. Bu sayede çok iyi bir dost edinmiştim.

CHP Merkez ilçe başkanının dükkânına uğradım. Hem biraz siyaset konuşuruz. Hem de CHP ye üye olmak istediğimi söylerim diye düşünmüştüm. Çok soğuk karşılandım. Yine de konuyu açtım ve CHP ye üye olmak istediğimi söyledim. Seni biz partimize üye yapmayız. Senin hakkında bize rapor geldi. Sen komünistmişsin. Bu nedenle kaydını yapmamız mümkün değil dedi. Ben Menemen’in sayılı zenginlerinden birinin oğluyum. Ben enayi değilim. Babamdan kalacak olan mirası ben yemeyeceğim, siz yiyin diyecek kadar. Babam altı yıldan beri CHP li biri olarak TARİŞ’te üzüm birliği başkanlığını sürdürmektedir. Anlat, anlat deşarj olursun. Gurbette öğünmek hamamda şarkı söylemeye benzer dedi. Ben de bir gün bana üye olmamı önermek için geleceksin ama geldiğinde hava alacaksın dedim. CHP nin yayın organı ULUS gazetesiyle CHP nin en büyük destekçisi Demokrat İzmir gazetelerinin temsilcisi olmama rağmen böyle bir durumla karşılaşmak canımı sıkmıştı. Günü geldiğinde bu adama mutlaka dersini vereceğim dedim ve o günü sabırla bekledim.

Dükkânım CHP İl Başkanı Avukat Fevzi Özer ile karşı karşıya idi. Bir gece başkanın bürosunda büyük bir hareketlilik vardı ama işim yoğun olduğu için ilgilenmemiştim. Bir ara büronun kapısı açıldı. İl yöneticileri merkez ilçe başkanı ile doğruca dükkânıma geldiler.  İl başkanı Nevres dedi. Sana bir işimiz düştü. Genel başkanımıza bir türlü ulaşamıyoruz. Onu Muğla’ya davet etmek istiyoruz. Sen Ulus gazetesinin temsilcisisin. Bu konuda bize yardımcı olur musun dedi? Telefonun kolunu çevirdim. Santral memuresine bir İzmir yazdırmak istiyorum. İhbarlı olacak dedim ve görüşme adresini yazdırdım. Büyük Efes otelinden Sayın Bülent Ecevit dedim. Sürekli basın ile ilgili görüşmeler yaptığımdan her zaman benim görüşmelerime öncelik tanırlardı. İzmir’i hemen bağladılar. Sekreter hanıma Sayın Bülent Ecevit ile görüşmek istiyorum dediğimde sayın genel başkanım hiçbir kimse ile görüşmeyi kabul etmiyor dedi. Hanım efendi lütfen sizi Özcan Nevres arıyor diye söyler misiniz? Bir yararı olamaz ama söyleyeyim dedi. Az sonra sayın genel başkanım sizinle görüşmeyi kabul etti efendim derken şaşkınlığı kelimelerden anlaşılıyordu. Sayın başkanım, sizi Muğlalılar adına Muğla’ya davet etmek istiyoruz. Şu an il başkanımız da yanımda. Lütfen onunla görüşür müsünüz dedim ve ahizeyi başkana verdim. Benim davetimi başkan da yineledi. Görüşe bildiklerinden çok memnun olmuşlardı. Merkez ilçe başkanı yarın gel de senin kaydını partimize yapalım dediğinde gerek yok dedim. Benim Menemen CHP deki kaydım bana yeter. Böylece ahdetmiş olduğum intikamımı almış oldum.

Seçim arifesinde Ulus gazetesinden Devrim gazetesinin sahibi ile merkez ilçe başkanına temsilcilik belgesi göndermişler. Bu arada beni de telefonla arayıp belediye başkan adayları ile röportaj yapmamı istediler. Sizin bana artık ihtiyacınız kalmadı. İki tane yeni temsilciniz var. Onlar size bu hizmeti hakkıyla verirler dedim. İkisinin de muhabirlik yapamayacaklarını biliyoruz. Yukarıdan gelen baskıyla o belgeleri vermek zorunda kaldık. Lütfen bu durumu önemsemeyin. Bizim Muğla’da tek temsilcimiz var. Oda sizsiniz dediler. Beni yok farz edin. Yola yeni temsilcilerinizle devam edin dedim. Az sonra çok değer verdiğim İzmir Milletvekili Şeref Bakşık aradı ve ısrarla temsilcilik görevini sürdürmemi istedi. Onu kıramazdım. Bu yüzden gazete kapatılıncaya kadar görevime devam ettim. Gazeteye ilk röportajı gönderdiğimde bir ek yazdım. Kendi gazetesine dahi iki satır yazmayı beceremeyen birilerinin temsilciliği hayırlı olsun dedim.

CHP yi barajın altına düşüren Sayın Deniz Baykal tekrar genel başkanlığa döndüğü gün CHP den istifa ederek siyasi yaşamımı noktaladım.

Özcan Nevres     ozcan.nevres@gmail.com

 

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 40 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.