Soba Zehirlenmeleri

Soba Zehirlenmeleri

Kış aylarında gün geçmiyor ki gazetelerde ve televizyonlarda soba zehirlenmeleri ile ilgili haberler olmasın. Eğer soba zehirlenmelerinde çok ucuz ve kolay önlemler alınmış olsa bu zehirlenme olaylarından eser kalmaz. Yine soba zehirlenmeleriyle yeni bir haber var. Soba zehirlemesi yüzünden gencecik iki öğretmenden biri ölmüş, diğeri ise hastanede ölüm kalım savaşı veriyor. Haberi okur okumaz İnternet’e girip gaz alarm aletleri ile ilgili bir araştırma yaptım. Fiyatları kırk beş liradan üç yüz liraya kadar çıkıyor. Kırk beş lira olanı soba tütmelerinde, likit ve doğalgaz kaçaklarında kesinlikle uyarıcı olur. Geçmişte tarım ile uğraşırken tarlalarımda kullanacağım nitrat gübresini Zirai Donatımdan ve tüccarlardan alabilmek için Ziraat Odasından çiftçi olduğuma dair belge almam gerekiyordu. Nitrat için belge istenmesinin nedeni nitrat ile nitro gliserinli bomba yapılabilmesiydi. Gerçi hiçbir çiftçi nitrat ile bomba imal edebilecek kapasitede değillerdi ama yine de önlem önlemdir. Gübre olayını göz önüne aldığımda aklıma şöyle bir soru takılıyor. Odun ve kömür satıcıları müşterilerinden evlerinde duman alarm cihazı bulunduğuna dair belge isteyemez mi? Çıkarılacak bir yönetmelikle ısınma cihazları kullanılan her yer için gaz alarm cihazları bulundurulması zorunlu hale getirilebilir. Bu yapılırsa soba ve gaz kaçağı zehirlenmeleri haberlerinden kurtulmuş oluruz. Dahası alarm cihazları Çin’den devlet eliyle alınacak olsa fiyatı yarı yarıya düşer.

Nasıl bir ülkede yaşadığımızı anlamak olası değil. Her gün televizyonlarda birçok dolandırıcılık ürünlerinin pazarlanmakta olduğunu izliyoruz. Sağlık Bakanlığının sağlığa zararlı olduğunu tespit edip eczanelerden toplattırdığı SANAX adlı sözde ilacın reklamları devam ediyor. Doğalgaz ve elektrik faturalarının çok yükselmesini fırsat bilen uyanıklar hiçbir işe yaramayan ürünlerinin reklamını ve pazarlamalarını sürdürüyorlar. Ne yazık ki halkımız bu konuda uzman olan kişilere danışma gereği bile duymuyorlar. Aldatıldıklarını anladıklarında ise iş işten geçmiş oluyor. İşin ilginç yanı ucuza pazarlanmakta olan işe yaramaz ürünler piyasada fazla rağbet görmeyince kalıp değiştirdikleri yeni ürünlerini eski ürünlerinin on beş yirmi kat fazlasıyla piyasaya sürüyorlar. Ne yazık ki bu işe yaramaz ürünlerini pazarlayanların önünde hiçbir engel yok.

***

Sayın Bakan büyük bir güvenle açıklıyor. Biz büyük işler başarıyoruz. Bu yüzden halen halkımızın yüzde elli bir buçuğunun güvenini taşıyoruz diyor. Çok merak ediyorum. Nasıl bir başarı ki bu önümüzdeki bir buçuk yıl sonra yapılacak olan seçimlerde seçmenlerin yüzde elli bir buçuğunun oyunu alacak? Görünen işsizlik oranı neredeyse yüzde on. Görünmeyenlerle birlikte yüzde on beşi buluyor. Memuru, işçisi, emeklisi ve tarımcısı yoksulluktan geçim sıkıntısı çektiklerinden ağlaşıyorlar. Esnaflar ise siftah bile yapamadıklarından yakınıyorlar. Böyle bir durumda seçmenlerin yeni bir arayış içinde olmaları gerekmez mi? Bu sonucu ortaya çıkaran anket firmaları bu sonuca nasıl varmışlar? Anketlerini tutucu bir çevrede yaptıkları için mi bu sonuca ulaşıyorlar? Bunca anket yapılıyor. Ne hikmetse bana oyunu hangi partiye vereceksin diye soran hiç olmadı. Benim tipimi beğenmediklerinden mi bana sormuyorlar?

Evimin balkonunda otururken üç genç kız sokak kapımızın önüne geldiler. Belediyemiz (AKP) hakkında anket yapıyoruz. Katılmak ister misiniz diye sorduklarında elbet de katılırım dedim. İlk sordukları belediyemizin çalışmalarından memnun musunuz oldu? O günlerde iskelet halinde olan AVALON’u göstererek bana bu soruyu sorabilmeniz için önce şu hilkat garibesi binanın yıktırılması gerekir. O bina karşımızda dururken belediyenizin nesinden memnun olacağız dedim. O binadan biz de şikâyetçiyiz dediklerinde o zaman ne duruyorsunuz? Yıktırsanız ya dedim. Yapmakta oldukları anketin her ay yapılacağını söylemelerine rağmen bir daha onları görmedim. Belli ki benden memnun kalmamışlardı. AVALON binası güya vidalı, istenildiğinde sökülüp götürülecek bir binaydı. İnşaat devam etti ve bina betonarme olarak tamamlandı. Belediyede iktidar değiştikten sonra Emsal RİSOS binası yıktırıldığı halde o binaya dokunulmadı. Belediyede iktidar değiştiği halde yıktıracağız diyen CHP lilerin gıkı bile çıkmıyor.

Özcan Nevres  ozcan.nevres@gmail. Com

www.ozcannevres.com

abi saygılar sunuyorum bilgilerinden faydalanmak amacı ile açıklamalamanı okudum beni ilgilendiren yönü co2 zehirlenmeleri ile ilgili bu işi saglık bakanlıgı ele alacak bu tür dedektörlerin kullanılması avrupa ülkeleride nasıl mecbur kıınıyorsa bizdede aynısı uygulanmalı.bu tür zehirli gazlardan zehirlenen ülkeler arasında dünyada ilk sıradan kurtulmuş olabiliriz..

Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 179 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.