Soma Faciası

Soma Faciası
Henüz 201 insanımızın hayatını kaybettiği bu faciada hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Böyle bir facianın yaşandığı ülkede ulusal yas ilan edilmesi gerekmez mi? Bu yaşanan faciaya rağmen yayın akışını değiştirmeyip vur patlasın çal oynasın programlarını yayınlamaya devam eden tüm kanalları kınıyor ve lanetliyorum. Yazıklar olsun demekten başka elden gelen başka bir şeyimiz yok. Bu elim olayda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, akrabalarına, dostlarına ve sevenlerine sabır diliyorum.
Bir maden işletmesi düşünün. Yerin iki yüz metre altından tam iki bin metre tünel açarak kömür çıkarıyorlar. İşte böyle bir işletmenin olası bir elektrik kesintisi için bir jeneratörü bile yok. En azından o işletmede asansörü ve havalandırma motorlarını çalıştıra bilecek güçte bir veya birkaç jeneratör olması gerekmez miydi? Eğer bu tünelin havalandırma bacalarına bir kirli havayı dışarı atacak, bir de içeriye oksijen pompalamaya yarayacak boru konulsaydı. Tek bir ölüm bile olmazdı.
Peki, trafo patlaması neden olur? Elbette ki aşırı yüklenmeden patlar. Trafo fazla yüklendiğinde aşırı ısınır. Buna havanın çok nemli olması eklenince trafoda patlama kaçınılmaz oluyor. Bu patlayan trafo patlamadan öne kim bilir kaç kez patlama işareti vermiştir ama belli ki aldırış eden olmamış. Daha ufak çaplı ilk patlama olduğunda trafo üzerinden geçen elektrik gücüne uygun bir trafo ile değiştirilmeliydi ama ne yazık ki bu yapılmadı.
Geç de olsa beklenen oldu. Hükümet tüm ülkede yas ilan etti ve bayraklar yarıya indirildi. Oğlum Bülent Nevres’in görevli olduğu Amerika’dan gönderdiği iki mesaj. Oldukça düşündürücü.
Hadi bakalım bunu da paralel yapıya bağlayın bakalım, Takvim’in başlığını şimdiden görebiliyorum: “Paralel yapı sabote etti!” . HUUUUUUUUUUUUUUU alooooooo Malezya başbakanıyla bilmem neyiyle fotoğraf çektireceğinize gidin Kore başbakanından onur şeref haysiyet nedir öğrenin!!! Ve ikinci mesajı
Los Angeles’ta Cuma günü yanlış hatırlamıyorsam bir polis trafik kazasında hayatını kaybetti, Cumartesi gününden beri buradayım bayraklar hala yarıda ve binlerce insan son yolculuğuna uğurladı. Bizim ülkemizde 200’ün üzerinde insan hayatını kaybetti hem de “HİÇ” uğruna… EDEP YAHU EDEP!!!
Amerika’da trafik kazasına kurban giden bir trafik polisine yürekten alkışlanacak bir kararla yas ilan ediliyor. Bizde bu elim felakete rağmen adeta bir lütuf gibi yas ilan ediliyor. Olay sonrası bir çok televizyon kanalı o facia yaşanmamış gibi normal yayınlarını sürdürüyorlardı. Oyun havalarıyla, şarkılarla, türkülerle adeta bu elim olay kutlanıyordu. Sabahın beşinde televizyonun alt köşesindeki yazıyı yattığım yerden göremediğin için kalkıp televizyonun yanına gittim ve o korkunç rakamı okuduğumda adeta kanım dondu. Yazıda ölü sayısı iki yüz yirmi bir rakamı vardı. Soma’dan yapılan canlı yayını izlerken anladım ki şehit sayısı çok daha artacaktı. Nitekim öyle oldu. Görünen o ki şehit sayısı altı yüzü aşacak. Ölenlerin ailelerine, akrabalarına, yakınlarına ve Türk milletine baş sağlığı dilerim. Bir daha böyle bir facianın yaşanmaması dileğiyle.
Özcan Nevres

Özcan Nevres
Latest posts by Özcan Nevres (see all)
(Bugün 1, toplamda 77 kez ziyaret edildi.)

Özcan Nevres tarafından yayınlandı

15 Ağustos 1935 de Menemen’de doğdum. Esas mesleğim elektrik ve elektronik teknisyenliğidir. Gazeteciliğe 1958 yılında Ege’de yayınlanan Sabah Postası gazetesinde başladım. Hobilerim yazmak, okumak, tarihi eserler ve harabelerle ilgilenmektir.